Koah Hastalığı Nedir?

Koah Hastalığı Nedir?

Tüm dünyada 600 milyondan fazla kişinin koah hastası olduğu bilinmektedir, buna istinaden koah nedir ve neden olur gibi sorularda sıklıkla sorulmaktadır. Türkiye genelinde 3 milyon koah hastası mevcuttur, kronik akciğer rahatsızlığı olan koah mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmesi hastalığın tam anlamıyla yok olmasına neden olmamakla birlikte yalnızca belirtilerin hafiflemesine yardımcı olmaktadır. KOAH’ın açılımı Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’dır. Hastalığın en büyük semptomu nefes darlığı ve öksürüktür, akciğerde bulunan hava keseciklerinin tıkanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. (Vikipedi)

Bronşlarda ki sıkıntılar nefes darlığı oluşumuna neden olur. 35-40 yaşlarında ortaya çıkan koah semptomları yıllar içerisinde artmaktadır. Hastalığın en büyük sebebi sigara içmektir, fakat çalışma ortamlarında yoğun toza maruz kalan kişilerde de oluşmaktadır. Hastalığın hafif, orta, ağır ve çok ağır şeklinde dört farklı evresi bulunmaktadır. Bu evrelerin semptomları ilerledikçe ağırlaşmaktadır. Orta evreden sonra ki süreçler kişilerin hayat kalitesinin düşmesine ve olası problemlerin oluşmasına neden olmaktadır, bu sebeple ağırlaşmadan gerekli olan önlemlerin alınması gereklidir.

Koah Hastalığı Nasıl Geçer?

Koah hastalığının oluşumuna birçok unsur sebep olmaktadır. Fakat bu unsurların azaltılması ve uzman bir doktora başvurulması durumunda tedavi edilmesi mümkündür. 35-40 yaşlarında ortaya çıkan koah belirtileri yavaş yavaş artmaktadır. Sinsi bir şekilde ilerleyen hastalık kimyasal tozlara maruz kalınması durumunda da ortaya çıkabilmektedir. Sigara içilmesinin yanı sıra tozlu ortamlarda çalışılması da neden olabilmektedir. Kömür ve metal işçiliği yapan kişilerde, çimento, takıl ve tekstil alanında çalışan kişilerde akciğerin tahriş olmasına bağlı olarak görülebilmektedir.

koah nedir

Tedavi sürecinde birçok farklı tedavi şekli uygulanmaktadır. Bu tedavi şekilleri hastalığın kaçıncı evre olduğu ile doğrudan alakalıdır. Hafif evrede hastalığın kontrol altına alınması çok daha kolayken en son evre olan en ağır evrede tedavi süreci çok daha zordur. Koah tedavisinde, nefesin açılmasına yardımcı olan ilaçlar, antibiyotikler ve oksijen tedavisi sıklıkla kullanılmaktadır. Koah tedavisi süreci yine hastalığın evresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir, bu süreçte kişi koah hastalığına sebep olan durumlardan uzak durmalıdır.
Hastalığın belirtileri şu şekildedir;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Hırıltı
  • Göğüste sıkışma
  • Yorgunluk
  • İstenmeyen kilo kaybı
  • Ayak bileklerinde şişme
  • Fiziksel aktivitelerde zorluk yaşama

Koah Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Koah hastalığı oldukça simsi bir şekilde ilerlemektedir. Bu sebeple ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu durumun önüne geçilmesi için erken tanı şarttır. Fakat hastaların ne kadar yaşayabileceği ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar hastalığın etkilerinin 50 yaşından sonra çok daha ciddi boyutlara taşındığını göstermiştir. Buna rağmen dünyada en sık rastlanılan ölüm nedeni olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi tanısının yapılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Belirtileri arasında yer alan nefes darlığı, öksürük birçok kişi tarafından olağan karşılanmaktadır. Sigara içer her 5 kişiden birinde koah hastalığı görülmektedir.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Koah Nedir?

Koah; akciğerlerde bulunan ve bronş adı verilen hava keseciklerinin tıkanması sonucunda gerçeşleşen bir akciğer hastalığıdır. Solunum güçlüğü, Nefes darlığı gibi sonuçları olan ve günlük yaşantıyı zorlaştıran kronik bir rahatsızlıktır.

Koah Tedavisi Mümkün mü?

Koah tam anlamıyla tedavisi olan bir rahatsızlık değildir. Uygulanacak olan tedavilerde hastalığı ortadan kaldırmaya yönelik değil, belirtileri azaltmaya ve bu belirtilen insan hayatını daha az etkilemesini sağlamaya çalışılmaktadır.

Koah Neden Olur?

Koah hastalığının baş tetikelyici unsuru sigara ve tütün ürünleri tüketimidir. Sigara akciğerlere önlenemez zararlar vermektedir. Bu nedenle akciğerlerin bu tarz hastalıklara maruz kalması daha kolay olacaktır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir