Kolanın Zararları

Kolanın Zararları

Kolanın zararları nelerdir? Başta gençler olmak üzere çoğu insanın sevdiği ve hatta vazgeçilmezi olarak gördüğü içecekler arasındaki kola yararlarıyla şaşırtıyor. Sadece içecek olarak değil, birçok farklı alanda kullanımı söz konusu olurken dünya genelinde en çok kola tüketen ülkelerden bir tanesi de Türkiye konumunda. Bununla birlikte kola içerdiği şeker ve asit özelinde ise riskli kabul ediliyor.

Kola Ne İşe Yarar?

200 yıllık bir geçmişe sahip olan asitli içeceklerden kola ilk üretimiyle birlikte oldukça beğenilmişti. Amerika menşeli olmasının ötesinde halihazırda dünyanın hemen her yerinde şişe ya da kutuda satışı vardır. Tam olarak içeriği ticari sır olmasından ötürü paylaşılmamaktadır. Ancak birtakım doğal tatlandırıcılar kullanıldığı bilinmekle birlikte asit ve kafein etken maddeleridir.

Kola İçeriği Nedir?

Kola tarifinin en önemli unsuru sitrik asit olurken hammadde görevi görmektedir. Bununla birlikte tam miktarı belli olmamakla birlikte vanilya, kişniş, tarçın, limon, portakal, Hindistan cevizi, neroli kullanılan ürünlerdir. Bunların haricinde bazı kolalarda lavanta yağı ve karamel olduğu da tespit edilmiştir. En belirgin tat durumu ise şekerle sağlanır. Ancak asıl rengini veren maddenin yüzyıllardır açıklanmadığı da bir gerçektir. Peki, kolanın yararları nelerdir? (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

kolanın zararları

Kolanın Faydaları Nelerdir?

  • Herhangi bir çiçek yetiştiriyor iseniz kola kullanımı sizlere çok iyi gelecek. Saksınızın kenar kısımlarına bir miktar kola dökmeniz halinde köpükleriyle toprağın havalanması sağlanacak. Köklerin çok daha derine inmesi mümkün olurken çok daha güçlü bir şekilde bitki yetişecektir.
  • Gözlük kullananlar için ise gözlük camlarını kolayla silmek son derece yararlı bir başka durum. Kolaya hafifçe batırılan havluyla camların tüm detaylarıyla silinmesi sağlanabilir, kurulama işlemlerinden sonra ise etkisi görülebilir.
  • Deniz anası ya da çeşitli böcek ısırıklarına karşı da kola oldukça etkili olmaktadır.
  • Banyo ya da mutfak fayansları içinde kullanışlı olan kolanın faydaları görülebilir, ara kısımlarındaki lekeler dahi çıkarılabilir ve tertemiz fayans görünümlerine kavuşulmaktadır.

Kolanın Zararları Nelerdir?

Asitli içeceklerin en çok tüketilenlerinin başında gelen kola şüphesiz ki milyonlarca kişinin vazgeçilmez içeceği durumundadır. Bundan dolayı özellikle soğuk kola alımları yaygın olurken satışların yaz aylarında çok daha fazla yapılması da bunu gösterir niteliktedir. Bununla birlikte gün içerisinde 3 bardak ortalamayla içilen kolaların vücut için ne gibi zararları olduğu da merak edilmektedir. Araştırmalarla görülmektedir ki 1 kutu kola içerisinde 140 kalori bulunur. Yani 10 çay kaşığı şeker demek olurken bu durum oldukça yüksek bir miktardır. Kişinin bir ay boyunca her gün yalnızca 1 kutu kola içtiğini hesap edersek 292 çay kaşığı şeker olmaktadır. Yüksek şeker alımından dolayı vücut işleyişinde birçok aksaklıkların oluşması da kaçınılmazdır. Kilo alımını doğrudan etkileyen bir unsur olurken ilerleyen yaşlarda diyabet sorunu da görülebilir. Var olan kolanın zararları insülin direncini rahat kırması bakımından çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Asitli olması ise mide özelinde bazı hastalıkların oluşmasında etkendir. Bağımlı hale gelmesi sonucunda kola zararları kendisini çok daha ileri boyutta hissettirecektir. Yapay tatlandırıcı ve bazı kimyasalların vereceği etki ise karaciğer sorunlarını yaşatır.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Kola Nedir?

Kola günümzüde Dünya üzerinden en çok tüketilen hazır içeceklerin başında gelmekte olan asitli bir içecek türüdür. İlk olarak Amerikada üretilmiş ve daha sonra tüm Dünyaya yayılmıştır. İlk üretim amacı ile sağlık ürünü olarak piyasa da sunulsa da şuan yalnızca içecek olarak tüketilir.

Kola Tüketmek Sağlıga Zararlı mı?

Kola tüketmenin sağlıga zararlı olduğu bilim çevreleri tarafından ispatlanmıştır. İçerisinde bulunan bileşenler neticesinde insan vücüduna ciddi zararlar verdiği özellikle asitli olması nedeniyle mideyi yıprattığı bilinmektedir.

Kola Tüketmenin Yararı var mıdır?

Kola tüketmenin insan vücudu için bir yararı olup olmadığı konusunda bilim çevreleri tarafından kesin olarak yapılmış bir açıklama ve varılmış bir kanı bulunmamaktadır. Detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir