Kestanenin Faydaları

Kestanenin Faydaları

Kış aylarda tüketilen kestanenin faydaları birçok farklı şekilde görülebilir. Tezgahlarda yerine alması, sobanın üstünde hazırlanmasıyla bilinen kestaneler herkes için nostaljinin habercisidir.  Sade bir şekilde yapılabileceği gibi tatlıları ve pastaları da bulunan kestane, tamamlayıcı unsur olarak da kullanılmaktadır. Çok farklı şekillerde hazırlanabilmesi, süs olarak dahi lezzetini sunması da tercih edilmesini beraberinde getirir.

Kestane Nedir, Ne İşe Yarar?

Vücut içi birçok yararı sunan kestane, hemen herkes tarafından tüketilebilecek gıdalar arasındadır. Kestane ağacından elde edilirken içerdiği minerallerden ötürü ise oldukça değerlidir. Kestane ağacının çiçeklerinden toplanan özlerle arıların yaptığı kestane balı ise koyu renklidir. Hafif acımsı bir tada sahip olup keskindir. Çok daha az üretilmesi ise değerini ortaya koyar. Bununla birlikte kestane balı ne işe yarar sorusuna da yine faydaları bazında yanıtlar verilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

kestanenin faydaları

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

  • Kestanenin faydalarını saymadan önce içeriğiyle ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Çok yüksek oranda zengin minerallere sahip olması, vitaminleriyle öne çıkması da kestane tüketimini arttırmaktadır. Bunlardan birincisi demir olurken anemi hastalığına sahip kişiler için idealdir. Demir deposu olarak bilinen ıspanaktan çok daha fazla oranda demir bulunur. Kabuklu olarak kestanenin haşlayarak tüketilmesiyle bu demirden yararlanmak mümkündür.
  • İçerisinde yer alan magnezyum ve fosfor sayesinde ise demir gelişimine katkısı büyüktür. Kemiklerin güçlendirilmesi gerekmesi halinde kestane nedir ne işe yarar sorusuna yanıt bulunmuş demektir. Ayrıca selenyum var olması da prostat kanserine yakalanma ihtimalini düşürür. Erkekler tarafından fazla tüketilebilir olmasını bu durum sağlamaktadır.
  • Çok sıkıntılı iş ya da aile hayatına sahip kişiler içinde kestane idealdir. Rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliğinden ötürü stresli durumlardan kurtulmayı mümkün kılar.
  • C vitamini deposu olarak da belirtilen kestane faydaları kış aylarında çok daha hissedilmektedir. Bağışıklık sisteminin önemli oranda güçlendirmesinden ötürü kolay şekilde soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanması da olmamaktadır. Ayrıca folik asit zengini olan besinden alınmasıyla kan dolaşımı artar.
  • Potasyum bulunmasıyla dişlerin gelişimi, kuvvetlendirilmesi ve çok daha iyi beslenmesini de sağlamaktadır.
  • Bol lifli yapıya sahip olan kestane faydaları özelinde kronik sorunlarda çözüme kavuşur. Kronik ishal halinde birkaç tane yenmesi dahi etkisini gösterecektir. Kişinin aşırı yorgun durumlarda dahi dinç olmasını sağlarken cilt güzelleştirici yönü vardır. Hücrelerin yenilenmesini ve daha canlı olmasına katkı sunar. Böylelikle yaşlılık durumları ortadan kalkarken pürüzsüz ciltlerde kırışıklıklar giderilir.

Kestane Balı Ne İşe Yarar?

Düzenli şekilde kullanılmasıyla antioksidan görevi gören kestane balı, hemen her gün tüketilebilir. Ancak çok aşırı tüketilmesi bazı sorunların habercisidir. Antiseptik olmakla birlikte grip, nezle gibi hastalıklardan koruma sunar. Ciltte oluşacak akne, sivilce gibi durumlara karşı da çözümdür. Kan dolaşımı ve bağırsak iltihaplanmalarında etkilidir. Toksinlerin dışarıya atılmasına katkı sunarken günlük olarak 1 ya da 2 tatlı kaşığı olacak şekilde tüketilebilir. Kestane balı tüketimi fazla olursa mide bulantısı, halsizlik ya da çok ciddi etkiye sahip olacak ani tansiyon düşüklüğü görülebilir. Ayrıca 2 yaşından küçük çocukların tüketmesi önerilmezken etkisi oldukça yüksektir.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Kestane Nedir?

Kestane ülkemizde sıkça üretilmekte olan bir üründür. Ağaçlarda yetişir ve sert kabuklu bir yapısı ile bilinmektedir. Kış aylarında ülkemizde sıkça tüketilmektedir.

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestane vücut sağlıgı açısından çok önemlidir. Vücut direncini yükseltir, kış aylarında tüketilmesi durumunda soğuk algınlığına iyi gelir. Lifli yapısı sayesinde sindirimi güçlendirir. Dolaşım sistemine büyük faydaları bulunmaktadır.

Kestane Ne Şekillerde Tüketilmektedir?

Kestane kavrularak tüketilmesi ile ünlüdür. Ayrıca kestane şekeri ülkemizde çok ünlüdür. Tatlı yapısı nedeniyle ülkemizde sıkça tüketilir. Kestane pastalarda da sıkça kullanılmaktadır.

Kestane Şekeri Nedir?

Kestane şekeri, kestane aroması ile ya da direkt olarak kestanelerden üretilmekte olan tatlıdır.

Kestane Nasıl Tüketilir?

Kestane çiğ olarak tüketilmeye uygun değildir. Kızartılmalı ya da pişirilmelidir. Tatlılarda ya da yemeklerde kullanılabilir.

Türkiye’de Kestane Üretiliyor mu?

Ülkemiz kestane üretimi açısından çok başarılıdır. Marmara ve ege bölgelerimizde yoğun olarak üretim gerçekleşmektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 21 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir