Lym Nedir?

Lym Nedir?

Kan testlerinde yüksekliği ve düşüklüğü en sık görülen detaylardan biri olan lym nedir, lym yüksekliği ve düşüklüğü neyi ifade eder? Gelin en ince detayına kadar beraber öğrenelim. Lenfositler, bağışıklık sisteminizde yer alan ve vücudun savaşçıları olarak nitelendirebileceğimiz kötü hücrelerle savaşan hücrelerdir. Varlıkları kişinin sağlığı için bir sorun teşkil etmez.

Ancak aşırı yüksekliği veya düşüklüğü, altta ciddi bir nedenin yattığına işaret ediyor olabilir. Bu yüzden eğer lenfosit seviyeniz normal aralıktan çok düşük veya yüksek ise, sıkı bir takibe ihtiyacınız olabilir.

Lym Yüksekliği Ne Demek?

Lenfositoz, bağışıklık sisteminizden bir enfeksiyon veya başka bir hastalıkla mücadele etmek için ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumla beyaz kan hücrelerinde bir artış olur. Önlenemese de, lenfositoz altta yatan nedenin halledilmesi ile tedavi edilebilir. Lenfositoz, vücutta beyaz kan hücrelerinin bir alt tipi olan normalden daha fazla miktarda lenfosittir. Lenfositler bağışıklık sisteminizin bir parçasıdır ve enfeksiyonlarla savaşmaya çalışır.

Lenfositozun kendisi semptomlara neden olmaz. Bununla birlikte, lenfositozun altta yatan nedeninden semptomlar yaşayabilirsiniz. Nedeni bağlı olarak, semptomlar sıfır semptomdan şiddetliye kadar değişebilir.

lym yüksekliği

Lenfositoz ne kadar yaygındır?

Lenfositoz çok yaygındır. Özellikle şu kişilerde yaygındır:

 • Yeni bir enfeksiyon geçirenler (özellikle viral enfeksiyonlar),
 • Artrit gibi uzun süreli iltihaplanmaya neden olan tıbbi bir durum,
 • Yeni bir ilaca tepki,
 • Travma gibi ciddi tıbbi hastalıklar,
 • Dalak problemi yaşayanlar,
 • Lösemi veya lenfoma gibi belirli kanser türleri.

Lym Düşüklüğü Ne Demek?

Lenfositler, vücudu enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan beyaz kan hücreleridir. Lenfositopeni veya lenfopeni, bir kişinin kanında yeterli lenfositin bulunmadığı bir durumdur. Kendi başına, lenfositopeni mutlaka semptomlara neden olmaz. Bununla birlikte, düşük sayıda lenfositi olan insanlar virüslerden, bakterilerden, mantarlardan ve parazitlerden enfeksiyon riski artar.

Lenfositopeni, kan dolaşımında lenfosit eksikliğine işaret eder. Genel kan lenfosit seviyeleri aralığı yetişkinler ve çocuklar için farklılık gösterir. Yetişkinler için, lenfositopeni, mikrolitre kan başına toplam lenfosit sayısı 1.000’in altına düştüğünde ortaya çıkar. Çocuklar için, bu sayı 3.000’in altına düştüğünde lenfositopeni oluşur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Lenfosit seviyelerinde düşüşe neden olabilecek üç ana faktör vardır. Bunlar:

 • Yavaş lenfosit üretimi,
 • Aşırı lenfosit yıkımı,
 • Kanı filtrelerken lenfositlerin dalak veya lenf düğümleri tarafından yakalanması,

Lenfositopeniyi anlamak ve tedavi etmek, lenfositlerin aşırı üretilmesine, yok edilmesine veya yakalanmasına neden olan şeyi bulmaya bağlıdır. Bazı durumlarda, birden fazla faktör söz konusu olabilir.

Belirtiler

Birçok durumda, belirgin bir lenfositopeni semptomu yoktur. Birçok insan sadece diğer koşullar için yapılan testler sırasında bozukluğa sahip olduklarını keşfeder.

Semptomlar geliştiğinde şunları içerebilir:

 • Ateş,
 • Öksürük,
 • Burun akması,
 • Cilt döküntüsü,
 • İyileşmeyen enfeksiyonlar,
 • Dalak veya lenf düğümlerinde şişme,
 • Eklemlerde şişme.

LYM nedir tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

LYM Ne Demek?

LYM, Vücudun doğal bir parçası olarak yer alan ve bağışıklık sisteminin temel bir parçası olan akyuvar hücresidir. Lökosit türünden beyaz bir kan hücresidir. Vücut tarafından hastalıklara karşı bir savunma mekanizması olarak üretilmektedirler.

Lym Yükseliği Neden Olur?

Lenfosit yüksekliğini meydana getiren kimi hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar Su çiçeği, Grip hastalığı, Tüberküloz ve kabakulak gibi hastalıklardır. Hastalık durumunda LYM değerlerinin yükselmesi gayet normal bir durumdur.

Lym Düşüklüğü Neden Olur?

Lym düşüklüğü genellikle bağışıklık sisteminde yaşanan olumsuz durumlar neticesinde ortaya çıkar. Bu durumlar; Ağır grip vakaları, Bulaşıcı hastalıklar, Steroid Tedavisi yapılan durumlar, Radyo terapi tedavisi yapılan durumlardır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir