Kolajen Nedir?

Kolajen Nedir?

Kolajen nedir sorusu özellikle son birkaç yılda kadınların sıklıkla sorguladığı konular arasındadır. Yalnızca kadınlar için gerekli olmamasına karşın kolajenin etkileri özellikle kadınların ilgisini çekmektedir. Kolajen bir protein türüdür, cilt için oldukça gerekli olan bu protein türünün birbirinden farklı türleri ve görevleri bulunmaktadır. Fibroblastlar ve diğer hücreler tarafından oluşturulan bu protein cilde esneklik, canlılık ve dayanıklılık kazandırmaktadır. (Viki)

Kolajen Hangi Besinlerde Bulunmaktadır?

Cildin sağlıklı görünmesinde oldukça büyük bir öneme sahip olan kolajenin besinler ile takviyesi mümkündür. Belirli besinlerin içerisinde kolajen üretimini arttıran mineraller bulunmaktadır. Bu minerallerin besin yolu ile alınması hücrelerin kolajen üretimini arttırmasına olanak sağlamaktadır. Et ve et suyu tüketimi özellikle cildin parlak görünmesine yardımcı olan tip 1 kolajen için oldukça önemlidir. Et ve et ürünleri tüketmenin yanı sıra et suyu tüketimi cildin sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır. Omega 3 yağ asitleri cildin sağlıklı görünmesinde etkili olan bir diğer besindir.

Yağların cilde ne kadar faydalı olduğu özellikle kadınlar tarafından bilinen bir gerçektir. Kaju, badem, ceviz ve fındık içerisinde bulunan yağ asitleri ile ciltteki kolajen üretiminin arttırılması mümkündür. Tüm bunlardan farklı olarak kolajen üretimini olumlu olarak etkileyen diğer besinler yeşil yapraklı sebzeler, sarımsak, yumurta, avokado, kırmızı meyve ve sebzeler olarak sıralanabilir. Tüm bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi durumunda cilde oldukça önemli sonuçlar kısa sürede görülebilmektedir. En iyi kolajen takviyesi besinlerin belirli periyotlar ile düzenli olarak tüketilmesidir. Fakat besinlerin yeterli gelmemesi durumunda farklı takviyelerde bulunulabilir.

kolajen

Kolajen Ne Demek?

Kadınların en büyük problemlerinden biri olan kırışıklık ve sarkma problemlerinin önüne geçilmesi için oldukça etkili bir protein türüdür. Birebirinden farklı faydaları bulunan bu protein cildin kendi ürettiği bir proteindir, fakat belirli sebeplere bağlı olarak üretiminde azalmalar görülmektedir. Vücut yaşlandıkça kolajen üretme oranı düştüğünden cilt hızlı bir şekilde kırışmaya ve sarkmaya başlamaktadır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için kolajen takviyesi yapılabilmektedir. 19 farklı kolejen tipi mevcuttur, bu tiplerin her birinin görevi birbirinden farklıdır. Bu tipler içerisinde vücutta sıklıkla karşılaşılanları tip 1, tip 2, tip 3, tip 4 ve tip 10 olarak adlandırılmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

  • Kolajen cildin sağlıklı görünmesine olanak sağlamaktadır.
  • Ciltteki sarkma problemlerinin önüne geçmektedir.
  • Cildin gözeneksiz ve sıkı görünmesine yardımcı olmaktadır.
  • Yalnızca cilt için değil saç içinde gerekli bir proteindir.
  • Cildin genç ve parlak görünmesi için gereklidir.

Yüzdeki Kolajen Nasıl Arttırılır?

Cildin yeterli olarak kolajen üretmemesi cildin yaşlı ve solgun görünmesine neden olmaktadır. Cildin sıkı olmasına yardımcı olan kolajen oranının arttırılması için tüketilen besinlere oldukça özen gösterilmelidir. Besinlerin yeterli gelmemesi durumunda kolejen içerikli cilt bakım ürünleri kullanılabileceği gibi kolajen hapı da kullanılabilmektedir. Kolajen hapları sağlığa zararlı olmayan takviyelerdir. Hap dışında suda kolajen seçenekleri de mevcuttur. Bu süreç içerisinde kişinin cildini gözlemlemesi cildin olumlu etkiler göstermesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kolajen Ne Demek?

Kolajen, insan vücudunda ki canlılığı ve esnekliği sağlayan bir protein türüdür. İnsanın dinç ve güzel görünmesini , teninin daha parlak olmasını sağladığı için bakımına düşkün kişiler tarafından çok önem verilen bir protein olarak bilinir.

Kolajen Neden Önemlidir?

Kolajen cilt bakımı için önemli olarak bilinse de aslında daha da detyalı incelenmesi gereken bir durumdur. Vücudun olmazsa olmaz değerlerinden biridir. Bu nedenle ister bakımlı olsun ister bakımsız olsun her insan tarafından önem arz edilmesi gereken bir husustur.

Kolajen Değerleri Neden Azalır?

Vücutta yer alan kolajen değerleri beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. Özellikle günümüzde yer alan fast food alışkanlıkları sebebiyle çok büyük değer kaybetmektedir. Çok kaynatılan ve kızartılan gıdalardan uzak durmak gerekir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir