Libido Nedir?

Libido Nedir?

Libido nedir? Libido cinselliğe ve karşı seksüaliteye karşı duyulan pozitif enerjiyi ifade eder. Bunun bir başka terimi de “cinsel dürtü”dür.

Libido’nuz şunlardan etkilenir:

  • testosteron ve östrojen seviyeleri gibi biyolojik faktörler,
  • stres seviyeleri gibi psikolojik faktörler,
  • samimi ilişkiler gibi sosyal faktörler.

Bir kişide yüksek libidonun olup olmadığını anlamak oldukça zordur. Çünkü libido için standart seviye, kişinin kendisine bağlıdır. Yani herkesin standart, düşük ve yüksek libido seviyesi farklıdır.

Bir kişinin “normal” i günde bir kez cinsel istek olabilirken, bir başkasının “normal” i sıfır cinsel istek olabilir. (Vikipedi)

Yüksek Libido Gerçek mi?

Evet, yüksek libido gerçektir. Bu aynı zamanda hiperseksüellik veya kontrol dışı cinsel davranış (OCSB) olarak da bilinir. Diğer adı da cinsel zorlamadır.

Cinsel zorlama belirtileri genellikle şunları içerir:

  • Cinsel davranışınızın, sağlığınız, ilişkileriniz, işiniz vb. gibi hayatınızın diğer alanlarında olumsuz bir etkisi vardır.
  • Cinsel davranışlarınızı tekrar tekrar sınırlandırmaya veya durdurmaya çalıştınız, ancak yapamadınız.
  • Cinsel davranışlarınız konusunda gizlisiniz.
  • Cinsel davranışlarınıza bağımlı hissediyorsunuz.
  • Cinsel davranışlarınız için başka aktiviteler kullandığınızda tatmin olmuyorsunuz.
  • Öfke, stres, depresyon, yalnızlık veya kaygı gibi sorunlardan kaçmak için cinsel davranışları kullanırsınız.
  • Cinsel davranışlarınızdan dolayı istikrarlı, sağlıklı ilişkiler kurmak ve sürdürmekte zorluk çekiyorsunuz.
libido nedir

Peki, Buna Ne Sebep Olur?

Zorlayıcı cinsel davranışın nedenleri henüz net olarak belirlenmemiştir.

Potansiyel nedenler şunları içerir: Nörotransmitter dengesizliği, Zorlayıcı cinsel davranış, beyninizdeki ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olan nörotransmitterler ( dopamin, serotonin ve norepinefrin olarak bilinir) olarak bilinen yüksek düzeydeki kimyasallarla ilişkili olabilir. İlaç, parkinson hastalığını tedavi etmek için reçete edilen bazı dopamin ilaçları aşırı cinsel isteğe neden olabilir. Sağlık koşulları, aşırı cinsel istek yaşayan kişinin beyninin cinsellik ile ilgili kısımları olası bir travma sonucu hasar görmüş olabilir.

Libido Nasıl Yükselir?

Libido’nuz herkese uyan tek bir ölçekte ölçülemez. Herkesin kendi standart libidosu vardır. Seks isteğiniz bu standarttan düşerse, düşük libido yaşıyorsunuz demektir. Seks isteğiniz bu standarttan yükselirse, yüksek libido yaşarsınız. Sağlığınıza ve ilişkilerinize dikkat edip mutlu bir hayata sahip olarak, libidonuzu kalıcı olarak yükseltmek sizin elinizdedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Fakat lütfen aşırı ve yüksek libidonun hayatınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğini lütfen unutmayın. Bu sorun, işiniz, ilişkileriniz ve hayatınızın diğer birçok alanını olumsuz olarak derinden etkileyebilir. Aşırı olan seks isteğiniz yaşam kalitenizi etkilemeye başlarsa, bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışın.

İnsan cinselliği konusunda uzmanlaşmış bir akıl sağlığı terapisti ile de konuşabilirsiniz. Türkiye Cinsellik Eğitimcileri, Danışmanları ve Terapistler Derneği (TTSECT), Türkiye çapında sertifikalı seks terapistleri dizinine sahiptir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Libido Nedir?

Libido cinsiyet içgüdüsüne ve yaşama isteğine bağlı olarak yaşanılan hislerin toplamına verilen isimdir. Cinsiyet içgüdüsüne doğrudan bağlıdır.

Libido Terimi Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Libido terimi günümüze kadar bir çok psikolok tarafından kullanılmış olan bir terimdir. Freud libidoyu zevk alma ve sevgi terimleri için kullanmıştır. Jung ise bu terimi tüm yaşam içgüdülerini belirtmek üzere kullanmıştır.

Libido Neye Bağlıdır?

Libido yaşadığımız ortamdaki tersliklerden etkilenebilir. Stres, İş Kaygısı, Hastalık gibi dış etkenler sonucunda libido azalması yaşanabilir. Bununla beraber beslenme alışkanlıklarımızın da libidoyu etkilediği ön görülmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir