Kefirin Faydaları

Kefirin Faydaları

Son yıllarda gıda sektörü özelinde yükselen değerlerin başında gelen kefirin faydaları saymakla bitecek gibi değildir. İnek, keçi veya koyun sütünden yapılabileceği gibi mayalanma sonrasında ortaya çıkan ekşimtırak bir üründür. Doğu kökenli bir içecek olmasının yanında Türklerin çok eski yıllardan beri kullanmaya devam ettiği de dile getirilmektedir. Geçmiş zamanlarda savaşçılar için şifa kaynağı olurken özel bir mayası da bulunmaktadır. Peki, tüm bunlarla ilgili olarak kefir nasıl yapılır?

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir yapımında inek, koyun ya da keçi sütleri kullanılabilmektedir. Özel hazırlanmış kefir mayası ile sütün mayalanarak bekletilmesi sonucu olur. Laktik asit bakterisi, protein ve şekerin oluşturduğu mayanın etkisi büyüktür. İçindeki B12 vitamin durumu değişebileceği gibi hangi hayvanın sütü kullanılmışsa renginde de ona göre bir değişim olmaktadır. Ev ortamında dahi hemen hızlı bir şekilde kefir hazırlanması söz konusudur. Uygun ortam sağlanması gereklidir. Kefirin hazırlanışında tüm malzemeler hazır olması önem taşır. Ayrıca ilk yapılışta kıvamın tam tutturulması oldukça zordur. Bundan dolayı birkaç kere denenmesi çok daha iyi kefir elde edilmesinde etkendir. Plastik süzgeç ile birlikte tahta kaşık, cam kavanoz, süt ve kefir mayası gerekli olan ürünlerdir. (Vikipedi)

Kefir yapımı için pastörize olmayan süt kullanımı şarttır. Bunun için marketlerden satılan sütler yerine daha doğal süt alımı yapılmalıdır. Sonrasında oda sıcaklığına gelmiş sütün içerisine kefir mayasını ilave ediyoruz. Cam kavanoz içerisinde olan süt ve mayanın bir süre bu şekilde bekletilmesi gereklidir. 1 litre süt varsa 1 ceviz kadar kefir mayası yeterli olacaktır. Bir gün kadar beklemenin ardından kefir hazır hale gelecekti. Çok daha katı ve yoğun bir kefir istenmesi durumunda ise süre 48 saate kadar çıkabilir. Kavanoz ya da şişelerde çok rahatlıkla kefir saklanabilir, tüketilebilir. Ancak buzdolabında saklanması mümkün olan kefirin maksimum 3 gün içinde tüketilmesi lazımdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

kefirin faydaları

Kefirin Faydaları ve Zararları

Oldukça kolay olmasının yanı sıra doğrudan marketlerden dahi satın alınabilen kefir faydaları listelenebilir;

  • Uzun yaşamanın sırrı olmasının ötesinde bağırsak özelindeki hazımsızlık problemlerinde kullanılabilir.
  • Sindirime yardımcı olurken hızlandırıcı özelliği de vardır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren kefir, çok daha güçlü koruma sağlar.
  • İçerdiği kalsiyum ve magnezyum mineralleri sayesinde ise kemik sağlığını korumaktadır.
  • Vücutta bulunan fazla suyun atılmasında etken madde olurken bu açıdan bir detoks etkisine sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
  • Kalp özelinde de damarlarla ilgili olumsuz gelişmelere karşı katkısı olduğu bilinmektedir.

Kefir Zararları Var Mı?

Son derece doğal bir şekilde elde edilebilen kefir nedir sorusu yanıt bulurken zararları bakımından da değerlendirilebilir. Herhangi bir yan etkiye sahip olmadığı gibi yalnızca çok uzun süre bekletilmesi halinde sarhoşluk durumu bulunur. Kefirin süzülmesi sonrasında şişelerde muhafazası yapılır. Var olan kefirlerin yeniden süte atılmasıyla kefir üretimi devamlılık kazandırılabilir. Hızlı bir şekilde çoğalma gösterirken kefir tanecikleri 10 güne kadar dolapta bekletilerek kullanılabilir. Ayran benzeri bir içecek olmasının yanı sıra ekşi olması da farklı bir lezzet sunar. Çocuklar içinde hem bağışıklık kuvvetlendiren özelliğe sahip olması hem de vücut gelişimi noktasında mineral ve vitaminler içermesi, hastalıklara karşı direnci yükseltir. Kış aylarında çok daha az hastalanmak isteyenler için eşsiz bir lezzet olarak da kefir söylenebilir.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kefir Nedir?

Kefir yüzyıllardır insan tarihinde yeri bulunan; inek, keçi, koyun sütünden yapılmakta olan mayalı bir içecek türüdür. İlk olarak kafkasyada ortaya çıktığı düşünülmektedir. Önceleri sadece keçi sütünden yapılan kefir şimdilerde tüm sütlerden yapılabilmektedir.

Kefir Faydalı mı?

Kefir, özellikle sindirime yardımcı olması ile bilinmektedir. Hazımsızlığa ve kabızlığa çok iyi gelir. Antibiyotik özelliği sayesinde vücut direncini yükseltir ve mikroplara karşı korur. Ülsere neden olan bakterileri yok eder.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En Çok Kullanılan Video Düzenleme Programları

Kefir Nerelerde Bulunur?

Kefir marketlerde hazır içeçek şeklinde satılmaktadır. Aktarlarda daha bitkisel ve güçlü kefirler bulunabilir. Ayrıca kefir mayası edinerek evde kendi kefirinizi yapmanızda mümkündür.

Meyve Aromarlı Kefir Var mı?

Kefir üretimi günümüzde çok çeşitli bir hale gelmiştir. Çeşitli meyve özleri, bitki türleri ile birlikte daha aromatik hale getirilmiş ve piyasaya sunulmuştur.

Kefir İçerisinde Protein Var mı?

Kefir içerisinde protein enzimleri de bulundurmaktadır. Ancak bu protein miktarları çok yüksek sayılarda seyretmez.

Kefir Hangi Saatlerde Tüketilmelidir?

Kefir tüketimi günün her saatinde yapılabilir. Ancak gün ortası ya da uyku öncesi tüketimlerin daha faydalı olduğu söylenmektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 21 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir