Kopya İçerik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kopya İçerik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin çok daha hızlı bir şekilde yüksek seviyede organik trafik alabilmesi için içeriklerin özgün olması gerekir. Bilindiği gibi SEO çerçevesinde gerçekleştirilecek işlemlerin birçoğu içerik özelindedir. Doğru anahtar kelime seçimi, meta açıklaması kısmı, etiketleme ve bunlardan çok daha fazla öneme sahip olan makale özgünlük durumu belirleyicidir. Herhangi bir nedenle kopya içeriklerin oluşturulması, kopyalama yoluyla içeriklerin elde edilmesi ya da gerektiği şekilde özgün tarzda içeriklerin hazırlanmaması durumları telafisi çok zor kayıpları beraberinde getirir. Bundan ötürü mutlaka içeriklerin yayına alınmasından önce kontrollerin yapılması lazımdır. Peki, kopya içerik kontrolü nasıl gerçekleşir?

Makale Neden Özgün Olmalıdır?

Kopya içeriklerin nasıl kontrol edildiğine geçmeden önce bir makalenin neden özgün halde kullanıma sahip olması gerektiği bilinmelidir. Sitenin yapısal açıdan soruna sahip olmaması, arama motorları botlarının taramalarında eksiklik bulundurmaması adına bu husus şarttır. Kopya içeriğin var olması site kalitesini düşürürken çalıntı durumların olması da Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının sevmeyeceği bir gelişmedir. Hemen her web sitenin mutlak şekilde özgün tarzda içeriklere sahip olması, farklı şekillerde içeriklerin arama motorlarının havuzuna aktarılması lazımdır.

Kopya İçerik Tespiti Nasıl Yapılır?

Çeşitli uygulamalar ve web siteler üzerinden özgünlük kontrolü gerçekleştirilmektedir. İçeriğin kopyalanıp yapıştırılması sonrasında hangi kısımlarının kopya hangi kısımlarının özgün olduğu birkaç dakika süren tarama sonucunda görülür. Tam anlamıyla içeriklerin özgün olması istenirken bazı durumlarda %98 ya da %95 özgün şeklinde de sonuçlandırma yapılabilmektedir. Bununla birlikte özellikle site içi SEO çalışmaları nezdinde önemli olan bu husus için farklı kontrol araçları da kullanılmaktadır. Peki, en iyi makale özgünlük kontrolü sağlayan araçlar hangileridir?

özgünlük testi

Kopya İçerik ve Özgünlük Kontrol Araçları

İçeriklerde oluşabilecek kopya durumlarından dolayı yaşanacak negatif gelişmelerin önüne geçmek adına mutlaka kontrol araçları kullanılmalıdır. Anında kopya içerik nasıl yapılır sorusuna yanıt verilirken sonrasında yayına alınması makalelerin kusursuz olmasını da sağlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • Grammarly Kopya Kontrol Aracı

Genel çerçevede içeriklerin dil bilgisi özelinde kontrol edilmesi adına geliştirilen bir araç olmasına karşın intihal durumlarında da çokça kullanılmaktadır. Hem ücretsiz hem de çok daha kapsamlı olan Premium özelliğiyle kullanımı vardır. Ücretsiz olarak verilen hizmetler kapsamında içeriklerin kopya olup olmaması kontrol edilebilmektedir. Pratik kullanıma sahip olması ve işlemlerin hemen sonuçlandırılması da ilk akla gelen kontrol araçlarından olmasını sağlar. Word belgesi olarak tüm içerik yüklenebilir ya da bir kısmın yapılması için kopyala-yapıştır işlemiyle tarama başlatılabilir.

  • Turnitin Kontrol Aracı

Temel anlamda içerik özgünlük kontrolü süreçlerinde kullanılmaktadır. Derinlemesine bir şekilde tüm yönleriyle içeriğin analiz edilmesi de mümkündür. Cümle yapısı ve dil bilgisi kullanımları da olurken makale yazmaya yeni başlayanlar için en iyisidir.

  • Plagiarisma Kontrol Aracı

Var olan arama motorlarında herhangi bir kopya içeriğin tespit edilmemesi adına kullanılan Plagiarisma 200 civarında dil desteğine sahip olmasıyla öne çıkar. Mobil cihazlar üzerinden de kolaylıkla makale özgünlük testleri başlatılabilir. Hatalı bölümlerde uyarı vererek metnin o kısmının tekrardan oluşturulmasını ister.

  • WriteCheck

Var olan içeriklerinin kopyasının olup olmadığını anlamak için kullanılabilecek ücretli araçlardan WriteCheck İngilizce içeriklerde en iyisidir. İngilizce oluşturulacak site çalışmalarında mutlaka yararlanılmalıdır.

  • Viper Kopya Kontrol Aracı

Ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunmakla beraber web sitesinde yayınlanacak tüm içeriklerin ne kadar özgün olduğunu görmek adına kullanılmaktadır. Çok sayıda makalenin daha hızlı taranabilmesi adına kullanılır. Oldukça başarılı ve sorunsuz bir şekilde içerik kopya kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Böylelikle içeriklerde oluşabilecek gözden kaçma durumlarının zararlı etkisinden kurtulmak mümkündür. Daha özgün tarzda yazılmasıyla arama motoru sonuçlarında üst sayfalarda kendisine yer bulması da elde edilir. Kopya içerik kontrolü hakkında tüm detayları paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kopya İçerik Zararlı mıdır?

Kopya içerikler sitenizin bir numaralı düşmanıdır. Sizleri arama motorları tarafından kalitesiz siteler arasına sokabilir ve sıralama kaybetmenize hatta ceza almanıza neden olabilir.

Kopya İçerik Nasıl Anlaşılır?

İçeriklerinizi kontrol etmek ve kopya ya da özgün olup olmadığı konusunda bilgi edinmek mümkün. Bu işlemler için hizmet sunmakta olan analiz araçlarından yararlanabilirsiniz. Detayları blog yazımızdan edinebilirsiniz.

İçerik Kontrol Siteleri Güvenilir mi?

İçeriklerinizin özgünlüğünü kontrol edebileceğiniz siteler otoriteler tarafından önerilmekte olan sitelerdir. İçeriklerinizin özgün olup olmadığına dair güvenilir sonuçlar içermektedirler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir