Kaynakça Nasıl Yazılır?

Kaynakça Nasıl Yazılır?

Kaynakça nasıl yazılır tüm detaylar bu blogda. Akademik çalışmaların tamamında kaynakça bulunması gerekirken hemen her eser için en önemli bölümlerin başında gelir. Eserin hazırlanma sürecinde hangi kaynaklardan yararlanıldığı, hangi bilgilerin ne şekilde alındığı kaynakçasına bakılarak anlaşılır. Alıntı ya da bilgi alınılan tüm eserlerin kaynakça bölümünde bulunması gerekli olurken aksi durumda intihal yani çalıntı durumu yaşandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Akademik makale, tez ya da çalışmanın proje olarak kabul edilmesi için yararlanılan tüm kaynakların belirli bir düzen içinde gösterilmesi kaynakça nedir sorusunun yanıtıdır. Birçok farklı yöntemle kaynakça hazırlanabilirken üzerinde durulması gereken konuların başında gelmesi de tiziz çalışmayı gerektirir. Peki, kaynakça nasıl hazırlanır?

Kaynakça Nasıl Yazılır?

Kaynakça yazımına başlanılması için okuma yapılan ya da alıntılama gerçekleştirilen eserlerin listesi çıkarılmalıdır. Hangi kitaptan hangi bilginin alındığı mutlaka not edilmeli ve süreç sonunda bu durum bir kez daha kontrol edilmelidir. Kaynakça oluşturulması sürecinde öncelikli olarak yazar adı-soyadı, eserin adı, eserin yayın evi, eserin basıldığı şehir ve yıl belirtilmektedir. Bu bilgilerin tamamı kaynakça örnekleri içerisinde bulunmaktadır. Bu bilgiler yazılırken aralarında (,) virgül bulunmalıdır. Ayrıca kaynakça listesinde gösterilecek eserin sahip olduğu özelliklere göre de yazım durumlarında değişiklikler söz konusudur. (Vikipedi)

kaynakça nasıl yazılır

Kaynakça Oluşturma

Kaynakça oluşturma eserin hazırlanmaya başlanan ilk günden itibaren olmalıdır. Çünkü konu başlıklarının belirlenmesi sonrasında hangi kaynak eserlerin kullanacağı planlanır. Bunlar çerçevesinde yapılan okumalarla hangi bölümlerin hangi eserlerden alınacağına karar verilir. Doğrudan bu eserlerin ki internet ortamında bulunabileceği gibi farklı kütüphanelerden temin edilebilir, kullanımına dair notlar alınmalıdır. Bu sayede çok daha hatasız bir şekilde kaynakça yazımı tamamlanır.

Kaynakça Gösterim Durumları

  • Tek bir kişiye ait eserlerde yazar soyadı, adı, eser adı, eserin yayınevi, şehir ve yılı sıralaması kullanılır.
  • Eserin dergi olması halinde yazar soyadı, adı, makale başlığı, dergi ismi, cilt no, sayfa aralığı belirtilir.
  • Birden fazla yazarı var ise birinci yazarın soyadı, adı, diğer yazarların adı ve soyadı, makale başlığı, dergi ismi, cilt no ve sayfa aralığı şeklinde yazım yapılır.
  • Eserin yazarı belli değil veya yok ise anonim olduğu belirtilir.
  • Eserin internet ortamında bulunması durumunda erişim tarihi de mutlaka belirtilmelidir.

Kaynakça Nasıl Gösterilir?

Eserlerin son sayfasında var olan kaynakça nasıl yazılır birçok püf noktaya sahiptir. Doğrudan alıntılama durumlarında italic olarak yazımı daha uygundur. Bununla birlikte kaynakça oluşturma durumları proje ve eserin hangi kapsamda olduğunu göre değişebilir. Ayrıca üniversiteler arasında da kaynakça özelinde bazı farklılıkların olabileceği unutulmamalıdır. Bundan dolayı doğrudan istenen şekilde kaynakça gösterimi yapılması çok daha doğru olacaktır. Kaynakçalarla ilgili en öne çıkan durum ise eser içinde geçen tüm dipnotlu unsurları içermesidir. Ayrıca her ne şekilde olsun herhangi bir bilgi veya yorumun alındığı tüm eserlerin mutlak surette belirtilmesi de önem taşır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Nasıl Yapılır kategorisi ile merak ettiğiniz tüm konulara erişebilirsiniz.

Kaynakça Nedir?

Kaynakça; bilimsel araştırmalarda veya makalelerde yazının son faydasında bulunan ve içerik oluştururken faydalanılan diğer kaynakları belirtilen bir bölümdür.

Kaynakçanın Önemi Nedir?

Kaynakçanın önemi, içerik oluşturulken kullanılan diğer kaynakların orjinal fikirlerine saygı göstermek ve çalıntı içerik olmadığını ispatlamak açısında çok büyüktür. Bilimsel araştırmalarda kaynakça belirtilememesi intihal belirtisi olabilmektedir.

Kaynakça Nasıl Hazırlanır?

Bir içerik üretirken, faydalanılan kaynaklar ve kaynakların sayfaları not edilmelidir. Ayrıca kullanılan internet siteleri de kaynakçaya mutlaka eklenmeli, içeriğin alındığı tarih ve saat özel olarak belirtilmelidir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir