Kefir Nedir?

Kefir Nedir?

Güzel ve mutlak evimiz olan Dünya’mızın son dönemde Covid-19 adlı virüsle uğraştığı bu günlerde, doğal ve sağlıklı beslenmenin kıymetini bir kere daha anlıyoruz. Bu besinlerden ülkemizde ve dünya’da en çok tanınanlarından birisi de şüphesiz ki kefirdir, peki kefir nedir, kefir nasıl mayalanır ve nasıl tüketilir? İsterseniz gelin hep beraber öğrenelim.

Bağırsak sağlığı ve fermente gıdalara artan odak nedeniyle, kefir (fermente bir süt içeceği) son zamanlarda en çılgın süper besinlerden biri haline geldi. Kefiri keyifle tüketmek için birçok seçenek var (kefir taneleri, kefir sütü, hindistancevizi kefir, kefir yoğurt). Kefir, aslında Kafkasya bölgesinden (Asya ve Avrupa’yı bölen dağlık bölge) gelen bakteri ve maya fermantasyonlarının bir kombinasyonundan yapılan fermente bir süt içeceğidir. Genellikle inek sütünden yapılır, ancak keçi veya koyun sütünden ve mayalı sütten de yapılabilir. Tart ve biraz ekşi, yoğurt gibi tadı vardır ve fermantasyon süreci nedeniyle kefir bazen biraz efervesandır. Yerel bakkal ve sağlık gıda mağazalarının süt veya yoğurt koridorlarında çeşitli şekillerde bulabilirsiniz.

kefir nasıl yapılır

Kefirin Faydaları Nedir?

Kefir çeşitli formlarında, içerdiği tüm probiyotikler (iyi bakteriler) nedeniyle çok sayıda sağlık yararına sahiptir. Ek olarak, çok laktoz intoleransı olan bazı insanlar, her gün kefir yemenin sindirim sistemlerini düzenlemede büyük bir yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

  • Bazı bilimsel çalışmalar, kefirin sindirim ve bağırsak sorunları üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini, kemik sağlığını, bağışıklık sistemini iyileştirebileceğini ve hatta kanserle savaşmaya yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır.

Kefir sütünün yoğurttan daha fazla ekşi tadı vardır. Ancak, yoğurttan farklı olarak, bir sıvıdır ve bir kaşıkla yemek yerine içmek gerekir. Genellikle marketlerin ve sağlıklı yiyecek dükkanlarının yoğurt koridorunda satılır ve bir smoothie’ye mükemmel sağlıklı bir katkı sağlar.

Kefir Nasıl Yapılır? Nasıl Mayalanır?

Bu son derece basittir. Kefir mayalarından bir çay kaşığı bir bardak sütün içine ekleyin, bardağı örtün ve yaklaşık 24 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu süre zarfında, kefir taneleri içindeki sağlıklı bakteriler ve maya, sütü fermente edecek ve kefire dönüştürürken bozulmasını önleyecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Yapıldığında, kefir ayran kıvamına ve yoğurt gibi belirgin derecede keskin bir tada sahip olacak şekilde kalınlaşmış olacaktır. Dilerseniz mayaların bazılarını süzün, böylece onları başka bir partide kullanabilirsiniz ve kefir içmeye hazırdır. Afiyet olsun!

Yoğurt ve diğer kültürlü ve fermente ürünler gibi, süt kefiri de sağlıklı sindirime yardımcı olan probiyotiklerle doludur. Fermantasyon işlemi ayrıca sütün içindeki protein yapılarının bazılarını değiştirerek sindirimi kolaylaştırır. Sütü tolere edemeyen bazı insanlar, süt kefiri içerken genellikle daha iyi tolere ederler. Kefir nedir ile ilgili tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kefir Ne Demektir?

Kefir, mayalanma sonucunda yapılan, fermante bir süt ürünüdür. İçerdiği proteinler ve faydalı bakteriler neticesinde vücuda çok yararlıdır. Ayrıca mayalı olması nedeniyle mahoş bir tada sahiptir.

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir tıpkı bir ekmek gibi mayalanır. Ancak bunun yanında fermante işleme de maruz kalmaktadır. Orijinal olarak keçi sütünden yapılan kefir, inek sütünden de yapılabilmektedir. Oda sıcaklığında fermante edilir.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir, özellikle sindirime yardımcı olması ile bilinmektedir. Hazımsızlığa ve kabızlığa çok iyi gelir. Antibiyotik özelliği sayesinde vücut direncini yükseltir ve mikroplara karşı korur.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir