Linux

Linux

Dünya’da önemli bir kitle tarafından kullanılan Linux işletim sistemi nedir? Windows bu kadar iyiyse, neden bir alternatif ister ki? Birçok kişi, özellikle de teknik açıdan daha anlayışlı olanlar, Windows’un belirli yönlerini ve onunla birlikte gelen Microsoft “kültürünü” sevmezler. Microsoft’un bilgisayar endüstrisindeki hakimiyetini ve bazen rakiplerine karşı kullandığı iddia edilen taktikleri sevmiyorlar. Bazıları Windows’un özellikle iyi bir ürün olduğunu düşünmüyor. Aynı işletim sistemini kullanan herkesin bariz bir riski, bilgisayar virüsleri ve “solucanlar” gibi zararlı programların daha kolay yayılabilmesidir. Bunun dışında, herkes her şeyi aynı şekilde yapmamız gerektiğini kabul etmiyor. Henry Ford bir keresinde müşterilerine, başarılı bir şekilde başarılı olduğu Model-T’ye “siyah olduğu sürece” her renkte sahip olabileceklerini söyledi.

Linus Torvalds bu insanlardan biri. 1990’lı yıllarda, bu Fin bilgisayar programlama öğrencisi, gevşek bir şekilde UNIX adlı tanınmış bir sisteme dayanan kendi işletim sistemini yazmaya devam edebileceğini düşündü. Kendisini annesinin evindeki bir yatak odasında kapattı, makarnasıyla yaşadı ve sonunda bir internet bülten tahtasına dünyaya neler yaptığını söyleyen bir mesaj gönderdi: “(ücretsiz) bir işletim sistemi yapıyorum (sadece bir hobi, büyük ve profesyonel olmayacak …) “Yakında, binlerce amatör programcı bu çabaya katıldı, ve Linux işletim sistemi doğdu. Linux işletim sistemi temeli çekirdek adı verilen temel bir işletim sistemidir. Bunun da ötesinde, insanlar Linux çekirdeği için yazılmış uygulamalar çalıştırıyor, bunların çoğu amatör programcılar tarafından da geliştiriliyor. “Özgür yazılım” yazan insanların bu kolektifi aslında başka bir maverick programcısı Richard Stallman ve GNU adında başlattığı bir projeden ilham aldı. Şimdi, yirmi yıldan fazla bir süre sonra, GNU / Linux Windows’a o kadar güvenilir bir alternatiftir ki, IBM ve Dell gibi şirketler onu makinelerine göndermektedirler. Linux “büyük ve profesyonel” olarak başlamamış olabilir, ancak hızla bu şekilde sonuçlandı. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

linux işletim sistemi nedir

Kali Linux Nedir? Kali Linux Ne İşe Yarar?

Kali Linux, Debian’dan türetilmiştir. Saldırgan Güvenlik adlı lider bir veri güvenliği eğitim kuruluşu tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımıdır. Temel olarak penetrasyon testi, dijital adli tıp ve güvenlik denetimi yapmak için tasarlanmıştır. Bilgisayar adli tıp, sızma testi, tersine mühendislik ve güvenlik araştırması gibi çok sayıda veri güvenliği görevine yönelik çeşitli araçlar içerir. Tamamen ücretsizdir.

Kali Linux, test profesyonellerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandığından, tüm mühendislerin Linux işletim sistemi hakkında önceden bilgisi vardır ve Linux’a son derece aşinalardır.

Kali’nin en yaygın güvenlik araçlarından bazıları şunlardır:

  • Armitage
  • Ettercap
  • Kısmet
  • MALTEGO
  • Nmap
  • Metasploit

Eğer siz de bir dijital güvenlik mühendisi olarak Kali Linux kullanmayı öğrenmek isterseniz, ülkemizde bu amaca yönelik hazırlanmış olan birçok kurs programına katılabilirsiniz. Linux işletim sistemi nedir ile ilgili tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Linux Ne Demektir?

Linux Dünya üzerinde yaygın olarak kullanılmakta olan açık kodlu bir işletim sistemidir. Açık kaynak kodu neticesinde yazılımcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Linux ve Windows Farkı Nedir?

Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için, yazılımcılar üzerinde değişiklik yapabilir ve geliştirebilir. Bu nedenle herhangi bir telif hakkı ile karşılaşmazlar.

En Yaygın Linux Nedir?

Dünya üzerinden en yaygın olarak kullanılmakta olan linux çeşitleri , Ubuntu, Min ve Fedoradır.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir