Konkordato Nedir?

Konkordato Nedir?

Konkordato nedir sorusuna kısaca, iflas anlaşması diyebiliriz. Son dönemlerin en çok merak edilen konuları arasında olan konkordato, batık olan şirketlerin borçlu oldukları kişilere borçlarını ödemek için yaptığı anlaşmalar olarak da açıklanabilmektedir. Borçlu olan kimseler, borçlarını ödeyebilmeleri için var olan önemli bir sistemdir. Bu uygulamanın en temel sebebinde, borçluların borçlarının yeniden yapılandırılması bulunmaktadır. 2004 sayılı konusunda “285” – “309” maddeleri bu konuyu düzenlemektedir.

Konkordato ne demek sorusunun bu kadar çok sorulması, firmalardan kaynaklanmaktadır. Firmalar son zamanlarda Konkordato ilan etmesi üzerine vatandaşlar bunun ne anlama geldiğini araştırmaktadır. Hukuki anlamda konkordato, borçlu olan ticari bir kurumun, alacaklılarıyla anlaşması ve bu anlaşmanın da mahkeme tarafından onaylanması anlamına gelmektedir. (Vikipedi)

Konkordato Bölümleri

Konkordato konusu, iyi niyetli olan firmaların, maddi anlamda sıkıntıya girdiklerinde, firmaları korumak amaçlı yapılan bir anlaşmadır. Bu anlaşma, borçlu olan kişinin talebiyle başlatılmaktadır. Genel olarak konkordato bölümünün 4 kısımdan oluştuğunu söyleyebiliriz:

 1. İflas Olduktan Sonraki Konkordato
 2. Adi Olan Konkordato
 3. Mal Varlığının Terk Edilmesi Sebebiyle Oluşan Konkordato
 4. Sermaye Şirketlerinin Uzlaşmasıyla Yeniden Sistemin Yapılandırılması
konkordato nedir

İflas Olduktan Sonraki Konkordato Hakkında

Bir borçlunun iflasına karar verilmişse ve borçlu bir iflas anlaşması teklif ederse, alacaklı olanlar 2. Defa toplanmaktadır. Konkordato komiserleri tarafından durum incelenir. Toplantı sonrasında verilen karar, iflas dairesine iletilmesi gerekmektedir.

Adi olan Konkordato Hakkında

Borçlu olan bir kişi, icra mahkemesine borçlarının geçerliliğine dair bir dilekçe ve beraberinde uzlaşma projesi sunar. Bu proje içerisinde kişiden maddiyatın durumunu belirten bir içerik istenmektedir. Buna cetvel de denilmektedir. Bu cetveller, defterlerde tutulması gereken içeriklerin tutulup tutulmadığını göstermektedir. Mahkemenin veriş olduğu karara göre, eğer borçlu olan kişilerin şartları, bu duruma uygunsa, bir konkordato süreci başlatılır ve konkordato komiserliği atanır.

Mal Varlığının Terk Edilmesi Sebebiyle Oluşan Konkordato

İflas anlaşması sayesinde borçlarını alacak kişilere, malların tamamını veya da belirli bir kısmını, borçlu üzerinden devretme yetkisi verilebilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Sermaye Şirketlerinin Uzlaşmasıyla Yeniden Sistemin Yapılandırılması

Borçlarını asla ödeyemeyecek durumlarda olan kişilerin, bu hale gelmesine karşın,, yeni bir yapılandırma sistemi ele alınabilir. Uzlaşma sayesinde yeniden yapılandırılma sistemi uygulanabilir. Ancak bunun için Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurulması gerekmektedir.

Konkordato İlan Eden Firmalar

Günümüzde pek çok firma, maddi anlamda faaliyet sürecini devam ettirememektedir. Bu da onların iflas etmesine sebep olmaktadır. İflas anlaşması olarak da bilinen konkordato firmalar için zorlu ve yıpratıcı bir süreçtir. Konkordato ilan eden firmalar konusunda şu şekilde bir sıralama yapabiliriz:

 • Tanem İnşaat
 • Özel Mersin Ortadoğu Sağlık Hizmetleri
 • Sanset İnşaat Turizm Yatırım Danışmanlık Dış Ticaret
 • Optimal Araç Kiralama
 • Harun Ürküt
 • Ege Ekomar Alışveriş Merkezleri
 • Kafkas
 • Temizocak Kuyumculuk
 • Boldera
 • Baysan

Konkordato nedir tüm kapsamıyla sizlere anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Konkordato Ne Demektir?

Konkordato; elinde olmayan ve öngörülemeyen sebepler ile işleri iyi gitmeyen ve mali açıdan sıkıntılar çeken işletmeleri ve borçlu oldukları işletmeleri korumak adına kabul edilmiş olan hukuki bir çözüm yoludur.

Konkordato Nasıl İşler?

Borçları olan işletme, alacaklılarının çoğunluğu ile bir anlaşma yapar ve borçlarının bir kısmından vazgeçmeleri konusunda anlaşma sağlanır. Bu sayede alacaklılar ve borçlu işletmeler daha büyük kayıp vermekten kurtulurlar.

Konkordato Çeşitleri Nelerdir?

Konkordato ilan etmek için 4 farklı yöntem bulunmaktadır. Adi Konkordato, İflaston Sonra Konkordato, Mal Varlığının Terki Suretiyle Konkordato, Sermaye şirketlerinin uzlaşması ile Konkordato. Bu konkordato çeşitleri ile ilgili detaylı bilgiye blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir