Link Building

Link Building

Türkçesi Link İnşası olmakla beraber link building, özellikle arama motorları eksenli yükselme çalışmalarından biridir. Var olan SEO süreçleriyle açıklanırken hemen her web site bağlamında yapılabilmektedir. Bilindiği gibi Google ve diğer arama motorlarında daha iyi sıralarda yer almak için birden fazla ana konu özelinde çalışılmaktadır. Site içeriğinin kaliteli hale getirilmesi, başlık ve meta açıklamaları kullanımı ya da tanıtımların yapılması bunlar arasındadır. Bunların haricinde yapılacaklardan bir tanesi de backlink olarak da bilinen link bağlantıları oluşturulmasıdır. Siteler arasında organik bir şekilde yapılacak link inşası sayesinde arama motorları botlarının daha kolay tarama yapabildikleri de bir gerçektir. Ayrıca site kalitesi noktasında da bilinmeyen sayfaların listelenmesi söz konusu olurken indeksleme özelinde de bu durum gereklidir. Peki, Link inşası nasıl yapılır?

Link Building Nasıl Yapılır?

Genel çerçevede site özelinde farklı sitelerle link bağlantıları kurma olarak link building nedir sorusu yanıt bulmaktadır. Bununla birlikte site içi ve site dışı olarak ayrılan iki farklı yöntemle link inşası yapılabilmektedir. Site içi yapılması durumunda temel unsur ise web sitede var olan içeriklere benzer konularda yazıların bulunmasıdır. Yazılarla ilgili olan diğer sitelerdeki içeriklerden link alımı yapılabilir. Böylelikle potansiyel müşterilerin yakalanması, iki site çerçevesinde de ziyaretçi paslaşma sağlanmaktadır. Özellikle trafik yoğunluğu arttırması noktasında site içi link inşası sıklıkla kullanılır. Sitedeki sayfalara yükleme yapılacak linklerle değer artışı da olacaktır. Birden fazla link bağlantısı olabilmesi söz konusu olurken arama motorları örümcekleri bu durumun farkına kısa zamanda varır. Bunun neticesinde ise indeksleme gerçekleşirken veri tabanı kaydı oluşturur. Sonrasında sayfanın çok daha fazla hit alınması elde edilir. Site dışı faaliyetleri genelinde de yine link inşası söz konusu olurken bu çalışmalar çerçevesinde yapılması gerekenlerin sayısı da oldukça fazladır. Kaliteli bir link inşası için neler olmalıdır?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

link building
  • Link Building PR Desteği

En iyi link building çalışmaları için PR çalışmaları gösterilirken link alımı için basın bültenleri oluşturarak belirli sitelere gönderim yapılabilir. Bu sürecin oluşturulması noktasında içeriğe uygun şablon seçimi ve anahtar kelime kullanımı söz konusudur. Böylelikle basın bülteni yazısıyla site linki verilir. Kişilerin bu siteler üzerinden trafik sağlaması yapılır.

  • Link Building İçerik Desteği

Gerçekleştirilecek link building sürecinin kaliteli olması adına özgün ve etkileyici içerikler ilk hamledir. Mutlaka yeterli düzeyde ve doğru anahtar kelime kullanımı şarttır. Sitede en çok aranan kelimelerle oluşturulacak bir içerik, belirli sıklıkla yayına alınabilir. Ziyaretçilerin kalıcı yapılması da bu şekilde gerçekleşecektir.

  • Link Building Blog Site Kullanımları

Başta R10.net gibi çeşitli forum ve blog siteler için oluşturulacak içeriklerle de site linkleri sağlanır. Hit açısından yüksek sitelerin seçimi yapılır ve sonrasında oluşturulacak içerikler yerleştirilir. Link bağlantısıyla siteye geri dönüşlerin olması beklenir.

  • Link Building Sosyal Medya

Yapılacak link building işlemi için sosyal medyanın aktif kullanımı, etkileşim gücünün yüksek olması değerlidir. Başta Facebook, Twitter ve İnstagram kullanılabilir ve her zaman için site-firma özelinde link gönderimleri yapılabilir. Tıklanma oranlarını arttırmak ve ziyaretçilerin dikkatini çekmek için sık paylaşımda bulunulmalıdır.

Dış SEO Çalışmaları

  • Doğru Backlink

Site için verilen linklerin inşa sürecinde birden fazla önemli unsurun olduğu bilinmektedir. Özellikle TRustRank gibi site kullanımlarıyla linkler alınabilir. Ancak burada önemli olan husus SEO link inşası çerçevesinde doğal ve kaliteli linklerin oluşturulmasıdır. Kopya durumlarının olması, spam halinin ortaya çıkması, satın alma işlemiyle backlink kazanılması telafisi imkânsız zararları da beraberinde getirebilir. Tüm bu durumlara bakılarak doğru karar verilmelidir. Söz konusu link building çalışması zaten sitenize benzer sitelerle yapılmalıdır. Bir yazı içerisinde maksimum 2 adet anchor link olması yeterli olmakla birlikte tanıtım yazıları ise 300 ile 400 kelime arasında olabilir. Nofollow link alımları yapılmamalı, gereksiz uzunlukta içeriklerin link bağlantılarıyla zararlı olabileceği de unutulmamalıdır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Link Building Nedir?

Link Building, sitenizde yer alan URL’leriniz için yapılan iyileştirme çalışmalarına verilen isimdir. URL yapılandırması, düzenlenmesi ve optimize hale getirilmesi gibi detayları içerir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Link Building Neden Önemlidir?

Link İnşası işlemleri SEO açısından önem arz etmekte olan işlemlerdir. URL’lerinizin daha görünür hale gelmesini ve arama sonuçlarında ki sıralamanızı etkiler.

Link İnşası Nasıl Yapılır?

Link inşa süreçleri adına kullanılmakta olan farklı yöntemler ve detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar içerisinde backlink çalışmaları da yer almaktadır. Bu konuda detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir