KHK

KHK

KHK nedir? KHK, “kanun hükmünde kararname” ifadesinin baş harflerinden oluşmuştur. Anayasa’nın 91. Maddesine göre bu kararnameyi TBMM tarafından yetkilendirilen Bakanlar kurulu çıkartabilmektedir. Sıkıyönetim, olağanüstü hal durumlarında ise özel haller devreye girebilir.

Bu kararnamelerin genel tanımını yapmak gerekirse şunları söyleyebiliriz. Yasama organı tarafından konu, süre ve amaç gibi unsurların belirlenmesi sonucunda ortaya çıkartılan ve sadece kanunla belirtilen yerlerin uygulamaya sokabileceği bir kararlar bütünüdür. Bu maddeler olağanüstü ve olağan durumlar olarak iki çeşit olarak incelenir.

  • Olağanüstü KHK: Cumhurbaşkanlığı başkanlığındaki bakanlar kurulu tarafından çıkartılabilir. Bu durumda TBMM tarafından herhangi bir yetkilendirme yapılmasına gerek duyulmaz. Böyle durumlarda bakanlar kurulu toplanır, alınacak kararları alır ve kararnameyi halka duyurur.
  • Olağan Durumlar: Olağan şekilde çıkartılan bu kararnamelerde yetki TBMM tarafından Bakanlar kuruluna verilir. Bu şekilde yapılan işlemler kanunlara uygun bir şekilde hareket etmenin sonucudur. TBMM tarafından yetki verilmeden kesinlikle “kanun hükmünde kararname” çıkartılamaz. (Vikipedi)

KHK Nasıl Çıkartılır?

Kanun hükmünde kararnamenin çıkması için yapılması gereken birkaç şey bulunmaktadır. Öncelikle TBMM’ye bir başvurunun yapılması gerekmektedir. Bu başvurunun akabinde ise süreç şu şekilde ilerler.

  • TBMM kendilerine yapılan başvuruyu araştırdıktan sonra oylamaya geçer.
  • Oylama sonucu pozitif çıkarsa bakanlar kuruluna yetki verilir.
  • Bakanlar kurulu onayı aldıktan sonra toplanarak kararnamenin konusunu, amacını ve niteliklerini belirler.
  • Resmi gazetede yayınlanmaya başlayan kararname TBMM onayı ile yürürlüğe girer.
  • Eğer bu aşamada TBMM kararnamede sakıncalı bir şey görerek onu onaylamazsa o zaman yeni bir resmi gazete bildirimi ile KHK ortadan kaldırılır.

KHK nedir sorusunun cevabını güzel bir şekilde verdiğimize göre şimdi neden bu durumda mağdur olanlar olmakta onları inceleyelim.

khk nedir

KHK Mağdurları

Şimdi 15 Temmuz gününü ülkemizde hatırlamayan çocuk, genç, yaşlı yoktur. FETÖ ayaklanması sonucunda ülkemizde bir darbe girişimi planlanmış ve bu kanlı bir şekilde bastırılmıştır. Şehitlerimizin kanı vatanımızı ve Türk Milletini koruma yolunda dökülmüştür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Türkiye’nin gencecik evlatlarının vatanı koruma yolunda attığı adımlar neticesinde bastırılan bu ayaklanmalar sonucunda elbette Olağanüstü hal uygulanması kaçınılmaz olmuştur. Buna binaen bazı KHKlar çıkmış ve bundan mağdur olduğunu iddia eden kişiler türemiştir. İşte bu kişilerin mağdur olduklarını söyleyerek KHK mağduru sıfatı ile ortada dolaşmalarındaki esas amaç budur. Bu terör örgütüne mensup olan kişiler ve yakınları toplumdan dışlandılar. İş dahi bulamayan bu kişilerin yaptıkları sözde mağdur edebiyatı ile birlikte düştükleri durum ortadadır. Bu yazımız boyunca sizlere KHK ne demek sorusunun cevabını vermeye çalıştık. “Kanun hükmünde kararname” olarak bilinen bu durumlarda insanların en çok dikkat ettikleri şeylerden bir tanesinin mağdur sıfatı ile ortada gezen kişilerin sempatizan oldukları gerçeğidir. 15 Temmuzu unutmamak ve sürekli olarak hatırlamak tarihimize bakışımız açısından bizlere yön verecektir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

KHK Ne Demektir?

KHK kelime anlamı olarak Kanun Hükmünde Kararname demektir. Herhangi bir meclis oylamasına gerek kalmadan çıkartılan ve kanun değeri taşıyan kararnamelerdir.

KHK Neden Çıkarılır?

KHK’lar genellikle ivedi durumlarda ve oylama ile vakit kaybedilmemesi gereken durumlarda çıkartılmaktadır.

KHK Çıkarabilmek İçin Hangi Yetkiler Gerekir?

KHK çıkarabilmek için ilk başka TBMM tarafından dönemin Bakanlar Kurulu’na KHK çıkarma yetkisi verilmesi gerekir. Daha sonra ise anayasaya dayanarak KHK’lar çıkartılabilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir