Küresel Isınma

Küresel Isınma

Yıllardır dillerden düşmeyen söylem küresel ısınma nedir? Dünyanın sonunu getirecek gelişmelerden bir tanesi olan küresel ısınma, önümüzde yıllarda en büyük tehlikelerden bir tanesi olarak karşımızda duruyor. Tanım itibari ile “insanlar, teknolojik gelişmelerden dolayı atmosfere gönderilen gaz miktarındaki artış, yeşil alan miktarındaki azalış” demektir. Bunun sonucunda ise sıcaklıklar artmakta ve dünyanın dengesi bozulmaktadır.

Küresel ısınma nedir sorusunun bir başka cevabı ise kullandığımız parfümden araçların çıkardığı egzoz dumanına kadar her şeyin bu ortamları etkilediği anlamı çıkmaktadır. Günümüz şartlarında bu konuda bütün bilim insanları hemfikir olarak hüküm vermektedir. Oda bu ısınmaya insanların etki ettiği gerçeğidir. (Vikipedi)

Küresel Isınma Nedenleri

Dünyanın dengesi açısından sıcaklık miktarı giderek artmaktadır. Buzulların erimesi, hayvanların yaşam alanlarının daralması gibi sonuçlara etki eden bu ısınmanın altında pek çok neden yatmaktadır. Küresel ısınma nedenleri olarak konuya yaklaştığımız zaman şunları söyleyebiliriz.

 • Artan insan nüfusu
 • Toprak kullanım alanlarının artması
 • Uluslar arası ticaretin artması gibi nedenlerden dolayı giderek sanayileşen dünya
 • Araç egzoz dumanı
 • Parfüm kullanımı

Bu sebeplerden dolayı atmosferde sera gazı miktarı artacaktır. Özellikle karbondioksit oranının giderek artmasından dolayı küresel ısınma olayı gerçeğe dönüşmektedir.

küresel ısınma

Küresel Isınma Sonuçları

Dünyamızın giderek daha da sıcaklaştığı gerçeği ile yüz yüze geldiğimiz bu günlerde bunun elbette pek çok konuda olumsuz sonuçları mevcuttur. Kısa olarak küresel ısınma sonuçları hakkında konuşmak gerekirse şunları söyleyebiliriz.

 • Buzulların erimesi görülen en büyük tehlikedir.
 • Deniz suyun yüksekliğinin artması
 • Fırtına, sel gibi doğa olaylarının görülmesindeki artış
 • Buharlaşma miktarındaki artış
 • Kuraklık
 • Yağışlarda görülen dengesizlik
 • Meteorolojik olaylarda görülen artışlar

Yukarıdaki maddeler günümüzde giderek kendisini hissettirmeye başlamıştır zaten. Özellikle yaz ve kış mevsimlerinin birbirine karışmaya başladığı bu günlerde dünyamızda giderek su kıtlığı ortaya çıkmaktadır. Buna çözümler artık devletler düzeyinde gerçekleşmeye başlamıştır.

Küresel ısınma ne demek diye olaya baktığımızda karşımıza ilk olarak küresel boyutta iklim değişikliği meselesi çıkmaktadır. Bu meseleyi derinlemesine ele aldığımızda karşımıza hep insanlar çıkmaktadır. İnsanlar, yaptıkları ile birlikte dünyanın dengesini bozan en temel etmenlerdir. Doğayı tahrip etmek, gaz salınımını arttırmak gibi nedenler hep insan eliyle meydana gelmektedir. Ormanlarda çıkan yangınlar dahi insanlar tarafından çıkartılmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Küresel Isınma Nasıl Önlenir?

Küresel ısınma nasıl önlenir gözü ile bakarak yazımızı sonlandırıyoruz. Küresel ısınmanın önlenebilmesi için yapılması gereken ilk şey doğanın tahrip edilmemesidir. Arkasından ise en önemli etmen doğaya gaz salınımında bulunmamak gelir.

Bizim yaşlarımızdaki insanların belki göremeyeceği ancak çocuklarımızın muhakkak göreceği kesin bir şey varsa o da kuraklıktır. Su sıkıntısı ilerleyen zamanlarda daha da kendisini gösterecek ve belirli dönemlerde su verilmesi gibi hadiseler gündeme gelecektir. İnsanlar, evlerinde su depolamaya başlayacak ve bunun sonucunda ortaya bir su kıtlığı çıkacaktır.

Nedir kategorisi ile tüm güncel konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Küresel Isınma Ne Demektir?

Küresel ısınma, Dünya genelinde mevsimler sıcaklık ortalamalarının üstünde günler yaşanması ve ortalama sıcaklık değerlerinin artması sonucunda doğal felaketlerin yaşanması demektir.

Küresel Isınma Önlenebilir Mi?

Kürsel ısınmayı önlemek adına çok büyük çaba sarf etmek gerekir. Bunun için özel çalışmalar yürüten vakıflar bulunmaktadır. Önleme açısından yapılması gereken ilk şey çevre kirliliğinin azaltılması ve doğaya verilen zararın minimuma indirilmesidir.

Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?

Küresel ısınmanın temel nedenlerinin başında, insaoğlunun teknolojinin gelişmesi ile beraber daha yüksek oranlarda doğaya zarar vermesi gelmektedir. Sera gazlarının fazla salınması, Geri dönüşümsüz ürünlerin sıkça kullanımı bunların başında gelmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir