Kuzey Kore Şimdide Instagram Yasakladı

Kuzey Kore Şimdide Instagram Yasakladı

İçe dönük bir ülke olarak bilinen Kuzey Kore her geçen gün yeni bir yasa ile karşılaşabiliyorsunuz. Ne turistlere ne de dış yatırımcılara açılmayı pek hoş karşılamayan yönetimin aldığı kararlar kimi zaman dünyanın tepkisine de neden olabiliyor. İşte bu kararların biride Kuzey Kore’nin turistlere interneti kapatması olmuştu. Söz konusu karara göre ülkeye giren turistlerin kesinlikle internet kullanımı yapamayacakları bildirilmişti. Bu karara tepki gelse de alınan karar uygulanmaya başlamış ve ülkenin tek 3G operatörü de bunun için harekete geçmişti. Henüz bu durumun yankıları sürerken Kuzey Kore’den bir yasak daha geldi.

Çin gibi içe kapalı ve kendi ekonomisini güçlendirmeyi amaçlayan Kuzey Kore şimdide Instagram kullanımını yasakladı. Üstelik bu sefer sadece turistlere değil yerel halka da söz konusu yasak getirildi. Gelen yasak sonucunda ise Instagram’a erişim tamamen engellendi. Konu hakkında yapılan açıklamada neden olarak ise Instagram üzerinden Kuzey Kore aleyhine paylaşımlar yapılması gösterildi. Yerel halkında bu konuda paylaşımlar yapılması sonucu yasaklandığı söylenen Instagram’a VPN aracılığı ile de girilmemesi için çalışmalar başlatıldı. Söz konusu yasak büyük tepki almasına rağmen yönetim bu konuda geri adım atmama kararı aldı. Instagram konu hakkında açıklama yapmazken Çin için daha önce “bu onların kararı” şeklinde bir açıklama da yapıldığı biliniyor. Instagram yasağı nasıl sonuçlanacak bilinmez ama şuan için kullanımın yeniden açılması oldukça zor gözüküyor.

İlginizi çekebilecek sayfalar : https://www.instatakipci.com/video-goruntuleme/coklu-video

İnternet Kuzey Kore ve tüm dünyayı saran örümcek ağı gibi yayılmaya başlayan bir teknoloji haline geldi. Hemen her ülkede de artık yavaş yavaş internetin kullanımına başlandı. Neredeyse internet kullanılmayan bir alan kalmadı denirken bunun yanında internet yasakları da söz konusu gelişime engel oluşturmaya başladı. Söz konusu yasaklar kimi zaman ülke bazında olunca çoğu internet uygulaması da bundan zarar görmeye başladı. Özellikle Çin tarafından sürekli gelen internet yasakları başta sosyal medya kullanımı olmak üzere tüm internet uygulamalarını olumsuz yönde etkiliyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Durumuna Baktığımı Görmesin 2019

Bu tür yasakların en çok sosyal medyayı vurduğunu da söylemek lazım. İşte bu durumun son örneği de Kuzey Kore’den geldi. Katı kuralları ile bilinen Kuzey Kore internet konusunda da bir adım attı. Operatör sağlayıcılarına verilen komutla beraber internet kullanımın sadece yurt içi vatandaşlara serbest olması sağlandı. Yani diğer bir değişle Kuzey Kore’ye giden turistler ve yabancı vatandaşlar internet veya her hangi bir sosyal medya uygulaması kullanamayacak. Söz konusu kararın neden alındığı açıklanmazken şuan için tek operatör arıza kaynaklı bir yasaklamanın söz konusu olduğunu duyurdu. Henüz net bir açıklama yapılmamasına karşın kısa süre sonra yetkililerden konu hakkında açıklama yapılması da bekleniyor. Bununla beraber Kuzey Kore vatandaşlarının ise şuan internet kullanımında bir sıkıntı yaşamadıkları da bildirildi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Whatsapp Silinen Mesajları Geri Getirme Nasıl Yapılır 2019

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
4.3
39

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir