Kivinin Faydaları

Kivinin Faydaları

Meyvelerin en önemlilerinden kivinin faydaları nelerdir? Besin açısından bakıldığında dünyanın en zengin meyveleri arasında gösterilen ve tek başına vücudu düzenlemeye yarayabilen kivi ekşimsi tada sahiptir. Birçok farklı gıda ürünüyle birlikte kullanılabileceği gibi çok farklı şekillerde de tüketimi söz konusudur. Bilindiği gibi ev ortamında dahi hemen yetiştirilebilir, çok daha organik şekilde tüketilebilir. Peki, kivi nerede yetişir?

Kivi Nerede Yetişir?

Kivi yetiştirmek bahçede ya da evde saksıda dahi yapılabilmektedir. Çok daha hızlı bir şekilde büyümesi, kolaylıkla yetişmesi adına olgunlaşmış organik kiviler olmasına dikkat edilmelidir. Tohumların çimlenmesiyle birlikte bir saksı içine alınır. Burada saksının yeterli büyüklüğe sahip olması gerekir. Tohumların çimlenmesinde ılık su kullanılır. Sıcak bir ortam olması gerekli olurken yaklaşık bir haftalık sürenin ardından filizlenme olur. Kâğıt havluları alındıktan sonra üzeri örtülür. Hava almayacak şekilde kaplanır ve sonrasında saksılara yerleştirilir. Hafif asidik bir toprakta yetişen kivi ağacı nem ister. Marmara ve Karadeniz bu açıdan uygundur. (Vikipedi)

Kivi Nasıl Tüketilir?

Ülkemizde çoğunlukla Karadeniz Bölgesi’nde olmakla birlikte kivi yetiştiriciliği özelinde birçok gelişim yaşanmaktadır. Bununla birlikte kivi yalnız meyve olarak çiğ şeklinde tüketilebilir. İsteğe bağlı olarak sıkılarak kivi suyu şeklinde de içilmesi uygundur. Ayrıca yapılan pasta ya da keklerin üstüne eklenmesi de söz konusudur. Bazı durumlarda salatalarda dahi kivi olabilir. Çok farklı şekillerde tüketilebilen kivi, günlük olarak yenmesi sonucunda önemli faydaları da beraberinde getirmektedir. Peki, kivi faydaları nelerdir?

kivinin faydaları

Kivinin Faydaları Nelerdir?

  • E ve C vitaminlerinden dolayı toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.
  • Potasyum bulunan kivi faydaları özelinde kalp sağlığından bahsedilebilir.
  • Depresif durumlarının atlatılması, stres ve kaygı hallerinden çıkılmasını da sağlamaktadır.
  • Tansiyonun dengelenmesi amacıyla da kivi tüketilebilir.
  • Bağışıklığı güçlendirici yönü var olurken kivinin faydaları arasında zayıflamaya yardımcı yön öne çıkar.

Kivi Zayıflatır mı?

150 gram bir kivi içerisinde yalnızca %4 yağ bulunurken yüksek lifli olma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte %95 karbonhidrat yer alırken günlük C vitamini ihtiyacını tek bir kiviyle elde etmek mümkündür. Ayrıca A, E ve B6 vitaminleri açısından zengin olan kivide K vitamini de kemik güçlendirici etkidedir. Aç karnına kivi suyu içilmesiyle tokluk hissi sağlayacaktır. Bu durum akşam yemeklerinin çok daha hafif geçirilmesini sağlarken böylelikle zayıflama durumu da söz konusu olacaktır. Bilhassa meyve saatinin akşam yemeğinden önce olması da bu etkinin ortaya çıkmasına katkıda bulunacaktır. Sizlerde kivi zayıflatır mı sorusuna yanıt için aç karnına tüketebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Kivinin Zararları Nelerdir?

Ülkemiz için oldukça yeni meyvelerden olan kivi zararları alerjik reaksiyon durumlarıyla ortaya çıkar. Tüylü olmasından ötürü çok aşırı tüketilmesiyle bazı kişilerde kaşınma ya da kızarıklık görülebilir. Bu tip gelişmelerin yaşanması halinde mutlak surette tüketime ara verilmelidir. Var olan etkilerin devam etmesi halinde çok daha büyük zararlar ortaya çıkabileceği de unutulmamalıdır.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Kivi Nedir?

Kivi yumuşak dokusu ile bilinen bir tropik meyvedir. Ülkemizde genellikle pasta yapımında kullanılır. Tatlı aroması sayesinde tüm Dünya tarafından sevilerek kullanılmaktadır. Son zamanlarda ülkemizde de üretimine başlanmıştır.

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivi içerisinde bulunan çok sayıdaki vitamin neticesinde insan sağlığı açısından çok önemlidir. Kalsiyum, Potasyum ve Magnezyum açısından çok zengindir. Sindirim sistemi için çok faydalıdır.

Kivi Nerelerden Temin Edilebilir?

Kivi ülkemizde çoğu markette satılmaktadır. Ancak genellikle yaz mevsimlerinde üretildiği için kış mevsiminde temin edilmesi çok zordur, genellikle sera üretimi olarak satılır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir