Kortizon Nedir?

Kortizon Nedir?

Bu yazımızda sizlere sağlık konusunda en çok merak edilen konulardan birine, hastalara en çok reçete edilen ilaçlardan biri olan kortizon ile alakalı kortizon nedir sorunun cevaplarına değineceğiz. Her bireyin böbreğinin üstünde küçük, piramit şeklindeki adrenal bez bulunur. Böbreküstü bezi, her biri belirli bir işleve sahip iki bölümden oluşur. Merkez kısım adrenal medulla (veya medulla) olarak adlandırılır ve dış kısım adrenal korteks (veya korteks) olarak adlandırılır.

Bezin bu iki kısmı yaşam için gerekli olan farklı hormonlar üretir. Adrenal medulla çoğunlukla adrenalin ve noradrenalin üretir. Adrenal korteks androjenleri (örn. Testosteron, DHEA), mineralokortikoidleri (örneğin aldosteron) ve glukokortikoidleri salgılar. Adrenal bezler tarafından salgılanan ana glukokortikoid hormonuna kortizol (veya hidrokortizon) denir. Bu hormon, büyük vücut fonksiyonlarının (glisemik metabolizma, bağışıklık sistemi, inflamasyon) düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu işlevlerin günlük yaşamdaki önemi göz önüne alındığında, kortizon insan vücudunun hayati bir ürünüdür. (Vikipedi)

Bu doğal hormonun anti-enflamatuar özelliklerinin, doktorların doğal kortizon olarak keşfiyle ilgisini çekmesi, bazı enflamatuar veya alerjik hastalıkların tedavisinde etkili bir yol olarak bulunmuştur. Doktorlar, doğal kortizolün etkilerini taklit eden ilaçları başarıyla sentezledi. Bugün, bu “sentetik glukokortikoidler” prednizon ve prednizolon olarak reçete edilmektedir.

Genel halk ve doktorlar genellikle bu “sentetik glukokortikoidlerden” “steroidler” veya “kortizon” olarak bahseder. Kortikosteroidler, kendileri steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar olan ibuprofen, naproksen, diklofenak veya aspirin gibi “klasik” anti-enflamatuarların aksine steroidal anti-enflamatuarlardır.

kortizon nedir

Kortizon Vücuttan Ne Kadar Sürede Atılır?

Bir dozun veya prednizonun 16.5 ila 22 saat içinde dolaşım sisteminizden çıkmasını bekleyebilirsiniz.

Prednizonun eliminasyon yarı ömrü yaklaşık 3 ila 4 saattir. Bu, vücudunuzun plazma seviyelerini yarıya indirmesi için geçen zamandır. Bir ilacın sisteminizden tamamen ortadan kaldırılması genellikle yaklaşık 5.5 saat yarı ömür sürer.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Eliminasyon süresinde değişime neden olabilecek diğer faktörler şunlardır:

1. İlacı ne kadar ve ne sıklıkta aldınız.

2. Metabolizma hızınız, daha yavaş bir metabolizma, bir ilacın sisteminizde kaldığı süreyi artıracaktır.

3. Yaşınız ve sağlığınız, yaşlılık ve kötü sağlık genellikle ilacın sisteminizde kaldığı süreyi artıracaktır.

4. Vücut kütlesi, genellikle ne kadar kiloluysanız bir ilaç sisteminizde o kadar uzun kalır.

Kortizon Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?

Kortizon kullanımının potansiyel yan etkileri, daha yüksek dozlarda ve tekrarlanan kullanımlarda artar. Yan etkiler şunları içerebilir:

 • Kıkırdak hasarı,
 • Bazı kemiklerin ölümü,
 • Eklem enfeksiyonu,
 • Sinir hasarı,
 • Geçici yüz kızarması,
 • Eklemde geçici ağrı ve iltihaplanma,
 • Kan şekerinde geçici artış,
 • Tendon zayıflaması veya rüptürü,
 • Bazı kemiklerin incelmesi, zayıflaması (osteoporoz),
 • Enjeksiyon bölgesi çevresindeki deri ve yumuşak dokunun incelmesi,
 • Enjeksiyon bölgesi çevresindeki cildin beyazlaşması veya renginin değişmesi (genellikle açık renkler).

Kortizon nedir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Kortizon Ne Demektir?

Kortizon, vücutta iltihapları ve bağışıklık yanıtlarını azalmaya yarayan bir moleküldür. Genellikle hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Vücutta yan etkileri olabilmektedir.

Kortizon Hangi Durumlarda Kullanılır?

Kortizon; arenal yetmezlik, astım, anemi, lığıs ve şiddetli sedef hastalığı gibi durumlarda kullanılan bir ilaç türüdür.

Kortizon Nasıl Kullanılır?

Kortizon vücuda genellikle iğne ve hap şeklinde alınmaktadır. Kullanırken hekimin tavsiye ettiği dozajların üstüne çıkmamak çok önemlidir. Aksi taktirde büyük yan etkiler doğurabilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir