Makale Nasıl Yazılır?

Makale Nasıl Yazılır?

Birçok farklı konu özelinde olabilecek makale, bir konu hakkında bilgi veren ve açıklayıcı unsurlara sahip yazılardır. Temel anlamda internet ortamında dahi makale örnekleri var olurken hemen bulunabilir. Gazete ve dergilerde çokça görülen makalelerde bir konunu genel çerçevede anlatılması, bir bakış açısı üzerinden bilgilendirme yapılması temelde amaçlanır. Bunun için ispat durumları da belirleyici olurken destekleyici birçok unsur kullanılır.

Makale Ne Demek?

Siyaset, Felsefe, Sanat ya da diğer dallarda olabilecek tüm konularda yazılabilirken makale konuları sınırlandırılmamaktadır. Öncelikli olarak çalışılacak konu hakkında kişi, araştırması yapar. Ardından var olan benzer çalışmaların neler olduğuna bakılırken tüm cümlelerde belirli bir sadelik ve didaktik yapı olması sağlanır. Temel anlamda makale ne demek sorusuna bilgilendirici yazı cevabı verilebilir. Bu çerçevede ise ciddi bir yazı olması, birçok açıdan referans gösterilebilme durumları da makale yazım kuralları durumunu ortaya çıkarmaktadır. Alaylı ifadelerin olması, çok basit durumların tartışılması, gereksiz sohbetler tarzında bir durum olmayacağını belirtmek de yanlış olmayacaktır. (Vikipedi)

Makale Özellikleri

  • Uzman kişiler tarafından kaleme alınırken bir konuda bilgi verici tarzda yazılmış olmaları istenir.
  • Yazarın olaya bakışı, kişisel düşünceleri ve kişiliğinin makalede hissedilmesi söz konusu değildir.
  • Açıklayıcı tarzda sade bir anlatım bulunmaktadır.
  • Gereksiz sanat kaygısı taşınması ya da süslü ifadelerin bulunma durumu yoktur.
makale yazma

Makale Nasıl Yazılır?

Makale nasıl yazılır sorusu öncesinde çok iyi araştırmaların yapılması, taslak olarak kafada belirli durumların bulunması istenir. Başlık ve alt başlıklar hazırlanmalı, konuya nasıl giriş yapılacağı, gelişme bölümünde nasıl bir şekilde anlatımın gerçekleştirileceği kurgulanır. Asla kişisel görüşler olmayacağı gibi çelişkili ifadelerin bulunması da söz konusu değildir.  Mutlaka cümle tekrarlarından kaçınılması da gereklidir. İnternet ortamı için hazırlanacak makalelerde ise arama motorlarının etkisi büyüktür. Bu yüzden seo uyumlu makale yazmak her zaman için idealdir. Başlık ve alt başlıkların var olması, anahtar kelime kullanımları da çok daha fazla kişiye ulaşması açısından önem taşır. Ayrıca ilgi çekici başlık bulunması, görsellerle içeriğin desteklenmesi ve site dışı seo faaliyetleri de olmazsa olmazlardandır. %100 özgün tarzda hazırlanacak makale nedir sorusu bu şekilde cevaplanırken temel anlamda kaliteli anlatımda aranır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Akademik Makale Nasıl Yazılır?

Mevcut örnekleri dergipark makale aramasıyla bulunabilir olurken akademik makale çok daha kapsamlı durumları ifade eder. Herhangi bir bilimsel konu çerçevesinde hazırlanacak olması, birçok ana kaynağın taranmasını da kaçınılmaz kılar. Ayrıca makalelerin hazırlık aşamasında içindeki bölümü kadar kaynakça listesi de önem taşır. Tüm alınan bilgilere göre dipnotlar atılır ve hangi kaynaktan hangi kısımların alındığı belirtilir. Ayrıca son olarak belirli bir düzen içinde kaynakça kısmı hazırlanır. Bu sayede akademik makalenin hazırlanmasında hangi eserlerin dikkate alındığı da görülmüş olur. Aksi durumda intihal durumu olabileceği gibi bazı güvenilir olmayan kaynakların yanlış yönlendirmesi de görülebilir.

Nasıl Yazılır kategorisi yazıları merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Makale Nedir?

Bir konu hakkında bilgi vermek amacı ile yazılan, genellikle araştırmalar sonucunda kesinleşmiş bilgileri yaplaşan resmi dile sahip bir yazı türüdür.

Makale Yazarken Neye Dikkat Edilmelidir?

Makaleler yazarken içeriğin özgin olmasına dikkat edilmelidir. Makalede belirtilen bir husus başka bir içerikten alınmış ise mutlaka kaynak belirtilmelidir. Aksi halde intihal yapılmış olacaktır. Makalede kesinlikle resmi dil kullanılmalıdır.

Makale Yazmak İçin Ne Gerekir?

Makale yazmak için ilk olarak konumuzu belirlemeli ve bu konuda hakkında detaylı araştırma yapmış olmalıyız. Giriş,Gelişme ve Sonuç paragrafları iyi belirlenmeli ve vurgulanmalıdır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir