Mailing (E-Mail Marketing) Nedir?

Mailing (E-Mail Marketing) Nedir?

Mailing nedir konusunu en basit anlamda irdeleyecek olursak kelime anlamından “posta, postalamak” olduğunu çıkartabiliriz. Adından da anlaşılacağı üzere mailing için şu tanımı yapmak mümkündür; hangi sektörden olduğu farketmeksizin kurumsal olan ya da bu yolda ilerleyen şirketlerin, hedef müşteri kitlesine uygun ürünü ya da hizmeti tanıtma ve pazarlama işlemlerinin tümünü toplu şekilde gerçekleştirebildiği bir atılımdır. Mailing yöntemi uygun maliyetli, verimli ve hızlı bir işlem olduğundan dünya üzerinde en çok tercih edilen pazarlama tekniklerinden biri haline gelmiştir. Yazının devamında mailing işlemi hakkındaki tüm detaylardan bahsedeceğiz.

Mailing Tasarımı Nasıl Yapılır?

Mailing yöntemini kullanmaya karar verdiyseniz bir sonraki adımınız hiç kuşkusuz ki mailing nasıl yapılır konusunu araştırmak olacaktır. İlk önce şunu belirtmekte fayfa var. Mailing hazırlama düşündüğünüz kadar komplike bir işlem değildir o yüzden gözünüz korkmasın. HTML kodu yazma ve görsel hazırlama konusunda yetkinliğe sahip iseniz istediğiniz tasarımı kendiniz oluşturabilir, “Hayır yapamam.” derseniz de bu konuda işinin ehli bir firma ile mailing adına anlaşma sağlayabilirsiniz.

Teknik konulardan bağımsız olarak sizin mailing işi çerçevesinde yapmanız gereken planlamalar şunlardır;

 1. Listeleyin! Çalışmanın dönüm noktasını oluşturacak bu planlama adımı şirketinizin sahip olduğu müşteri profilinden uygun olan kitleyi ayrıştırmak ve potansiyel müşteri profilini listemenizi kapsamaktadır.
 2. Gönderim sıklığı belirleyin! Tasarımı oluşturduktan ve gönderilecek hedef kitleyi belirledikten sonra maili gönderme için çeşitli zaman aralıkları belirlemek önemlidir. Bunun için ufak istatistiklerden yararlanmak sizin adınıza büyük fayda sağlayacaktır. Mailin görüntülenme oranında zaman kavramı büyük önem teşkil etmektedir.
 3. Servis sağlayıcılarınızdan emin olun! Maiiling işleminin en önemli adımı olan gönderim adımını dikkate alın. Mailinizin müşteriye ulaşması için CSA sertifikasına sahip bir servis sağlayıcısını tercih edin. Spam filtrelerinden geçerek müşterlileriniz gelen kutusuna ulaşmanız yaptığınız işin nihai başarı sağlamasında önemlidir.
mailing nedir

Mailing Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Mailing tasarımı nasıl olmalıdır, konusu iki başlığa ayrılayarak incelenecek bir konudur. Mailing metin ve görselden meydana gelen oluşumlardır. Görsel ve metinden tam anlamıyla verim almak istiyorsanız bahsedilen koşullara dikkat etmelisiniz. 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

 • Konu başlığını dikkat çekici olacak şekilde tercih etmelisiniz. Ne çok kısa ne de çok uzun olmaması özen gösterin.
 • Görsel ile uyumları renk tonları ve yazı fontlarını uygun yerlere yerleştirerek metin-görsel bütünlüğünü sağlamanız önemlidir. Ayrıca görselle entegre bir reklam metni oluşturulmalıdır.
 • Görselleri parçalayarak kullanmanız önemlidir. Aksi taktide bütün halinde kullanacağınız büyük ebatlı görseller tasarımsal açıdan bir albeni oluşturmaz.
 • Tasarımın boyutları adına belirlenen kesin bir standart yoktur fakat 680 pikseli geçmemesi makbuldür.
 • Bir görsel boyutu 120 KB’ı geçmemelidir.

Ne istediğinizden tam olarak emin değilseniz internet üzerinden araştırma yaparak mailing örnekleri inceleyebilirsiniz. Bu sayede anlaşma sağlayacağınız firmaya ne istediğinizi doğrudan aktararak kazanım elde edebilmeniz mümkün hale gelecektir.

Mailing Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mailing tasarımında dikkat edilmesi gerekenler, iş ile ilgili püf noktalar başarı oranınızı arttırmaya yönelik büyük faydalardır. Mailing tasarımını kendisi yapmayı düşünen kişiler için bu başlık altında anlatılacaklar önemlidir. Sadede gelinirse temel anlamda mailing tasarımı için şunlara dikkat edilmesi beklenir;

 • Mailing tasarımının tamamı görselden oluşmamalıdır. HTML kodlarında yarı yarıya metin ve görsel oranı sağlanmalıdır.
 • Başarılı bir tasarımda “bu e-postayı görüntüle görüntüleyemiyorsanız bağlantıya tıklayınız.” şeklinde destekleyici ibarelere yer verilmesi önemlidir.
 • Tasarımınızı hem masaüstünde hem de mobil platformlarda sorunsuz şekilde görüntülebileceğiniz bir hale getirin.
 • Link eklemelerini doğru bir şekilde yaptığınızı kontrol edin.

Mailing Nasıl Gönderilir?

Mailing nasıl gönderilir konusu her şeyin tamamlanmasının ardından düşünülecek kısımdır. Mailing işleminin son halkası olan bu kısım ağırlıklı olarak bir web sunucusu üzerinden gönderilir. Tercih edilen e-posta sunucusu ile binlerce kullanıcıya aynı anda sorunsuz bir şekilde mail gönderimi sağlanabilmektedir. Mail gönderim listeniz binleri oluşturmuyorsa da FeedBurner gibi e-posta yazılımları tercih edilir. Bu seçenek tamamen opsiyonel olup, ihtiyacınıza uygun şekilde şekillenmektedir.

Mail gönderimi kullanımında tercih edilecek yazılımın yanında önemli olan bir diğer konu, mailin gönderim zamanıdır. Yapılan araştırmalara göre mail okunma yoğunluğunun Salı – Cuma aralığı olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla mail gönderimi için en uygun zaman aralığı bu günlerdir. Saat aralığı ise 09.00 – 16.00 gibi mesai saatleri olarak tercih edilmesi uygun bulunmuştur.

Sizler için mailing nedir, mailing tasarımı nasıl olmalıdır şeklinde birçok konuya değindik. Şirket olarak bu anlamda başarı sağlamanız zor değildir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Mailing Nedir?

Mailing belirli e-mail listeleri aracılığı ile dijital pazarlama çalışmaları yürütme yöntemidir. Müşterilerin maillerine reklam gönderilerek yapılmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Mail Listeleri Nasıl Oluşturulur?

Mail listeleri, web sitelerine abone olan, aylık güncellemelere kayıt yapmış olan kullanıcıların e-posta adresleri kullanılarak oluşturulabilir.

Mailing Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mailing yapılırken müşterilerin ilgileri doğrultusunda reklamlar oluşturulmalı, kısa ve öz bilgi verici olmalı ve ilgi çekici görsel dizayn kullanılmalıdır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir