LDH Nedir?

LDH Nedir?

Ldh nedir, düşüklüğü veya yüksekliği durumunda ki belirtiler nelerdir soruları özellikle kan testi yaptıran kişilerin sorduğu sorular arasındadır. Ldh vücut dokularında bulunan bir enzimdir. Bu enzimin birinci görevi vücutta bulunan şekerden enerji elde etmektir. Yüksekliği ve düşüklüğü kişiyi olumsuz yönde etkilediğinden belirlenen oranda olması oldukça önemlidir. Başta kalp olmak üzere karaciğer, akciğer ve kas dokularında bulunan bir enzimin eksikliği belirli hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Pek çok doku ve organda bulunan enzimin düşük veya yüksek olmasına birçok etken neden olabilmektedir. Acılımı laktik dehidrogenaz olan Ldh özellikle kan hastalıklarının teşhisinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Ldh oranı kan testi ile laboratuvar ortamında kolayca öğrenilebilir. Ldh seviyeleri farklı şekilde numaralandırılmaktadır, bu kişinin ldh seviyesinin neye bağlı olarak düştüğü veya yükseldiği sorusuna kolayca cevap alınması için uygulanmaktadır.

LDH Yüksekliği Ne Anlama Gelmektedir?

Ldh yüksekliği nedir ve neden yükselir sorusu merak uyandıran sorular arasındadır. Ldh yüksekliğinin birbirinden farklı sebepleri bulunmaktadır. Bu aşamada önemli olan enzimin yükselme seviyesidir. Örneğin soğuk hava veya spor Ldh yüksekliğine neden olabilmektedir. Bu durum tehlikeli değildir bu sebeple Ldh’nin küçük seviyeler içerisinde yükselmesi herhangi hastalık belirtisi değildir. Kişi Ldh yüksekliğinin neye bağlı olduğunu anlamak için mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır. Bu sebeplerin yanı sıra belirli hastalıklar da Ldh seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır. Bu yükselme oranı oldukça yüksek olacağından risk teşkil ettiği uzman doktorlar tarafından kolayca anlaşılabilir. Ldh yüksekliği teşhisinin konulması ardından yüksekliğin hangi hastalığa bağlı olduğu ile ilgili testler yapılarak kesin tanı konulmaktadır. Ldh oranları yaş ile belirlenmektedir. Genç ve yaşlıların Ldh oranları birbirinden farklı olduğu için düşüklüğü veya yüksekliğinin tanısının konulmasında yaş önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca Ldh ortalaması yetişkin kadın ve erkeklerde farklıdır. Ldh ne demek sorusuna verilebilecek en net cevap dokularda enerji üretimini sağlayan enzimler olduğu cevabıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Ldh Yüksekliğine Neden Olan Unsurlar;

  • Belirli kanser türleri
  • Kas dokusunda ki hasarlar
  • Tansiyonun düşmesi
  • Dokularda yaşanan ölümler
  • Kalp krizi
  • Beyinde iltihap
  • Böbrek hastalıkları
  • Belirli anemi türleri
ldh nedir

LDH Düşüklüğü Ne Anlama Gelmektedir?

Ldh düşüklüğü, yüksekliği ile kıyaslandığında sorun teşkil etmeyen bir durumdur. Tıpkı Ldh yüksekliğinde olduğu gibi Ldh düşüklüğünde de birçok farklı etken rol oynamaktadır. Genel olarak C vitamininin fazla tüketilmesi Ldh oranının ortalamanın altında olmasına neden olabilmektedir. Kişinin kendini iyi gözlemleyerek düşüklüğün neye bağlı olarak yaşandığını bulması oldukça kolaydır. Vücuttaki belirli genetik mutasyonlarda oranın düşük olmasına yol açabilmektedir. Böyle bir durumla alakalı olduğunda kişide kaslar da ağrı problemi görülmesi oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Bunların yanı sıra kişi kendini yorgun, bitkin ve sıkıntılı hissedebilmektedir. Kas tutulmasına bağlı olarak görülen belirtilerde oranı doğrudan etkilemektedir. Kişinin kurdeşen dökmesi renksiz idrar Ldh düşüklüğünün belirtileri arasında yer almaktadır. LDH nedir tüm detayları ile paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

LDH Ne Demektir?

İnsan vücudunda hemen hemen her hücrede tespit edilebilen ve şekerlerden enerji elde etmek adına vücut tarafından kullanılan bir tür enzimdir. Başta kalp olmak üzere çeşitli organlarda yopun olarak bulunmaktadır.

LDH Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

LDH miktarında olabilecek az miktarda ki yükseklik genellikle herhangş bşr sağlık problemini göstermeyecektir. Ancak yükseklme miktarının artması özellikle damar problemleri veya karaciğer hastalıklarına işaret edebilir.

LDH Düşüklüğü Ne Anlama Gelmektedir?

LDH düşüklüğü, yaygın olarak yaşanan bir durum olmamasına rağmen ilk etapta büyük bir sorunu işaret etmez. Vücut içerisinde çok miktarda C vitamini bulunması veya genetik olarak düşüklüğe yatkın olmak, LDH azlığına neden olabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: MHRS

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 3]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir