Lazer Epilasyon Zararları

Lazer Epilasyon Zararları

Lazer enerjisi kullanımı sonucunda istenmeyen tüylerde uygulanan lazer epilasyon, kalıcı olarak kurtulma işlemi olarak ifade edilir. İlk olarak 1990lı yılların başında uygulanırken 1997 yılında yapılan açıklamayla insan sağlığına zararlı olmadığı dile getirilmiştir. Sonraki yıllarda ise kullanımı günden güne artış göstermiştir. Günümüzde oldukça fazla kişi tarafından yaptırılırken lazer epilasyon işlemleri saatlerce sürebilmektedir. Peki, kadınların çok daha fazla tercih ettiği lazer epilasyon nedir?

Lazer Epilasyon Nedir?

Işık sistemiyle vücutta istenmeyen tüylerin bir daha aynı düzeyde çıkmayacak şekilde yok edilmesidir. Kıl içerisindeki renk veren maddenin çekilmesinden ötürü bir daha aynı bölgede kıllanma olmamaktadır. Son derece etkili olmasının ötesinde yıllardır insan vücuduna yararlı mı yoksa zararlı mı olduğu konusunda tartışmalar devam etmektedir. Isıyla kılların yakılması sonrasında ortaya çıkabilecek durumlara dair ise kişinin dikkatli olması istenir. Aynı gün sıcak suyla bölgenin temas ettirilmemesi gerekir. Hamam ya da sauna gibi alanlarda bulunulmaması ve güneş ışınlarına maruz bırakılmaması da tepkimelerin ortaya çıkmaması adına önemlidir. Solaryum ve güneşlenme durumları sonraki günlere bırakılmalıdır. Yaklaşık iki saatlik süre boyunca tahriş ve kaşınma hissi verecek durumlardan uzak durulması da önem taşır. Lazer epilasyon işlemi sonrasında 3 günlük süre zarfında kıl dökülmeleri devam edecektir. Üst üste tedavi uygulaması birtakım olumsuz gelişmeleri getirebileceğinden ötürü seans araları hafta şeklinde düzenlenir. Aynı bölgeye birden fazla işlem yapılması da söz konusudur.

lazer epilasyon zararları

Lazer Epilasyon Faydaları Nelerdir?

  • Zahmetsiz ve kolay bir işlem süreciyle tamamlanır.
  • İstenmeyen tüy ve kılların kısa zamanda yok edilmesi sağlanır.
  • Herhangi bir acıtma hissi olmadan gerçekleşmektedir.
  • Aynı bölgede kıllanma durumu olmayacağı için devamlı yaptırılması gerek yoktur.
  • Çok daha pürüzsüz ve güzel bir görünüm elde edilmektedir.
  • Bel, sırt, kol ya da bacak bölümlerinde kapsamlı lazer epilasyon faydaları görülür.
  • Göz kapağı, koltuk altı, üst dudak ya da çene gibi çok küçük alanlar için bile yapılabilmektedir.

Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir?

Uzmanlar tarafından lazer epilasyon faydaları devamlı tekrarlanırken yan etkileri ise bulunmamaktadır. Bundan ötürü hemen herkes tarafından bu işlemler yaptırılabilir. Bu alanda hizmet veren kuruluşların sayısı da oldukça yeterlidir. Birkaç seans sonrasında istenilen bölgelerdeki tüy alımları gerçekleşir. Sırt, bel, bacak, kol ya da tüm vücut için lazer epilasyon süreçleri bulunmaktadır. Farklı lazer tipleri uygulanırken değişkenliklere göre lazer epilasyon zararları da ortaya çıkabilmektedir. Çok yüksek ışın verilmesi ya da deri üzerinde uzun süre tutulması halinde yanma durumları olabilmektedir. Ciltte tahriş oluşma hali veya lekelenmeler oluşmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Dikkatsizlik ya da özensizlik dışında kalitesizlikle bu durumlar açıklanabilir. Ancak bunun haricinde vücut için çok ciddi zarar boyutları olmamaktadır. Son dönemde bahsedilen tek bir yan etkisi ise bazı zaman görülebilecek tabaklanmış bölgelerdeki mor renk halidir. Ancak bölgenin temizlenmesi ve işlem öncesindeki gerekliliklerin sağlanması sonrasında böyle bir durumun yaşanma ihtimali de son derece düşüktür. Tedavi sonrasında ise kişinin uygun adımları takip ederek enfeksiyona yakalanmaması önemlidir. Bu çerçevede mutlaka yapılması istenen durumlara harfiyen uyum lazımdır. Aksi durumda işlemlerin akabinde telafisi güç durumlar yaşanabilir.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, lazer ışınları ile vücutta ki istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemidir. İstenmeyen tüylerin olduğu bölge özel lazer ışınlarına maruz bırakılır ve bu sayede tüyler ve kökleri zayıflatılır.

Lazer Epilasyon Nerelerde Yapılır?

Lazer epilasyon ülkemizde güzellik merkezlerinde yapılmaktadır. lazer epilasyona giderken güzellik merkezlerinin güvenilir olduğundan ve işin uzmanı olduklarından emin olmanızı tavsiye ederiz.

Lazer Epilasyon Zararlı mıdır?

Lazer epilasyonun zararlı olduğu konusunda herhangi bir bilimsel açıklama bulunmamaktadır. Bu konuda detaylı bir bilgi bulunmamaktadır.

Lazer Epilasyon Tüylerin Azalması İçin Kesin Çözüm mü?

Lazer epilasyon yöntemi tüylerin azalması adına kesin bir çözüm değildir. Ancak %70’e kadar azalma sağlayabilir.

İğneli Epilasyon Nedir?

İğneli epilasyon, kıl köklerinin iğne ile yakılması ve pasif hale getirilmesi yöntemidir. Lazere göre daha kesin sonuç sunar.

Lazer Epilasyon Yaş Sınırı Var mı?

Lazer epilasyon hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin en azından 16 yaşında olmaları gerekmektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir