Kaymakam Maaşı

Kaymakam Maaşı

Son günlerde merak edilen konulardan kaymakam maaşı ne kadar? İlçelerin mülki amiri olan kaymakamların nasıl görev başına geldikleri, hangi görevleri gerçekleştirdikleri ve ne kadar maaş aldıkları birçok insan tarafından merak edilmektedir. Öncelikle kaymakam olma şartları konusunda bilgi edinilmesi gerekmektedir. Kaymakam olmak için şu şartların yerine getirilmiş olması önemlidir.

  • Yurtiçi üniversitelerin siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, halkla ilişkiler, uluslararası ilişkiler ve psikoloji gibi bölümlerinden ya da bu bölümlerin derslerinin %80’ini alan bölümlerden ya da hukuk fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. aynı zamanda sosyal bilimler, mühendislik fakültelerinden mezun olan ve tarih bölümünden mezun olanların da siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarından herhangi birinde lisansüstü eğitim almaları başvuru için yeterli olmaktadır.
  • 35 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir.
  • Askerlik ile ilişkisi olmaması gerekmektedir.

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam nasıl olunur sorusu kaymakam olmak isteyen herkesin merak ettiği bir konudur. Öncelikle yukarıdaki şartların taşınması gerekmektedir. Daha sonra ÖSYM aracılığı ile yapılan sınava başvurulur ve Kaymakamlık sınavına girilmesi ve bu sınavın başarıyla tamamlanması gerekir. 70 puan ve üstü puan olan adaylar ilan edilen kadro sayısının ilan edilen katı kadarı mülakata girer ve başarılı olanlar kaymakam olarak atanırlar. Kaymakam atamaları ise İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

kaymakam maaşı

Kaymakam Ne İş Yapar?

Kaymakam valinin talimat ve verdiği emirleri yürütmektedir. Valiler ilçeler ile ilgili tüm işlemleri kaymakama yazarlar. Kaymakamlar ilçenin her yönden genel idaresini düzenlemek ve denetlemekte sorumludur. İlçe teşkilatından görevli memuru olmayan işlerin yürütülmesi kaymakamlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Kutsal ve bir o kadar da zor olan bu meslek belirli mesai saatleri içermemekte ve 7 gün 24 saat çalışma gerektirmektedir. Bu nedenle kaymakam seçimleri oldukça zor sınav ve mülakatlar sonucunda tamamlanmakta ve atamaları gerçekleştirilmektedir.

Kaymakam Maaşı Ne Kadar?

Kaymakam maaşı da en az nasıl olunduğu ve ne iş yaptığı kadar merak edilmektedir. Kaymakam maaşları yaklaşık olarak 7 bin 500 TL civarındadır. Emekli kaymakamların maaşları farklıdır. Emekli kaymakam maaşları ise yaklaşık 6 bin TL civarındadır. Kaymakam maaşları 2020 yılı için bu şekilde geçmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ebelik Maaşları

Maaşı Ne Kadar kategorisi ile mesleklerin ne kadar ücret aldıkları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kaymakam Kimdir?

Kaymakamlar ilçelerin başında yönetimden sorumlu olan, genel idareyi elinde bulunduran hükumet yetkilisi göreve üstlenen kamu görevlileridir.

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakamlar, atama ve tayin usülüne dayalı olarak görevlendirilen ya da görev yerleri değiştirilen kişilerdir. Atamaları İçişleri Bakanlığı ve daha sonra da Cumhurbaşkanı tarafından onaylanır ve göreve başlar.

Kaymakam Ne İş Yapar?

Kaymakamlar tayin veya atama oldukları ilçelerde ki resmi görevlerin idaresinden sorumludurlar. Adli ve Askeri makamlar haricinde ki tüm ilçe mevzuatlarından sorumludurlar ve bu konuda söz sahibidirler.

Maaşı Ne Kadar hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir