Lökosit Nedir?

Lökosit Nedir?

Bedenlerimizin bir savaş alanı olduğunu biliyor muydunuz? Her gün, çevrede ‘düşman’ mikroplar bedenlerimize girmeye çalışır ve başarılı olduklarında bazen hastalanırız. Yani bedenlerimiz bu zararlı istilacılarla savaşmak için çalışan ‘askerleri’ savunuyor. Bu askerler beyaz kan hücreleri olarak da adlandırılan lökositlerdir. Peki lökosit nedir? Vücudumuzda ne işe yarar? Detaylı bir şekilde inceleyelim.

Lökosit Ne Demek?

Bir vücudun askerler ordusu olan lökositler bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Sadece hastalık ve enfeksiyonlara neden olan mikroplarla savaşmakla kalmıyor, aynı zamanda tehdit gibi görünen herhangi bir yabancı maddeye karşı bizi korumaya çalışıyorlar. Bazıları antikor şeklinde silahlar üretirken, diğerleri doğrudan saldırı yapar. Bazıları belirli işgalcileri tamamen yiyip bitirerek öldürür. Vücudumuzda bir istila olduğunu diğer lökositlere bildiren istihbarat uzmanı lökositlerimizde bulunmaktadır. (Vikipedi)

lökosit nedir

Lökosit Türleri Nelerdir?

Yeteneklerine ve savaştıkları işgalcilere bağlı olarak belirli görevleri yerine getiren beş farklı lökosit vardır. Bunlara nötrofiller, bazofiller, eozinofiller, monositler ve lenfositler denir. Bunların bazılarını ayrıntılı olarak inceleyelim.

  • Nötrofiller. Nötrofiller vücuttaki en büyük lökosit miktarını oluşturur. Ana hedeflerini aramak için kanda dolaşırlar. Vücut, bakterilerin girmeye çalıştığını gösteren kimyasal bir sinyal verdiğinde, nötrofiller bölgeye ilk gelenlerden biridir. Daha sonra işgalcileri tüketerek öldürürler. Bir enfeksiyonda gördüğünüz irin, bu süreç sırasında ölen bu nötrofillerden oluşur.
  • Bazofiller. Bazofiller vücuttaki en küçük lökositleri oluşturur, ancak aktive edildiğinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bazı insanların astım ataklarına, şişliklerine, kurdeşenlere ve nefes alma zorluğuna neden olan alerjik reaksiyonlardan sorumludurlar. Bu semptomları deneyimlemek hoş olmasa da, aslında vücudun belirli istilacılara nasıl tepki verdiğini belirlerler. Bunlar küf, toz, hayvan kılı, çim ve hatta bazen ilaçlar gibi şeyler olabilir. Bazofiller vücuttaki bu istilacıları tespit eder ve yabancı maddelerini yok etmeye yardımcı olan antikorlar yaparlar. Ayrıca diğer lökositleri savaşta yardım etmeye çağırırlar
  • Eozinofiller. Eozinofiller, hedefleri sadece bakteri ve parazitler olmasına rağmen birçok güçlü işleve sahiptir. Görevlerini işgalcileri tuzağa düşürerek, yabancı faaliyetleri bozarak ve alerjik reaksiyonlarda yer alarak gerçekleştirirler. Diğer lökositlerin aksine, belirli istilacıyı bilmek zorunda kalmadan öldürürler. Zararlı olan davetsiz misafirleri tanıma ve onlara saldırma yetenekleri vardır. Eozinofillerin bazı organ oluşumuna ve doku onarımına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Lökosit Yüksekliği

Beyaz kan hücreleri enfeksiyonla savaştığından, insanlar yüksek seviyelerin aslında faydalı olduğunu düşünürler. Bu her zaman böyle değildir! Yüksek beyaz kan hücresi sayısı kendi başına spesifik bir hastalık değildir, ancak enfeksiyon, stres, iltihaplanma, travma, alerji veya belirli hastalıklar gibi altta yatan bir sorunu gösterebilir. Bu nedenle yüksek beyaz kan hücresi sayımı genellikle daha fazla araştırma gerektirir. Doktorunuzun takibi kan analizi beyaz kan hücresi sayısını ölçer ve sizin için en uygun tedaviyi size söyler. Beyaz kan hücresi sayınız yükselirse, doktorunuzla konuşmalısınız. Lökosit nedir tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Lökosit Nedir?

Lökosit kanda bulunan beyaz kan hücrelerine yani akyuvarlara verilen isimdir. Vücut için hayati önem taşımaktadır. Bağışıklık sistemi için çok önemlidirler. Vücudun mikroplara ve bakterilere karşı savaşmasını sağlar.

Lökosit Nerede Üretilir?

Lökositler genellikle kemik iliğinde üretilmektedir. Burada üretikdilten sonra dolaşım sistemi sayesinde tüm vücudu dolaşarak görevlerini yerine getirirler ve sağlıklı bir insan vücudu için çalışırlar.

Lökosit Ne İş Yapar?

Lökositler vücudu yabancı maddelerde, Mikroplardan ve bakterilern korumak için çalışırlar. Ve bu sayede insan vücudunun daha sağlıklı bir şekilde yaşamını idame etmesini sağlarlar.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir