Kreatinin Nedir?

Kreatinin Nedir?

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz kreatinin nedir? Kreatinin, vücuttaki kas hücreleri tarafından kendi kendine üretilen bir maddedir. Ağır şeyleri kaldırmak ve yüksek yoğunluklu aktiviteler yapmak için vücutta enerji üreten maddedir. Kreatinin olmasaydı, muhtemelen bir kova suyu kaldırmak için yeterli enerjimiz olmazdı. Kreatinin amino asitlere benzer ve aslında vücut glisin ve arginin olarak bilinen amino asitlerden kreatinin yapar. Vücudun kendi kendine ürettiği için kimsenin neden kreatinin takviyesi kullanmaması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Doğal olarak üretilen kreatinin vücutta depolanmasını etkileyen çeşitli faktörler vardır ve bunlar arasında; ne kadar et yediğiniz, ne kadar egzersiz yaptığınız ve ne kadar kas kütleniz olduğu ve daha fazlası bulunmaktadır. Herhangi bir zamanda, bazı ağır kaldırmalar ve egzersiz yapmanız için yeterli kreatininiz olmalıdır, yoksa takviyelerin bu maddenin vücuttaki eksikliğini karşılaması gerekecektir.

Vücuttaki kreatinin üretiminin yaklaşık % 95’i kasta fosfo-kreatinin şeklinde depolanır. Geri kalanı beyin, karaciğer ve böbrek için ayrılmıştır. Görmektesiniz ki, kreatinin olmadan beyniniz bile çalışmaz. Beyin kaslarınız kolay bir şekilde kapanır.

Vücudunuzu kreatinin ile takviye etmek, vücudunuzun Adenosin Triphosphate (ATP) olarak bilinen yüksek enerjili moleküller üretmek için vücudun hücreleri tarafından ihtiyaç duyulan yeterli fosfo-kreatinin depolamasına izin verir. ATP, vücut tarafından enerji değişimi için kullanılan bir para birimidir. Vücudunuz ne kadar fazla ATP’ye sahipse, egzersiz yapmak için vücudunuz için daha fazla enerji kullanılabilir. (Vikipedi)

kreatinin nedir

Kreatinin Bozuklukları

  • Kreatinin düşüklüğü ne anlama gelir?

Kreatinin düşüklüğü, vucudunuzun yeterli miktarda kreatinin üretmediği ve bunları kullanamadığı anlamına gelir. Beraberinde enerji düşüklüğü, ağır kaldırmalarda ve basit egzersizlerde dahi zorlanma getirir. Eğer kreatinin seviyeniz düşük ise, kendinizi yorgun ve bitkin hissetmeniz gayet normaldir.

Doktorunuza danışarak ve kreatinin takviyeleri kullanarak bu eksikliği kolay bir şekilde giderebilir. Daha sağlıklı hale gelebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Call To Action (CTA) Nedir?

  • Kreatinin yüksekliği nasıl düşürülür?

Kreatinin yüksekliği olduğu kadar düşüklüğü de kişinin sağlığı için ciddi bir problemlerdir. Kreatinin yüksekliği, başta böbrekler olmak üzere vücudun diğer çoğu fonksiyonel organına ciddi hasarlar verebilir. Bunun için vücuttaki kreatinin seviyesini tavsiye edilen sınırlar içerisinde tutmak oldukça önemlidir.

Kreatinin testleri, kanda ve idrarda “kreatinin” atık ürününü tahmin etmek için kullanılır. Kas dokusunun metabolizması nedeniyle üretilir. Kreatinin testi, akut ve kronik böbrek yetmezliği gibi böbrek bozukluklarını izlemek ve ayrıca diğer hastalıklara (örn. Kalp, karaciğer, vb.) bağlı olarak böbrek üzerindeki etkisini ölçmek için kullanılır.

Vücut her gün sürekli kreatinin üretir. Kreatin enerjiye dönüştürüldüğünde oluşur. Kreatinin, bu sürecin bir yan ürünüdür. Böbrek fonksiyonu normalse, kreatinin vücuttan atılır ve böbrek fonksiyonu bozulduğunda kan dolaşımında birikir. Kreatin sentezi böbrek ve karaciğerde meydana gelir ve daha sonra dolaşımda hareket eder ve iskelet kasları tarafından alınır. Kreatinin sadece yaklaşık % 2’si günlük kreatinine dönüştürülür.

Nedir kategorisi yazıları ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kreatinin Nedir?

Kreatinin günlük aktivitelerin normal bir parçası olarak kasların istikrarlı bir şekilde çalışmasını sağlayan ve bu neticede üretilen atık bir üründür.

Kreatinin Eksikliği Zararları Nelerdir?

Kreatinin eksikliği neticesinde kas fonksiyonlarında yavaşlama, yorgunluk ve dikkat bozukluğu durumları ortaya çıkabilir. Eğer bu durumdan müzdaripseniz derhal bir dahiliye doktoruna başvurmanız gerekir.

Kreatinin Dengezlizliği Belirtileri Nelerdir?

Kreatinin azlığı ya da çokluğu neticesinde, cilt kuruluğu, ciltte kaşınma, yorgunluk, aşırı kilo kaybı, susuzluk hissetme, ödem ve kusma gibi durumlar görüntülenebilir.

Kreatinin Testi Nerede Yapılır?

Kreatinin testi özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde hızlı bir şekilde yapılabilir.

Kreatinin Değerleri Beslenme Alışkanlıkları ile Alakalı mı?

Kreatinin değerleri beslenme alışkanlıkları ile doğrudan alakalı bir konudur. Yeteri kadar protein alınmalı ve vitamin eksikliği yaşanmamasına özen gösterilmelidir.

Kreatinin Değerlerim Düşerse Ne Yapmalıyım?

Kreatinin değerlerinizin düşmesi neticesinde ilk olarak doktor muayenesine gitmelisiniz ve sizlere verilen medikal tavsiyeleri takip etmelisiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Karekod (QR Kod) Nedir, Nasıl Çalışır?

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Nedir
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

3 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir