Lenfoma Nedir?

Lenfoma Nedir?

Lenfoma nedir, neden olur ve belirtileri nelerdir soruları özellikle lenf bezlerinde sorunları olan kişilerin sıklıkla sorguladığı konulardır. Tıbbi adı lenfoma halk arasında lenf kanseri olarak bilinmektedir. Lenfatik sistem kanseri olan lenfoma vücutta bulunan lenfositlerin kontrolsüz olarak büyümesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Lenfosit adı verilen beyaz kan hücrelerinin görevi vücutta bulunan mikroplar ile savaşmaktır. Fakat belirli durumlarda lenfatikler, lenf bezlerinin dışında çoğalmaya başlayabilirler. Bu duruma bağlı olarak lenf kanseri ortaya çıkmaktadır. Lenf bezleri vücutta en iyi savunma sistemine sahip olan mekanizmadır. Bu mekanizmanın çökmesi lenf kanserinin yanı sıra birçok olumsuz durumla da karşılaşılmasına neden olabilmektedir. (Vikipedi)

Lenfoma Belirtileri?

Lenfoma hastalığı belirtileri oldukça fazladır. Lenfoma hastalığının belirtileri birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Lenfoma hastalığı nedir sorusu özellikle bu hastalıktan şüphelenen kişilerin sorduğu bir sorudur. Bu sebeple sıradan bir grip ile karıştırılma olasılığı oldukça yüksektir. En iyi şekilde tanının konulabilmesi için mutlaka uzman bir doktora başvurulması gereklidir.

Lenfoma belirtileri hastalığın seyrine göre değişmektedir, herkes için aynı seyirde izlemesi mümkün olmayan bir hastalıktır. Bademcik şişmesi, öksürük, kilo kaybı, halsizlik en sık görülen belirtiler arasındadır. Birçok kişinin dikkate almadığı bu belirtiler erken teşhis konulabilmesin de önemli bir rol oynamaktadır. Bademciğin tek taraflı olarak şişmesi, karın bölgesinde ağrı ve kaşıntı gibi etkiler lenfomanın diğer belirtileri arasında yer almaktadır. Lenfoma hastalığının spesifik bir belirtisi olmamasından dolayı hastalıkları taklit ettiği sıklıkla ifade edilmektedir. Bu süreç içerisinde hasta olduğunu düşünen kişi kendini iyice gözlemledikten sonra mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır.

lenfoma hastalığı

Lenfoma Çeşitleri

Lenfoma kanseri olarak bilinen hastalığın iki farklı çeşidi bulunmaktadır. İki farklı grupta incelenen bu hastalığı birbirinden ayıran belirgin özellikler bulunmaktadır. Hodgkin lenfoma ve Nonhodgin lenfomalar olarak ikiye ayırılan grupta Nonhodgin lenfoma çok daha sık görülmektedir. Bu iki lenfoma çeşidinin de kendine özgü alt sınıflandırmaları mevcuttur. Tanı uzman doktor tarafından gerekli olan testlerin yapılması ile konulmaktadır. Ayrıca lenfoma çeşitleri arasında daha hızlı ilerleyen ve yavaş seyreden olarak da iki grup yer almaktadır. Hodgkin lenfoma bağışıklık sisteminde bulunan hücreler de başlamaktadır, erkek ve kadınlarda eşit oranda görülmektedir. Bu tür kendi içerisinde iyi huylu ve kötü huylu gruplara ayrılmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Hodgkin Lenfoma Hakkında Bilgiler;

  • Çocukluk ve gençlik döneminde çok sık rastlanılan bir hastalıktır.
  • Neden oluştuğu ile ilgili net bir bilgi olmamakla birlikte araştırmalar devam etmektedir.
  • Genetik faktörlerin etkili olduğu ile ilgili teoriler mevcuttur.
  • Oldukça yavaş ve sinsi bir şekilde ilerleme göstermektedir.
  • Lenf düğümlerinin olduğu bölgelerde görülmesine karşın ağrılı bir süreç değildir. Elle tanı koyulması mümkündür.

Hastalığın tedavi edilmesinde, hastalığın seyri önemli bir yere sahiptir. Klasik ve ağız yolu ile alınan ilaçlar kullanılabileceği gibi gerekli görüldüğünde kemoterapi de uygulanmaktadır. Tedavi süreci değişken olsada kemoterapi 6 kür şeklinde belirli aralıklar ile uygulanmaktadır. Lenfoma nedir, sizlere detaylı olarak anlattık. Bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lenfoma Ne Demek?

Lenfoma terimi genellikle lenf bezlerinde yaşanan olumsuz durumları aktarmak için kullanılmaktadır. Lenf bezi kanserinin yanı sıra başka türlü hastalık durumlarını da belirtebilir.

Lenfoma Tedavisi Mümkün mü?

Lenfoma durumunda da diğer kanser vakalarında olduğu gibi erken tanı ve tedaviye başlanması çok önemlidir. Ancak bu hastalığın kesin olarak bir tedavisi olmadığı gibi, tedaviden sonra tekrar nüks etme durumuda söz konusudur.

Lenfoma Türleri Nelerdir?

Lenf kanseri yani Lenfomanın birden fazla türü bulunmaktadır. Bunlar ; Hodgkin , Non-Hodgkin türleri bulunmaktadır.

Lenfoma Nasıl Teşhis Edilir?

Lenfoma teşhisinde belirtileri çok dikkatli takip etmek gerekir. Özellikle aşırı kilo kaybı, bademcik şişmesi gibi durumlarda hızlı bir şekilde uzman hekimlere görünmek gerekir.

Lenfoma Kanseri Ölümcül mü?

Lenfoma kanseri ölümcül bir etkiye sahip olabilir. Ancak erken tanı yapıldığı taktirde bu tarz bir olasılık çok aza inecektir. Erken teşhis hayat kurtarır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir