Mabel Matiz Kimdir?

Mabel Matiz Kimdir?

Ünlü şarkıcı Mabel Matiz kimdir? Günümüzde kendine has ses rengi, çekmiş olduğu ilginç klipler ve kliplerinde kullandığı kostüm ve mekânlarla adından sıkça söz ettiren ve dikkatleri fazlasıyla üzerine çeken Mabel Matiz, kim olduğuyla ve nasıl bir hayat geçirdiğiyle ilgili kendisini dinleyen kitle tarafından oldukça merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Mabel Matiz’in Gerçek Adı Nedir?

Gerçek ismi Fatih Karaca olan, bilinen sahne adıyla Mabel Matiz; bu adı Kumral Ada Mavi Tuna romanında yer alan Tuna adlı karakterin takma adı olan Mabel ve çok sarhoş, düşkün kimse manalarına gelmekte olan Eski Yunanca kökenli kelime matizden almaktadır.

Müzik eğitimine lise ve üniversite yıllarında almış olduğu gitar ve şan dersleriyle başlamış olup ilk bestelerini de yine bu zaman diliminde yapmıştır. 2008’de müzik kariyerine amatör olarak başlamış evde yapmış olduğu kişisel kayıtları MySpace platformu üzerinden anonim olarak yayımlamıştır. Buradan güzel tepkiler alır ve kendi şarkılarını yayımlama konusunda cesaretlenir.

2008 Ekim itibarıyla Arafta’yı, Kül Hece’yi ve Peruk Gibi Hüzünlü’yü yayımlamıştır. İnsanlar bu parçalarda söyleyenin kim olduğunu bilmeden ve şarkıcının yüzünü görmeden şarkılarını dinlemişlerdir. Daha sonra Engin Akıncı ile tanışıp yine aynı proje kapsamında Alper Gemici ve Alper Erinç ile bir araya gelerek albüm çalışmalarına başlamıştır.

mabel matiz kimdir

Mabel Matiz Instagram

Mabel Matiz Instagram hesabındaki ilk paylaşım 13 Aralık 2013 tarihinde yapılmış olup GQ Türkiye 2013 Ödül Töreni’nde çekilen bir fotoğraftır. Hesapta 94 gönderi paylaşılmış; 924 bin takipçi sayısı vardır. 787 adet takip ettiği hesap bulunmaktadır.

Mabel Matiz’in Hayatı?

31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin’de dünyaya gelen Mabel Matiz kimdir denilecek olursa çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını bir Akdeniz kenti olan Mersin’in Erdemli ilçesinde geçirmiştir. Müzik hayatını burada geçirmiş olduğu zamana borçlu olduğunu ifade etmiştir. Babası kamyon şoförü, annesi ev hanımıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

İlk ve orta öğrenimini Erdemli’de tamamlamış, yüksek öğreniminiyse İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde almıştır. 2011’de İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku alanında başladığı yüksek lisans eğitimini 2014’te yarıda bırakmıştır. Babası Ali Karaca’yı 22 Şubat 2019 tarihinde kaybetmiştir. Babasının vefatından önce onun anısına “Babamı Beklerken” şarkısını yazmış; bu şarkının yer aldığı 2018 yılında çıkan Maya albümü ise Mabel Matiz’in annesinin adını taşımaktadır.

Mabel Matiz Şarkıları

Sahne adıyla aynı ismi taşıyan ilk albümü Mabel Matiz, 11 Mayıs 2011’de piyasaya çıkmıştır ve bu albümde yer alan 5 şarkıya klip çekilmiştir. Şu ana kadar yayımlanan 4 stüdyo albümü ve yılları şu şekildedir:

  • Mabel Matiz-2011
  • Yaşım Çocuk-2013
  • Gök Nerede-2015
  • Maya-2018

Yaşım Çocuk adlı 2013 yılında çıkan 2. albümünde yer alan Alaimisema, Aşk Yok Olmaktır, Yaşım Çocuk, Zor Değil adlı Mabel Matiz şarkıları oldukça ses getirmiş dinleyicilerin beğenisini kazanmıştır. Aynı yıl yayımlanan Aysel’in albümünde seslendirdiği Sultan Süleyman adlı cover parçanın tüm zamanların en başarılı Türkçe cover yorumlarından biri olduğu düşünülmektedir. 13 Şubat 2015 tarihinde Can Güngör’ün prodüktörlüğünde 3. albümü olan Gök Nerede yayımlanmıştır. Bu albümde yer alan ve bir Nazan Öncel parçası olan Bir Hadise Var şarkısı yorumuyla ve çekilen klibiyle oldukça beğeni kazanmıştır. Mabel Matiz’in dördüncü stüdyo albümü Maya, 20 Haziran 2018’de müzik piyasasındaki yerini almıştır.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mabel Matiz Ne İş Yapar?

Mabel Matiz; asıl adı Fatih Karaca olan, Türk Pop Müziği kategorisinde eserler vermekte olan şarkıcı ve söz yazarıdır. Yaklaşık 10 yıldır müzik piyasasında başarılı işlere imza atmakta ve hayran kitlesini arttırmaktadır.

Mabel Matiz Nerede Doğmuştur?

31 Ağustos 1985’de Erdemli sınırları içerisinde Dünyaya gelmiştir. Sanatçı gençlik yıllarından bu yana müzikle uğraşmış ve genç yaşında müzik kariyerine başlamıştır.

Mabel Matiz’in En Ünlü Şarkıları Hangileridir?

Mabel Matiz müzik kariyerine başladığından bu yana birçok başarılı esere imza atmıştır. En çok bilinen eserleri Sarışın, Gözlerine, Boyalı da Saçların gibi şarkılardır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir