Kolesterol Nedir?

Kolesterol Nedir?

Sağlıklı yaşam guruları tarafından sıkça anılan ve dillerinden düşmeyen kolesterol nedir? Nasıl kontrol edilir ve sağlıklı kolesterol aralığı nedir? İsterseniz gelin hep beraber öğrenelim. Kolesterol, vücudunuzdaki hemen hemen her hücrede bulunan yağlı bir maddedir. Sıklıkla kötü bir şey olarak tanıtılmasına rağmen, bu biraz yanlıştır. Bu yazının kolesterol hakkında daha derin bir anlayış sağlayacağını umuyoruz. Anlaşılması gereken en önemli şey, iki tür kolesterol HDL (iyi kolesterol) ve LDL (kötü kolesterol) olmasıdır. Peki neden Kolesterolümüz var ve neden kolesterole ihtiyacımız var? (Vikipedi)

HDL ve LDL Kolesterol Nedir?

LDL, arter duvarınızdaki hücreler arasında sıkışabilen ve bu boşluklar arasında sıkışabilen küçük parçacıklardan oluşur. Bu, sizi riske sokan damarların plak yapmasına ve daralmasına neden olur:

  • Kalp hastalığı,
  • İnme,
  • Diyabet,
  • Yüksek tansiyon,

Doymuş yağların (fındık, avokado, hindistancevizi yağı temelde doğal olarak işlenmemiş yağlar gibi ‘iyi yağlar’) yemenin büyük partiküllerin ‘HDL’ sayısını artırmaya yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

İlginç bir şekilde, yağlı etlerde kolesterol seviyeleri daha yüksek veya yağsız etlerde daha düşük değildir. Yağ hücreleri etteki diğer hücreler kadar kolesterol içerir. İnsan vücudu hücreleri gibi tüm memeli hücreleri kolesterol içerir. Tüm etler, sığır eti ve kümes hayvanları da dahil olmak üzere 1 ons başına yaklaşık 25 miligram kolesterol içerirler. Diyetteki emilim oranları kişiden kişiye % 20-60 arasında değişmektedir.

kolesterol nedir

Bu nedenle, genel kolesterol seviyeniz yerine kolesterol oranınızla ilgilenmeniz çok daha önemlidir. Bu oranlar iyi: kötü kolesterolden oluşur. Bilim adamları, daha küçük LDL moleküllerinin kardiyovasküler hastalık için en yüksek riski taşıdığını bulmuşlardır. Daha da ilginç olanı, doymuş yağ alımının arttırılmasının, küçük LDL moleküllerinizin boyutunu daha büyük boyutlu HDL moleküllerine arttırdığını ve genel CVD riskinizi azalttığını bulmuştur.

Unutmamalısınız ki kolesterol, membran yapısında rol alan ve steroid hormonların, safra asitlerinin ve D vitamininin sentezinde öncü olan son derece önemli bir biyolojik moleküldür. Hem diyet kolesterolü hem de sentezlenen de novo, lipoprotein partiküllerinde dolaşım yoluyla taşınır. Aynısı, kolesterolün hücrelerde depolandığı form olan kolesteril esterler için de geçerlidir. Membran fonksiyonundaki önemli rolü nedeniyle, tüm hücreler kolesterol biyosentezi enzimlerini ifade eder.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Aslında bu sorunun cevabı çok basittir, sağlıklı beslenerek. Aldığınız gıdalara dikkat ederek ve sağlıklı gıdalar tüketerek çok daha sağlıklı bir kolesterol seviyesine sahip olabilirsiniz. Eğer yüksek kolesterol seviyesinden şikayetçi iseniz, aynı zamanda egzersiz yapmak sizin yararınıza olacaktır. Bu şekilde kolesterol seviyenizi çok kolay şekilde kontrol altına alabilirsiniz. Kolesterol nedir tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Kolestrol Ne Demek?

Kolestrol hayvan hücrelerinin yapısında bulunan, vücutta ise endokrin ve sindirim sisteminde görev almakta olan yağ benzeri bir bileşendir. Hayvansal gıdaların temini ile vücuda katılırlar. Vücut tarafından otomatik olarak üretilmezler.

Kolestrol Yükselmesinin Sebepleri Nelerdir?

Kolestrol yükselmesi; Hayvansal kaynaklı gıdaların aşırı tüketimi, Fast-Food kullanımı, Kızartma ve Trans yağ içeren gidelerin tüketimi sonucunda gerçekleşebilir. Kolestrol değerlerine dikkat edilmelidir.

Kolestrol Belirtileri Nelerdir?

Vücuttaki yüksek kolestrol belirtileri ; yağ bezeleri, baş dönmesi, gögüs ağrısı, nefes darlığı, ciltte lekelenmeler ve vücudun bazı bölgelerinde morarmalar olarak gösterilebilir. Bu tarz belirtileri taşıyan kişiler bir hekime görünmelidir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir