Komünizm

Komünizm

Dünyada çok az ülkede kabul gören ideoloji komünizm nedir? Sanat ve siyaset dünyasında sık karşımıza çıkan komünizm, malların ortak mülkiyet kavramı ile kullanılması fikrine dayanan bir ideoloji olarak tanımlanabilmektedir. Latince ‘communis’ sözcüğünden türeyen bu fikir, para olmayan, sınıf farkı gözetmeyen ve devlet olmayan toplumsal bir düzen amaçlayan ideolojik hareket olarak da açıklanabilmektedir. Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından kaleme alınan ‘Komunist Parti Manifestosu’ ile anılan komunizm, kapitalizmin ortadan kalkması gerektiği düşüncesini savunur. Aslen bu kavram tarihte ilk olarak Antik Yunan devrinde ortaya çıkmıştır. Ünlü düşünür ‘Platon’ tarafından yazılan ‘Devlet’ adlı eserde, komünal yaşamın savunulduğu belirtilmektedir.

Modern olarak 100 ila 150 yıllık bir geçmişe sahip olan komünal yaşam fikri, 19. yüzyılın ortalarına doğru filizlenmiştir. Bunun en büyük sebebi ise Sanayi Devrimi ve sonrasında ortaya çıkan zengin-işçi arasındaki uçurumdur. Dünya siyasetinde rol oynayan birkaç farklı ülkede sürdürülen bu kavram, her bireyin eşit olmasını ve sınıf farkının ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Komünizm nedir derseniz, bu rejim dünyada ilk kez ise 1917 yılında Sovyetler Birliği’nde uygulanmıştır. Bu fikri benimseyen en önemli akımlar Marksizm-Leninizm olarak karşınıza çıkmaktadır. (Vikipedi)

Birçok insana göre bir ütopya olan bu sistem, ortak mülkiyet sistemine dayanmaktadır. Bu sistemde servet gereksinim miktarına göre halka dağıtılmaktadır. Günümüzde 5 farklı ülkenin resmi olarak yönetildiği bu sistemde, ülkeler:

 • Çin Halk Cumhuriyeti
 • Kuzey Kore
 • Küba
 • Vietnam
 • Laos
komünizm nedir

Komunist Kime Denir?

Komünizm ne demek derseniz, genel anlamda komünal yaşamı ve bu sistemi benimseyen kişilere komünist denmektedir. Her bireyin eşit şartlarda yaşamasını isteyen komünistler, kapitalist rejime karşı kati bir şekilde karşı çıkmaktadır. Sınıf farkı olmadan yaşamayı hayal eden, sermayeye karşı çıkan ve özgürlüklerini koşulsuz isteyen her birey bir komünist olarak adlandırılabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

İşçiyi ve emekçiyi destekleyen bu bireyler, bir tarafın diğerini sömürdüğü her türlü sisteme karşı çıkmaktadır. Özel mülkiyete karşı çıkan ve her şeyin halkın elinde olmasını dileyen bireyler, sınıfsız bir halk yaratmayı amaçlamaktadır.

Sosyalizm ve Komunizm Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sosyalizm komünizm farkı genel anlamda birkaç ana başlıktan oluşmaktadır. Aslında sosyalimz ve komünizm birbirine çok yakın olan kavramlardır. Pek çok insanın ayırt etmekte zorlandığı bu kavramlar arasında farklar şu şekilde karşınıza çıkmaktadır.

 • Ekonominin yönetim ve kontrolü sosyalizmde halkın elinde bulunmaktadır.
 • Komünizmde ise ekonomi tamamen tek bir partinin yani devletin elindedir.
 • Sosyalizmde her birey yaptığı işe göre mal alır.
 • Komünizmde ise üretilen mal her bireyin ihtiyacına göre dağıtılmaktadır.
 • Sosyalizmde bireyin üretim aracı veya fazla sermayeye sahip olmasına karşı çıkılır.
 • Komünizmde ise özel mülk kavramı yoktur.
 • Komünizm hem ekonomik hem de politik bir sistemken, sosyalizm sadece ekonomik bir sistemdir.
 • Komünizmde lider yer almaz, ülke halk tarafından yönetilir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Komünizim Ne Anlama Gelir?

Komünizim temel olarak, özel kişisel mülkiyetin olmadığı, bütün mallar ve üretim araçlarının topluma ait olduğu ve bunların ortaklaşa kullanıldığı toplum düzenini tezahür eden ve arzulayan bir ideolojidir.

Komünizim Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Komünizim ilk olarak Karl Marx ve Engels’in ortaklaşa olarak çıkarttıkları Komünist Parti Manifestosu kitabında ortaya çıkmıştır. Kapitalizme karşı bir ideoloji olarak yükselmiş ve Dünyanın çeşitli ülkelerine yayılmıştır.

Komünizm İle Yönetilen Ülkeler Hangileridir?

Komünizm ile günümüzde yönetilmeye deva eden ülkeler bulunmaktadır. Bunların başında Rusya ve Çin bulunmaktadır. Ayrıca Küba’da köminist bir yönetim şeklini benimsemiştir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir