LGBT Nedir?

LGBT Nedir?

Herkesin dilinden düşmeyen LGBT Nedir? Son dönemlerde LGBT yürüyüşü ile gündeme gelen LGBT çok fazla kişi tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Bizler de LGBT hakkında merak edilen bütün noktaları sizlere açıklamak istiyoruz. Ortalama her yılın Haziran aylarının sonlarında olan bu yürüyüş LGBT bireyler tarafından düzenlenmekte ve organize edilmektedir. Peki, lgbt ne demek?

LGBT aslında “Lezbiyen”, “Gay”, “Biseksüel” ve “Tanseksüel” kişileri ifade etmek için kullanılan genel bir terimdir. Bu ifadelerin baş harflerinden üretilen bu terim ortalama 1990’lı yıllarının sonrasında kullanılmaya başlanmıştır.

İlk dönemlerde aslında bu terim sadece “Gay” kişilerin tanımlanması ve ifade edilmesi için kullanılmaktaydı. Ancak birçok kişi bu tanımın eksik olduğunu ifade ederek, terimin daha geniş olması gerektiğini savundu. (Vikipedi)

Onur Yürüyüşünün Tanımı Nedir?

Onur yürüyüşü, aslında Lgbt kişilerin düzenlemiş olduğu bir yürüyüştür.. Bu yürüyüş yaklaşık olarak 1960’lı yıllarda Stonewall Inn isimli bir barda, kişilerin bu ayrımcılığa daha fazla dayanamaması sebebi ile ortaya çıkmıştır. Baskı, şiddet ve ayrımcılığa karşı daha fazla dayanamayacaklarını anlayan bu kişiler, polisle çatışarak 4 gün boyunca çeşitli eylemlerde bulunmuştur.

LGBT, her yılın Haziran ayında onur yürüyüşü olarak ifade edilmektedir. Onur yürüyüşü adıyla kutlanan bu durumda aslında kişinin onuru olarak ifade edilmektedir. Utanmaması gerektiğini ortaya koyan önemli bir aktivitedir. Ülkemizde başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde LGBT yürüyüşleri düzenlenmektedir.

lgbt nedir

LGBT Hakkında

LGBT nedir sorusuna daha detaylı bir şekilde cevap vermemiz gerekirse, eşcinsel haklarının mücadelesi için kullanılan bir kelimedir. Bu kelime sadece lezbiyen, gay, biseksüel ve transeksüel olan kişileri ifade etmemektedir. Bununla beraber travesti vb. kişileri de bu çatı altında toplamıştır.

LGBT ne demek sorusuna genellikle bu şekilde cevap verebiliriz. Herkesin tercihlerine ve görünüşlerine saygı duymak gerekiyor. Sonuçta bu genetik ya da sonradan kazanılan bir davranış türüdür. Kişiler isterse, bu durum için gerekli yardımları alabilirler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

LGBT açılımı yukarıda belirttiğimiz gibi, çeşitli kelime gruplarının baş harflerinden oluşturulmuştur. Daha sonra kelime türlerine L ya da Q harfleri de farklı ülkeler tarafından eklenmektedir.

LGBT Renkleri ve LGBT Bayrağı

LGBT bayrağı da bu konu içerisinde ele alınması gereken önemli bir durumdur. LGBT bayrağı, gökkuşağı bayrağı olarak da ifade edilmektedir. İçerisinde LGBT renkleri olarak da adlandırılan bu renkler içerisinde şu renkleri barındırmaktadır:

  • Mor
  • Mavi
  • Yeşil
  • Sarı
  • Turuncu
  • Kırmızı

Bu renkler LGBT renkleri olarak da ifade edilmektedir. Gök kuşağının renklerini alan bayraklar, LGBT simgesi olarak pek çok ülkede karşımıza çıkmaktadır.

LGBT Türkiye hareketleriyle de son dönemde ortaya çıkmıştır. Ülkemizde de hareketleri ve eylemleriyle son derece popüler bir akım haline gelen LGBT, ne yazık ki olumsuz eleştirilere de maruz kalmaktadır. Genellikle İstanbul’da Beyoğlu ve İstiklal Caddesi çevresinde hareketler belirli dönemlerde devam etmektedir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

LGBT Ne Anlama Gelir?

LGBT erkek ve kadın ilişkilerinde geleneksel normların dışında olan cinsel tercihlere verilen ve bu cinsel tercihleri benimseyen bireyleri tanımlamakta olan bir kavramdır. Temel anlamda eş cinsellik anlamında gelir.

LGBT Tarihi Nedir?

LGBT yani eşcinsel tercihlere sahip olan bireyler insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. İnsanlığın başında beridir var olan bu seçimler kimi toplumlarda suç olarak kabul edilirken, kimi toplumlarda ise sanat ve felsefenin ilham kaynaklarından olmuştur.

LGBT Terimi Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

LGBT terimi, 20.yy.’ın ortalarına doğru ortaya çıkmış olan bir terimdir. 1980 yılına dek LGB terimi kullanılmakta ikem bu yıldan sonra LGBT terimi kullanılmata başlanmıştır. LGTB Sembölü gökkuşağı renklerine sahip olan bir bayrak şeklindedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 3 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir