Linkedin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Linkedin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyada kullanılan yüzlerce uygulama içerisinde yerini almış ve kısa bir sürede milyonlarca kişiye erişerek popülerlik kazanmış uygulamalar arasında yer alan Linkedin, insanların iş bağlantılarını güçlendirmek için kurulmuştur. Adından çok fazla söz ettiren bu uygulama, birçok kişiye ulaşınca arama motorlarından en çok aranan konulardan bir tanesi de Linkedin nedir, nasıl kullanılır sorusu olmuştur.

Linkedin kişilerin CV’lerinde bulunması gereken tüm noktaları içeren ve kişilerin kendilerine göre bir CV oluşturmalarına yardımcı olan bir uygulamadır. Kişiler bu uygulama üzerinde yalnızca yazılı bilgilere yer verebileceği gibi fotoğraflar, videolar, makaleler ve ses kayıtları da paylaşarak bağlantılı oldukları kişiler ile iletişim kurabilirler. Tıpkı sosyal medya mantığı ile çalışan uygulama üzerinden kişiler birbirlerini takip edebilir, takipten çıkabilir ve bağlantı kur özelliği ile başka kullanıcılar ile bağlantı kurabilir. Canlı CV yayını niteliği taşıyan bu uygulama sayesinde, birçok kişi iş bulma oranını yükseltmiştir.

Linkedin Nasıl Kullanılır?

Türkiye’de iş bağlantılarını güçlendirme amacıyla kurulmuş olan bu uygulama, son derece modern uygulamalar arasında yer almaktadır. Kuruluş yılı itibariyle son derece yeni olan bu uygulama, kısa sürede popülerlik kazanmıştır. Linkedin kişilerin kendi CV’lerini oluşturabilecekleri, bu CV’yi PDF olarak bilgisayarlarına kaydedebilecekleri ve kolaylıkla başkalarına gönderebilecekleri bir uygulamadır. Basit bir CV değildir, birçok başlığı ve kategorisi bulunmaktadır. Kişi hangi sektörde bulunursa bulunsun, o CV tüm deneyimlerini anlatması için yeterlidir. Diğer CV’lerin aksine seminerleri dahi içerisinde bulunduran oldukça güçlü bir CV’dir.

linkedin nedir

Linkedin profili oluşturmak için, kişilerin bir adet mail hesaplarının olması gerekir. Ardından kişiler bu mail adresi ile bir Linkedin profili oluşturarak uygulamayı kullanmaya başlayabilir. İnsanların işe girme oranları bu profiller sayesinde artmaktadır. Başarılı bir özgeçmişe sahip oldukları halde kendilerini bir türlü kanıtlayamamış olan kişiler, Linkedin profilleri sayesinde kendilerini kanıtlayabilir ve direkt olarak girecekleri işin patronları tarafından seçilme imkanına sahip olabilir. (Linkedin Destek)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Linkedin Profil Linki

Linkedin genel itibariyle kullanımı kolay olan uygulamalar arasında yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra, kişiler paylaşmak istemedikleri bilgileri gizleyebilir. Profilleri üzerinde ekleme çıkarma yapmaları da mümkündür. Linkedin son derece güvenilir bir uygulamadır, kişinin izin vermediği bilgileri üçüncü kişiler ile kesinlikle paylaşmamaktadır. Kişiler profillerindeki iletişim bilgilerinden hangilerinin görüneceğine karar verebilecekleri gibi, eğitim bilgileri hakkında da istediklerini yayınlarlarken istediklerini gizleme hakkına sahiptirler.

Linkedin Profilinde Neler Yazar?

Daha önce de açıklandığı gibi, Linkedin Türkiye içerisinde iş bulmak isteyen kişiler için faydalı bir CV profilidir. CV’de bulunan her şey Linkedin profilinde de yazmaktadır fakat sağlanan avantaj Linkedin profilinin daha kuvvetli olması ve diğer kişilerle daha kolay paylaşılmasıdır. Linkedin profilinde CV’ler daha çok detaylandırılmaktadır.

Linkedin profilinize yapılan bir genel bakışta, kişiler ilk olarak adınızı, soyadınızı, profil resminizi, iletişim bilgilerinizi, mail adresinizi ve mesleğinizi görürler. Profilinizin anasayfasında ise kendinizle alakalı olarak paylaştığınız videolar, fotoğraflar, makaleler ve benzeri şeyler görüntülenir. CV’nizi görüntülemek isteyen kişiler ise, CV’nizde deneyimlerinizi, çalışmalarınızı, eğitim bilgilerinizi, başarılarınızı, ödüllerinizi, ilgi alanlarınızı, yeteneklerinizi ve sertifikalarınızı görüntüleyebilir. Bunları detaylı bir rapor halinde hazırlayan kişilerin CV’leri daha çok inceleme alırken, diğerleri daha az inceleme alacaktır. Kişilerin katıldığı seminerlere kadar iş hayatlarıyla ilgili her şeyi profillerinde paylaşmaları, iş verenlerin onlar hakkında bir ön bilgilendirme sahibi olmalarını sağlayacak ve diğerleri karşısında onları bir sıfır öne geçirecektir.

Linkedin profilleri Indeed gibi iş arama uygulamalarında da kullanılabilir. Kişilerin hayal ettikleri CV’yi yaratmaları için büyük bir fırsat tanıyan bu uygulama son derece yararlıdır. Linkedin nedir ve nasıl kullanılır size detaylı olarak anlatmaya çalıştık.

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve popüler listelere girmek için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz; https://www.instatakipci.com/twitter/takipci-satin-al/yabanci-gercek

Linkedin Kullanmak Ücretli midir?

Linkedin kullanmak tamamen ücretsizdir. Hiçbir ücret ödemeden dilediğiniz süre zarfında kullanabilirsiniz.

Linkedin Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Linkedin kullanarak kendi kariyerinizin, diğer kullanıcılar tarafından dikkat çekmenizi sağlayabilirsiniz. Linkedin hesabınız kariyeriniz adına çok önemli olacaktır.

Linkedin Nedir?

Linkedin, iş hayatınızı,kariyerinizi geliştirebileceğiniz paylaşabileceğiniz ve iş teklifleri alabileceğiniz bir sosyal medya platformudur. Bu anlamda diğer sosyal medyalardan çok farklıdır.

Linkedin Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir