Kullanıcı Etkileşimi Nasıl Yükseltilir?

Kullanıcı Etkileşimi Nasıl Yükseltilir?

SEO süreçlerinde en önemli unsur tüm işlemlerin kullanıcı odaklı yapılması olurken kullanıcı etkileşimleri nasıl yükseltilir sorusu da her webmaster için büyük bir anlam ifade eder. Çünkü her ne kadar üst sıralarda bile çıkmış olsa da sitenin kalitesi kullanıcılara bağlıdır. Bir süre sonra kullanıcıların siteyi ziyaret etmemesi ve etkileşim oluşturmamasıyla başlayacak çöküş görülecektir. Arama motoru sonuç sayfasındaki sıra kaybıyla birlikte sitenin değeri de düşecektir. Gerek üst sıralara ulaşma gerekse üst sıralarda kalabilme adına kullanıcılarla bir şekilde etkileşim içerisinde olmaya devam edilmelidir. İşte kullanıcı etkileşimi arttırmanın yolları!

Kullanıcı Etkileşim Türleri

Bir sitede kullanıcının vakit geçirmesi, işlemler yapması, sayfalarda dolaşması şeklinde açıklanan kullanıcı etkileşimleri SEO çerçevesinde değerlendirilir. Farklı türleri var olmakla beraber sitenin aktif kullanıldığı gösteren en büyük delildir. Uzunca bir süre hiçbir etkileşim almayan sitelerin kayıpları telafisi güçtür.

Tıklama Oranlarıyla Etkileşim

Arama sonuçlarında doğru içeriğin sunulmasıyla sağlanan tıklama oranları SEO bakımından en değerlisidir. Giriş seviyesi katılım söz konusu olurken hedef kitleye göre içeriklerin oluşturulması, içeriklerin kaliteli ve yararlı olması beraberinde kullanıcıları siteye getirecektir. Burada içerik başlıklarının dikkat çekici yönü de etkilidir. Ayrıca aramalarda görülen meta açıklamalarının sade ve net ifadelerle hazırlanması, kullanıcıların isteklerine cevap verir tarzda olması da önemlidir. Düşük tıklamalara sahip sayfalarla hatalı durumlara dair tüm unsurlar Google Search Console üzerinden kontrol edilebilir. Buna göre çözümler ve tavsiyeler dikkate alınarak daha fazla kullanıcının tıklaması sağlanabilir.

Dış Kaynak Etkileşimleri

Doğrudan siteye girişlerin yanı sıra dış kaynaklardan da kullanıcı etkileşimleri olmaya devam eder. Burada dış kaynak etkileşimlerinin nasıl olduğuna dair şu liste yapılabilir;

 • İçeriklerin farklı platformlarda paylaşarak kullanıcı kazanma,
 • İçerik sayfasına backlink alımıyla kullanıcı kazanma,
 • Kullanıcıların farklı şekilde görebilmesini sağlama ve sosyal medya gücünün kullanımı.
kullanıcı etkileşimi

Kullanıcı Sitede Kalma Süreleri

Var olan girişler sonrasında sitede ne kadarlık bir zaman kalındığı da yine kullanıcı etkileşimleri açısından bilinmesi gerekenlerdendir. Bir kullanıcının arama motoru sonuç aracılığıyla gelmesi sonrasında ana sayfada geçirdiği süreye bakılır. Hemen Çıkma Oranı düşürülerek sitenin daha kaliteli olması amaçlanır. Bir sitenin kullanıcı gereksinimlerinin karşılayıp karşılamadığına da yine bu verilerden bakılır. Özellikle sitenin açılış hızının ne seviyede olduğu kullanıcı tarafından kullanılıp kullanılmaması konusunda fikir verir. Bilindiği gibi çok yavaş açılan siteler için hiçbir bekleme tahammülü olmamaktadır. Ayrıca mobil uyumluluğa sahip olunmaması da en büyük eksikliklerin başında gelir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Etkileşim Ölçüm Hesapları

Site ve içerikler bazında işlemlere dair kullanıcıların yaptıklarıyla etkileşim ölçümleri hesaplanabilmektedir. Burada öne çıkan hususlar şu şekildedir;

 • Doğrudan SEO aracıyla Sayfa Görüntülemelerine bakılarak kullanıcı-site ilişkilerinin ne durumda olduğu konusunda fikir sahibi olunur.
 • Tüm sayfalarda bulunan içeriklerin aldıkları etkileşim rakamları arasında farklarda kullanıcılar hakkında fikir verir.
 • Yeni ziyaretçilerin neler istedikleri ve hangi durumlara nasıl tepkiler verdiğine bakılır.
 • Ölçülebilecek bir başka durumda geri gelen ziyaretçiler özelinde olurken pasta grafiğinde oranına bakılabilir.
 • Ziyaret sonrasında kullanıcının hemen çıkma oranlarına da bakılabilmektedir.
 • Sitede hangi kullanıcının ne kadar bir süre geçirdiği ve bu sürede neler yaptığı yine görülebilecekler arasındadır.

Geri Dönüşlere Göre Stratejiler

Var olan kullanıcı etkileşimleri nasıl yükseltilir sorusuna çeşitli SEO etkileşim ölçüleri kullanarak yapılacakları verdik. Bunlara göre daha doğru stratejiler belirlenmeli ve her yönüyle sitenin kullanıcılara uygun hale getirilmesi amaçlanmalıdır. Tasarım ve tema seçimleriyle menü oluşturma aşamalarında dahi potansiyel müşterilere göre ayarlamalar öne çıkarılmalıdır. Ayrıca sektörel bazda da web sitenin pragmatik yönü kullanılmalıdır. Sade yapısı, kullanılabilir olması değerlidir. Etkileşim yükseltici hamleler şu şekildedir;

 • Sitenin hızlandırılması,
 • Teknik SEO hatalarının kaldırılması,
 • Farklı etkileşim yollarının verilmesi,
 • Mutlaka sıklıkla kullanıcıları harekete geçirici mesajların kullanımı da yararlı olacaktır.
 • SEO araçlarıyla kazanılan verilerin kullanılması sağlanmalıdır.
 • Canlı sohbet botu eklenerek hemen sitede tutma adına öneriler sunulmalıdır.

Etkileşimlerin Siteye Katkıları

Yapılacak doğru hamlelerin doğru zamanda gerçekleştirilmesi sonucunda SEO katkısı net bir şekilde görülecektir. Organik trafiğin artmasıyla sitenin daha bilinir hale gelmesi, üst sayfalarda çıkması söz konusu olacaktır. Düzenli olarak kullanıcı etkileşimleri nasıl yükseltilir üzerine hamlelerin yapılması da daha kısa sürede sonuç alınmasını imkanlı kılar. Sizlerde belirtilen taktikleri siteniz için uygulayabilir, sonuçlarını görebilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kullanıcı Etkileşimi Nedir?

Kullanıcı etkileşimleri web sitenizin herhangi bir bölümü için kullanıcıların gerçekleştirdikleri olumlu ya da olumsuz geri dönüşlerdir. Site içerisinde geçirilen zaman ve yorumlar bu etkileşim türünün en büyük ve önemli örnekleridir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

Kullanıcı Etkileşimi Neden Önemlidir?

Google ve diğer arama motorları web sitelerinin kalitelerini ve sıralamalarını belirlerken öncelikle kullanıcı etkileşimlerine ve deneyimlerine zaman ayırmaktadır. Kullanıcı etkileşimlerinizin olumlu anlamda yüksek olması sizlere yüksek konumlara taşır.

Kullanıcı Etkileşimleri Nasıl Yükseltilir?

Arama motorlarında zaman arayan kullanıcılar genellikle bilgi edinme amacına sahiptir. Kullanıcılara aradıkları konuda detaylı bilgiler sunabilmek ve onları memnun edebilmek, etkileşim kazanmak için en büyük yardımcınız olabilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir