Keçiboynuzu Faydaları

Keçiboynuzu Faydaları

Keçiboynuzu faydaları hemen hemen her dönem gündeme gelmektedir. Başta gıda olmak üzere tekstil ve ilaç sektörlerinde kullanımı söz konusu olan keçiboynuzu, insanlığın yararlandığı en eski bitkilerin başında gelir. Pekmez ve un çeşitleri var olmakla birlikte pişirme yöntemlerinin değişik olması da farklı şekillerde karşımıza çıkmasını sağlamaktadır. Temel anlamda bakıldığında baklagiller familyasından olurken yay biçiminde şekle sahiptir. Yeşil renkli başlayan yaşamı olgunlaşmasıyla birlikte kahverengi hal alır. Akdeniz iklimine uygun olurken Antalya, Mersin ve Muğla kentlerinde keçi boynuzu çokça yetiştirilmektedir.

Keçi Boynuzu Nedir, Nasıl Yapılır?

Keçi boynuzu nedir sorusu özelinde işlemler kaynatılarak yapılır. Yarım litre kadar suyun içerisinde kısık ateşte olacak şekilde 4 dakika kaynatılır. Sonrasında ocaktan alınarak 20 dakika bekletilir. Elde edilen keçi boynuzu faydaları açısından en iyisi olacaktır. Kolaylıkla yetiştirilmesi mümkün olurken sulama yapılarak nemli halde tutulmasıyla oldukça başarılı olacaktır.

Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir?

  • Kış hastalılarına deva olmasının ötesinde anemi hastalığı için özel kullanılır.
  • Enerji verilmesi, daha dinç olunması ve vücut içi yorgunluk hallerinden kurtulmak için tüketilir.
  • Çok aşırı tüketilmemesiyle beraber doğru kullanımıyla vücut içi toksinler atılır, güçlendirme sağlanır.
  • Çocuklar için fiziksel gelişimde söz konusu olurken kas ve kemiklerin daha güçlü olmasını mümkün kılar.
  • Öksürük geçirici özelliği de vardır.
  • Diş eti iltihaplarına karşı da kullanılmaktadır.
  • Hazımsızlık ve mide sorunlarıyla bağırsak iltihaplanmalarına karşı da iyi gelir.
  • Protein açısından yüksek değere sahip olması da cinsel ilişkiler amacıyla kullanımı sağlar.
  • Kolesterol dengesi, sindirim sistemi işleyişi bakımından da değerlidir. (Vikipedi)
keçiboynuzu faydaları

Keçi Boynuzu Pekmezi Ne İşe Yarar?

Kaynatılarak keçi boynuzu pekmezi elde edilirken şifa deposu olarak da tanımlanır. Kansızlık tedavilerinde çokça kullanılmaktadır. Ayrıca güçlü bir enerji deposu olmasından ötürü de kış hastalıklarına karşı önleyicidir. Sindirim sistemi özelinde ise hem bağırsak hastalıklarına karşı hem de gastrit problemlerine çözümdür. Kabızlık ve ishal durumları arasında dengeleyici olurken her gün birkaç kaşık keçi boynuzu faydaları hissedilir derecede görmenizi sağlayacaktır. Astım ve nefes darlığı çekenler içinde önerilirken kalp krizi riskini oldukça düşük seviyelere indirir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Keçi Boynuzu Nasıl Tüketilir?

Keçi boynuzu özü olarak da bilinen sıvı hali, belirli kaynatılma teknikleri ve işlemleri sonrasında elde edilir. Kimyasal madde kullanımı olmamakla birlikte kemik ve diş eti sağlığı açısından kullanılır. Çocukların fiziksel gelişimlerine dair sorunların çözümünde de keçi boynuzu özü tercih edilir. Keçi boynuzu unu ise toz halde olmasıyla açıklanır. Fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri açısından eşsiz değerdedir. A, B, D ve E vitaminleri bulunurken hazımsızlık ve mide ağrılarında toz halde kullanımı daha iyi bir seçimdir. Ayrıca kolesterol dengesi açısından da önemlidir. Buna ilişkin olarak grip ve nezle hastalıklarında tozlu karışım kullanılarak rahatlama sağlanır.  Pekmez olarak ılık suda bekletilerek tüketilebileceği gibi kek ya da hamur işleri içerisine de katılabilir.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Keçi Boynuzu Nedir?

Keçi boynuzu baklagiller familyasından olan ve ağaçlarda yetişmekte olan bir çeşit meyvedir. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir.  Genellikle reçel yapımında kullanılır.

Keçi Boynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçi boynuzu afrodizyak etkisi ile bilinmektedir. Vücudu mikroplara karşı dirençli hale getirir. Soğuk algınlığına karşı iyi gelir. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Keçi Boynuzu Nerelerden Temin Edilebilir?

Keçi boynuzu ülkemizde aktarlarda kurutulmuş şekillerde satılmaktadır. Ayrıca marketlerde de reçel olarak tüketime hazır bir halde de sunulmaktadır.

Keçi Boynuzu Nasıl Tüketilmelidir?

Keçi boynuzu genellikle tatlı ya da pekmez halinde tüketilmekte olan bir bitkidir. Çiğ olarak tüketimi de söz konusudur.

Keçi Boynuzu Doğadan Toplanabilir mi?

keçi boynuzu doğada kendi başına üreyebilen ve gelişebilen bir bitkidir. Bu bitkileri toplayıp kullanmakta herhangi bir sakınca yoktur.

Keçi Boynuzu Pekmezi Nasıl Yapılır?

Keçi boynuzunun uzun süreler kaynatılarak ve şeker ilave edilerek harmanlanması ile yapılmaktadır. Kış aylarında bolca tüketilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir