Keten Tohumu Faydaları

Keten Tohumu Faydaları

İnsan sağlığı açısından son derece faydalı olmasının başlıca nedenleri yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri ve liflere sahip olması olan keten tohumu benzersizdir. Hemen herkes tarafından kullanılabilir olması, düşük oranda doymuş yağ asidi bulunması önemlidir. Ayrıca demir, bakır çinko, magnezyum ve potasyum gibi minerallerin zengin olması da kullanımını arttırmaktadır. Mineralleriyle adından söz ettiren keten tohumu nasıl kullanılır?

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Keten tohumu özelinde birçok farklı kullanım şekli vardır. İstenmesi halinde protein barlar yapabilir, günlük olarak kullanımı o şekilde devam ettirilebilir. Sıvı ya da katı halde olacak şekilde de keten tohumu tüketilmektedir. Buna karşın toz olarak da yine keten tohumu nasıl tüketilir sorusuna yanıt vermek mümkündür. Keten tohumunun su içerisine kaynatılmasıyla çay olarak da içilmesi söz konusudur. Çok bilinmemesine rağmen keten tohumu çayı sabah saatlerinde aç karnına içilebilir. Böylelikle tokluk hissi alınırken kişinin zayıflamasına yardımcı olduğu da bilinmektedir. Farklı olarak ise keten tohumu yağı salatalarda kullanılır.

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

  • Kolesterol düşürücü olması ve kanser hastalıklarına destek gıdası olmasıyla öne çıkar.
  • Sindirim sistemi özelinde mide ve bağırsak temizleyici görevi vardır.
  • Başta kabızlık olmak üzere birçok sindirim rahatsızlığına iyi gelir.
  • Deri hastalıkların iyileşmesinde de rol oynamaktadır.
  • Normal düzeyde tüketilen keten tohumu faydası kilo kontrolünde de kendisini gösterir.
  • Kemik ve destek sistemlerinin kuvvetlendirilmesi, vücut işleyişinin korunması adına da tüketilebilir. (Vikipedi)
keten tohumu faydaları

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Aktarlarda satışı söz konusu olmakla birlikte keten tohumu yağı hem cilt hem de saç bakımında kullanılmaktadır. Sert bir yağ olmasından ötürü mutlaka zeytinyağıyla karışım yapılarak kullanılmalıdır. Cilt maskesi yapılabileceği gibi geçmek bilmeyen lekelerin giderilmesinde etkisi vardır. Ayrıca saçların çok daha canlı ve parlak görünümde olması amacıyla da keten tohumu yağı faydaları ortaya çıkarılabilir.

Keten Tohumu Zayıflatır Mı?

Çok yüksek diyet lifi bulunduran keten tohumu faydaları arasında zayıflamaya etkisi de dile getirilmektedir. Özellikle zayıflamaya yardımcı olmasının en önemli nedeni aç karnına tüketilmesiyle elde edilen zayıflık hissidir. Bu durum ise kişinin daha hafif geçiştirme yapmasıyla sonuçlanır. Porsiyonların azaltılmasıyla zayıflamaya katkısı olacaktır. Ancak yalnızca keten tohumu tüketilerek bir zayıflamadan bahsedilmesi söz konusu değildir. Çok daha keskin bir tokluk hissinin elde edilmesi için ise havanda dövülen keten tohumları yoğurt karışım yapılır. Hafif bir ara öğün olarak akşam yemeğinden bir saat kadar önce tüketilir. Böylelikle akşam yemeği son derece hafif şekilde geçilecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Keten Tohumu Zararları

Halihazırda emziren annelerle anne adayları için riskli kabul edilen keten tohumu faydaları kadar zararlarıyla da bilinmektedir. Çok aşırı kullanımı sonrasında bağırsaklarda şişkinliğe neden olur. Gaz ya da devamlı seyreden ishal durumları da görülebilir. Karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetleri de aşırı keten tohumunun zararları arasındadır. Sırf zayıflamaya katkısı olacak diye çok yüksek dozlarda tüketilmesinin zararlı olacağı asla unutulmamalıdır.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Keten Tohumu Nedir?

Keten tohumu genellikle Akdeniz yöresinde yetişmekte olan bir bitkidir. Hem tohum halinde hem de öğütülerek kullanılabilmektedir. Ayrıca bitkiden elde edilecek olan yağında çok faydalı olduğu bilinmektedir. Ana vatanı Türkiyedir.

Keten Tohumu Daydaları Nelerdir?

Keten Tohumu içerdiği yüksek Omega 3 oranı iile bilinmektedir. Bağırsak hareketlerini düzenler, kilo verme konusunda yardımcıdır. Kan şekerini düzenler ve kan basıncını normal seviyelerde tutmaya yardımcı olur.

Keten Tohumu Nerelerde Bulunabilir?

Keten tohumu, ülkemizde çok kolay bir şekilde temin edilebilmektedir. Aktarlarda kilo ile veya toz şekilde temin edilebilir. Ayrıca marketlerde de yağ şeklide temin edilebilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir