Kirazın Faydaları

Kirazın Faydaları

Festivalleriyle de bilinen lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı meyvelerden olan kiraz her zaman tüketilmeye uygundur. Gerek kaynatılarak hazırlanan kiraz çayı içilebilir gerek çiğ olarak meyve halinde tüketilebilir. Meyveli pastaların bir numaralı süsü olmasının yanı sıra kirazlı kek tariflerinin sayısı da oldukça fazladır.

Kiraz Ne İşe Yarar?

Halihazırda çeşitli hastalıkların önlenmesinde ve çeşitli rahatsızlıkların giderilmesinde etkili olan kiraz meyvesiyle birçok önemli kazanım elde edilir. Glisemik indeksi diğer meyvelere kıyasla düşük olmasından ötürü şeker problemi ortaya çıkarmaz. Şeker hastaları dahi rahat bir şekilde tüketebilir. Kolesterol ve şeker sıkıntılarının normal hale gelmesine katkı sunar. Var olan antosiyanin maddesinden dolayı doku zararlarının telafisi mümkündür. Özellikle ileriki yaşlarda başlayan romatizma ağrılarından kurtulmak isteyenler için kiraz ilk seçenektir. Eklemlerde oluşan kireçlenme durumlarına karşı da kirazın faydaları gözle görülebilir. Aşırı kilo ya da genetik durumlardan ötürü olabilecek karaciğer yağlanmalarında da koruma sağlar. (Vikipedi)

Uyku problemlerinin geçirilmesi ve düzenli uykunun yakalanması adına da kiraz tüketilebilir. Bol lifli yapıya sahip olan mineral deposu kiraz çiçeği sayesinde zayıflama imkanı da bulunmaktadır. Günde yalnızca 100 gram kadar tüketilmesiyle göz sağlığı noktasında da en az havuç kadar etkili olduğu unutulmamalıdır. Her anlamda faydalı olan kirazın farklı şekillerde tüketilebileceği de bilinmektedir.

kirazın faydaları

Kirazın Faydaları Nelerdir?

  • Yüksek kolesterol düşürücü etkiye sahip olup aynı zamanda romatizma ve eklem kireçlenmelerinde de çokça faydalıdır.
  • Karaciğer rahatsızlıklarında tavsiye edilirken yağlanma ve çabuk kilo alma durumlarında da kullanılabilir.
  • Beyin sağlığı açısından da antioksidan özellikli yaz meyvesi kiraz yarar sağlamaktadır.
  • İdrar söktürücü özelliği olup C vitaminiyle bağışıklık sisteminin güçlendirir.
  • Cilt sağlığı özelinde de kullanılırken güneş ışınlarından dolayı oluşan lekelerin giderilmesinde rol oynar.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Kullanılır?

Pratik şekilde hazırlanabilir olmasının ötesinde birçok derde deva niteliğindeki kiraz sapı kullanımları herkese yarar getirecektir. Sizlerde evde yediğiniz kirazların saplarını atmayarak çok daha faydalı olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle yapılacak kiraz sapı çayı ile zayıflayabilir, toksinlerin atılmasını sağlayarak vücudunuzu çok daha rahat bir hale getirebilirsiniz. Bağırsak ve karaciğer özelinde de etkili olurken mideye dair gaz, kabızlık, hazımsızlık şikayetleri de giderilir. Kiraz sapı çayı nasıl yapılır tarifinde 1 tutam kurutulmuş kiraz sapı yeterli olacaktır. Temiz şekilde kurutulmuş olan kiraz saplarını 2 su bardağı kadar suyun içinde kaynatılır. Bir cezve ya da küçük sos tencerelerinde dahi işlem yapılabilir. Yaklaşık 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzerek kiraz sapı çayı faydaları görülebilir. Günlük birkaç fincan içilebileceği gibi ödem attırıcı etkisiyle böbreklerin rahat çalışması sağlanabilir. Ayrıca damarların tıkanmaması adına da önemlidir. Kanın düzenlenmesi ve stresli durumlardan kurtulmak için sakinleştirici görevi görmesi bakımından da kiraz sapı çayı iyi gelecektir. Ciddi kronik rahatsızlıklara sahip kişiler ise riskli olabileceğinden ötürü tüketmemelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Kiraz Nedir?

Kiraz ülkemizde çok kaliteli olarak yetiştirilmekte olan bir meyve türüdür. Ülkemizin hemen hemen her bölümünde üretilebilir. İçerdiği hoş aroma sayesinde içeceklere ve tatlılara sıkça eklenmektedir.

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Kiraz kan dolaşımı sistemine çok iyi gelmektedir. İçerisinde bol miktarda vitamin bulunmaktadır. Potasyum ve magnezyum anlamında çok zengindir.  Şeker hastalığından müzdarip olan kişiler için çok faydalıdır.

Kiraz Hangi Mevsimde Tüketilebilir?

Kiraz meyvesi ülkemizde yaz mevsiminde üretilmektedir. Bu nedenle bahar ve yaz ayları haricinde temin edilmesi zordur.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir