Mangala Nasıl Oynanır?

Mangala Nasıl Oynanır?

Mangala nasıl oynanır? Zekâ oyunu olmakla birlikte 16.yüzyıla kadar giden tarihe sahip olan Mangala, Türk kökenlidir. Batılı kaynaklarda da geçen oyunla ilgili olarak Binbir Gece Masalları büyük öneme sahiptir. Arapça aktarmalı olup Suriyeli bir oyunla benzerlikleri de dikkat çekmektedir. Peki, mangala oyunu nedir?

Mangala Nedir?

Taşıma kelime kökeninden geldiği belirtmekle birlikte taşların taşınması olarak oynanması da bunu gösterir. Bununla birlikte Doğu kültürüne ait olan mangala oyunu birçok kurala sahiptir. Farklı güncellemelerle eklentiler ortaya çıkarken halihazırda son yıllarda bir hayli popüler olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte mangala nasıl oynanır sorusuna farklı yanıtlar verilebilir. Çünkü tek bir çeşidi olmadığı gibi çok farklı şekillerde oynanması söz konusudur. Renkli taş faktörü ya da hazne kullanım durumlarına göre mangala oyununda bazı değişiklikler mevcuttur. 2010 sonrasında yaygınlaştırılma adına çeşitli projeler geliştirilmiştir. Başta mangala nedir sorusuyla birlikte oyuna dair tüm bilgiler tanıtıcı şekilde sunulmaktadır. Buna ilişkin olarak ulusal ve uluslararası çapta turnuvalar düzenlenmeye devam etmektedir. Bu sayede mangala kuralları ile birlikte öğrenilirken daha geniş kitlelerin haberdar olması da sağlanır. (Vikipedi)

mangala nasil oynanir

Mangala Nasıl Oynanır?

İki oyunculu şekilde oynanırken 14 oyun kullanılır. Bazı modern versiyonlarda daha farklı da olabilmektedir. Oyuncular başlangıçta 6 oyun içine 4 taş koyar. Sonrasında ise oyun sıralı bir şekilde devam eder.

  • Taş dağıtma işlemi kuyudan başlarken saatin tersi yönünde olacak şekilde tek tek bırakılır.
  • Dağıtılan son taşın oyuncu haznesine gelmesi halinde ise oyuncu bir el daha oyuna devam eder.
  • Kuyuda yalnızca bir taş olmasıyla sonraki kuyuya taş bırakılır.
  • Son taşın kendi tarafındaki kuyuya bırakılması halinde ise rakibe ait kuyudaki tüm taşlar kazanılır.
  • Kendi bölgesindeki taşların bitmesi amaçlanırken böylelikle rakip takıma ait taşlar elde edilir.

Mangala Oyunu Kuralları Neler?

Tuz kuralı olarak bilinen diğer versiyonda mangala oyunu renkli taşa sahiptir. Hazneye taş atılma olmamakla birlikte renkli taşın olduğu kaleye atılan taşlar kale sahibine ait olur. Bununla birlikte oyun sıralı bir şekilde oynanırken aynı oyuncu birden fazla kez oyuna devam edebilir. Her oyuncunun toplamda 24 taşı vardır. 12 oyuk ya da çukur olarak tabir edilen bölüm vardır. Oyuncular kendi oyuklarından çıkardıkları taşları sırayla dağıtır. Hazne ya da büyük oyuk denilen kısımlarda toplama yapılır. Başlangıçta her oyukta dörder taş var olurken mangala kuralları bilinmesiyle doğru stratejiler oluşturulabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Her oyun bir set olurken beş setin sonucunda kazanan taraf belli olur. Taşların hepsinin hazneye dağıtılması gerekir. Tüm taşların alınmasıyla oyun kazanılırken taşların sayımıyla da kazanan taraf belirlenir Plastik ya da ahşap olan mangala oyunu nasıl oynanır sorusu özelinde taktiklerde bilinmelidir. Sıralı şekilde ilerleme yapılması, taşların dağıtılacağı oyuğun karşıdaki oyuktaki taş sayısına göre belirlenmesi gerekir. Böylelikle çok daha kolay bir şekilde taş kazanımı gerçekleşir.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile neyin nasıl olacağı konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mangala Ne Demektir?

Mangala Dünya üzerinde sıkça oynanan Türk zeka oyunudur. Oyun alanın karşılıklı olarak 6şar kuyu bulunmakta ve bunlardan ayrı olarak 2 adet hazine kuyusu bulunmaktadır. Oyunun temel amacı, oyuncunun en fazla taşı kendi kuyusunda toplamasıdır.

Mangala Ne Zaman Keşfedilmiştir?

Mangalanın ne zaman keşfedildiğine dair tam olarak bir tarih bulunmamaktadır. Ancak eski Türk devletlerinde benzeri oyunların olduğuna dair izler mümkündür. Osmanlı döneminde sıkça oynandığı ve kahve kültüründe önemli bir yer edindiği bilinmektedir.

Mangala Nasıl Oynanır?

Mangala oyunu oynamak için ilk olarak 4 temel kuralı bilmek gerekir. Oyun ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Çalışma Saatleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir