LSI Anahtar Kelimeler Nedir?

LSI Anahtar Kelimeler Nedir?

SEO etkisiyle gerçekleştirilmesinin yanı sıra var olan birincil anahtar kelimeyle ilişkili olan kelime öbekleri LSI anahtar kelimeler nedir sorusuna yanıt olur. Gizli anlamsal durum söz konusu olmakla beraber aramalarda Google önerileriyle başlamak da bu durumu sağlar. LSI kelimelerin tespit edilme durumu söz konusudur. Google en alt kısımdaki arama sonuçlarından da yine LSI anahtar kelimelerin bulunması mümkündür.

Özellikleri Nelerdir?

Çoğunlukla uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile karıştırıldığı hatta benzetildiği görülmektedir. Ancak burada temelde çok önemli bir farkı vardır. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler için belirleyici durum arama kapsamın daraltılmasıdır. Burada ise ilgili anahtar kelimeler özelinde bir genişletme durumu mevcuttur. Sayfanın bilgi düzeyine bakılır. Derinlemesine analiz edilir ve sayfanın ilgili terimler açısından sıralaması yapılır. Bundan dolayı daha önce hiçbir içerikte yer verilmeyen söz öbeklerinin kullanımıyla beklentilerin ötesinde bir trafik kazanımı olmaktadır. SEO açısından beklenen etki buradan kaynaklanır.

Nasıl Kullanılır?

Söz konusu LSI anahtar kelimeler nasıl bulunur ve nasıl kullanılır denildiğinde trafik getirme durumlarından yola çıkılır. Burada çeşitli SEO araçlarının kullanımı imkanlarını da genişletir. Şu şekilde sıralama yapılabilir;

  • Google Anahtar Kelime Planlayıcısı ile araştırma yapılabilir.
  • Semrush, Serpstat, LSI Graph, Keyword Shitter, Soovle SEO araçlarıyla da var olan kelime öbeklerine dair taramalar yapılabilir.
  • Doğru yerleştirme çok önemli olurken alakalı sözcükler kullanılmalı ve belirli bir yoğunluğa göre hesaplanmalıdır.
  • Çok sık bir şekilde içerikte bu kelime öbeklerinin yer alması zararlıdır.
  • Yakın manalı sözcüklerin kullanımı kadar eş anlamlı kelimelerde geçirilmelidir.
  • Metin özelinde pürüzsüz bir anlatım dili oluşturulması bu şekilde sağlanabilir.
lsi anahtar kelimeler

Etkileri Nelerdir?

Kullanıcı deneyimi bakımından oldukça yararlı olması, SEO amacıyla yapılmasını ortaya koymuştur. İçerikte LSI anahtar kelimelerin var olması birçok etken getirirken daha kaliteli bir noktaya ulaşılmasına yardımcı olur. İlk olarak içerikle ilgili spam durumlarının engellenmesinde başroldedir. Hiçbir şekilde anlamsal bir tuhaflık olmadığı durumlar için güvenilirlik kazanılır. Ana anahtar kelimeyle söz öbekleri, grupları arasındaki alaka durumuna bakılır. Çok sık kullanılmaması ve belirli bir bütünlük kazanılmasıyla arama motorları tarafından içeriğin spam olarak algılanma ihtimali de tam olarak ortadan kalkacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Kullanıcıların Kalma Süresi Artar

Var olan LSI anahtar kelimeleri etkisinden bir başkası da sıralamayla ilgilidir. Ani çıkışların ve ani inişlerin yaşanmasını ortadan kaldırır. Hemen çıkma oranlarını düşürürken bu durum sitenin zarar görmesini de büyük oranda ihtimal dışı yapar. Özellikle ziyaretçilerin site ve sayfada daha çok kalması, vakit geçirmesini sağlaması da önemli yararları arasındadır. Doğal ve anlamlı bir içeriğin ortaya çıkarılması, akıcı bir dil kazanılması ve okuyucuların içerikten fayda elde etmesi de LSI anahtar kelimeleri kullanmakla başarılır. Sitede ziyaretçilerin tutulmasıyla birlikte geçirilen zamanın artması da SEO sıralamasını olumlu etkiler. Ayrıca devamlı trafik yoğunluğu olması da aynı anda çok daha fazla kullanıcının sitede aktif olmasını sağlayacaktır. Bu sayıların belirli bir seviyenin üstüne çıkacak olması bile etki gücünün birkaç kat artması demektir.

Arama Motoru Sıralamasına Etkisi

Bilindiği gibi LSI anahtar kelimeleri neden yapılır sorusuna arama motoru sıralaması belki de ilk sırada yanıtıdır. Google botları tarafından sitenin taranması sonucunda ortaya iyi bir algının çıkması da yine bu şekilde sağlanabilir. İçeriğin ne olduğu, neye sahip olduğu, hem teknik hem de anlamsal bakımdan incelenmesi söz konusudur. Bunun neticesinde kullanıcı için daha faydalı, daha kullanılabilir, daha özenli, daha doğal, daha kaliteli, daha sade olması da sıralamalarda etkisini belirler. Anlamsal ilgiye bakılarak aramalarda sıralamalarda LSI ölçütleri en önemlileri arasındadır. Daha fazla sıralama ise beraberinde daha fazla tıklama oranı demektir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

LSI Anahtar Kelime Ne Demektir?

LSI, Arama motoru botları tarafından temel anahtar kelime ile o anahtar kelimenin yanında kullanılan kelimelerin anlamsal olarak bağdaştırılması anlamında kullanılan gizli anlamsal indeks anlamına gelen terimdir.

LSI Anahtar Kelime Neden Önemlidir?

Bir metin içerisinde anahtar kelimeyi birçok kez geçirmemiz mümkündür. Ancak anahtar kelimeler gereksiz olarak fazla kullanıldığında spam durumu oluşturabilir. Bu nedenle anlam bütünlüğünü bozmadan LSI kelimeler ile içeriğin alaka düzeyi arttırılabilir.

LSI Kelime Nasıl Bulunur?

LSI kelimeleri bulmak için Google üzerinden anahtar kelimeniz ile arama yapın ve sayfanın en altında sizlere sunduğu önerileri dikkatlice inceleyin. Daha detaylı bilgileri blog yazımızda bulabilirsiniz.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir