Kızma Birader Nedir ve Nasıl Oynanır?

Kızma Birader Nedir ve Nasıl Oynanır?

Masa oyunları oynamak isteyenlerin ilk tercihlerinden olan kızma birader, hızlı oynanabilmesi, heyecanlı olması ve kısa süre içinde sonuçlanmasıyla öne çıkar. Hemen herkes tarafından oynanmış olabilen oyunu farklı ortamlarda bulabilmek de söz konusudur. Günümüzde evde herkes kendisine kızma birader oyunu yaratabilir. Piyonlar ve zarların olmasıyla oyuna başlayabilir. Ayrıca mobil cihazlardan bile uygulamalar indirerek daha teknolojik bir şekilde kızma birader keyfini elde edebilir. Sizlerde hemen oyuna başlamadan önce kızma birader nasıl oynanır sorusuna cevaplar alabilirsiniz.

Kızma Birader Nasıl Yapılır?

  • Kızma birader için dörder tane piyon olarak kullanılabilecek unsur ile tek bir zar yeterli olmaktadır.
  • Basit bir kartonla hemen kızma birader tahtası oluşturulabilir.
  • Dört farklı renge sahip olunması, her renk bölgesinden çıkarılacak yol güzergahı yapılmasıyla tamamlanır.
  • Atılacak zar sonrasında kızma birader oyun alanından piyonlar çıkartılarak keyifli oyuna başlanır.
kızma birader oyunu

Kızma Birader Nasıl Oynanır?

Batı’da daha ziyade Ludo olarak bilinen kızma birader, oyun tahtası üzerinde oynanır. Dört farklı bölüm var olurken 1 zar ve 4’er piyonla oynanmaktadır. 2 kişilik veya dört kişilik oynanabilmesi mümkündür. Oyuncular başlangıçta renk seçimleri yaparken kırmızı, mavi, sarı ya da yeşil renkli piyonlar alınır. Sonrasında dörder piyonun oynatılmasıyla oyun başlar. Atılacak zara göre piyonlar hareket ettirilir. Temel amaç ise her oyuncu kendisine ait olan piyonları başlangıç noktasından bitiş noktasına götürmektedir. Sadece şans faktörü bulunmayan oyunda yapılacak stratejik taktiklerin önemi büyüktür. Bu çerçevede piyonların hemen çıkarılması, daha hızlı gitmekten ziyade birlikte hareket edilmesi önemlidir. Her altı atılmasıyla bir piyon çıkarılması da sonrasında boş hamle sayılarını azaltacaktır. Dört piyonun bitiş noktasına getiren oyuncu oyunu kazanırken yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler tarafından da rahatlıkla oynanabilecek ideal oyunlardandır. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Signal Uygulaması Nedir?

Kızma Birader Kuralları Neler?

Oyun başlangıcı piyon çıkarma ile gerçekleşir. Bunun için oyuncunun mutlaka zarla 6 atması gerekir. İlk çıkarma için bu durum gerekli olurken diğer hallerde piyonlar oynatılmadan el devam eder. 6 atmayı başaran oyuncu piyonunu çıkararak hareket ettirir. Tekrar zar atarak piyonu kendi yolunda bitiş noktasına doğru götürmeye çalışır. Oyun sırasında her oyuncu yalnızca bir kez zar atar. Dört kişilik oynanması çok daha zevkli olurken en az iki kişi olması gerekir. Online haricinde mobil uygulamalardan bilgisayara karşı ise oynanabilmektedir.

Zar ile altı gelmesi durumunda çıkarılmış olan piyon, hedefe bir kez daha yaklaştırılabilir. Ancak bu hamlenin yapılmasından ziyade yeni bir piyonun oyuna dahil edilmesi çok daha iyi bir seçim olacaktır. Ancak unutulmaması gereken kızma birader kuralları arasında iki piyonun aynı karede olamayacak olmasıdır. Böyle bir durumda kişi hamle yapamadan eli pas geçer. O yüzden aralarında mesafe olacak şekilde piyonların devam ettirilmesi çok daha iyi olacaktır. Rakip oyuncuyla karşılaşması durumunda ise yiyerek rakip piyonun tekrardan en başa dönmesini sağlar. Böylelikle piyonlarla birbirlerini engelleme durumu söz konusudur. 

Nasıl Yapılır kategorisi yazıları ile merak ettiğiniz tüm detaylar bu sitede.

Kızma Birader Kaç Kişi İle Oynanır?

Kızma birader oyunu tam olarak 4 kişi ile oynanmaktadır. 4 kişiden daha fazla veya daha az sayıda ki oyuncu tarafından oynanılması tavsiye edilmemektedir.

Kızma Birader Piyonu Nasıl Oyuna Sokulur?

Kızma birader oyununda piyonu oyuna sokmak ve hareket ettirebilmek için zar ile 6 atmak gerekmektedir. 6 atan oyuncu piyonunu oyuna sokar ve hareket ettirir.

Kızma Birader Nasıl Kazanılır?

Kızma biraer oyununu kazanmak için oyuncuların 4 adet piyonunu oyuna sokmaları ve daha sonra zarlar atarak gerekli olan yerde biriktirmesi gerekir.

Kutu Oyunları Yaş Sınırı Var mı?

Kutu oyunları genellikle 3-4-6 yaş sınırına sahip oyunlardır. İçerisinde yer alan materyaller nedeniyle yaş sınırı bulunmaktadır.

Kızma Birader Oyunu Nerede Ortaya Çıktı?

Kızma birader oyununun Hindistan’da ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Kızma Birader Zar Olmadan Oynanır mı?

Kızma birader oyunu zar olmadan oynanamaz. Zar ile oyun sırası belirlenir ve hareket sınırları belirlenir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: BiP Nedir, Nasıl Kullanılır?

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 4.9]
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir