Mason Nedir?

Mason Nedir?

Haber bültenleri ve siyatte sıkça duyduğumuz terimlerden biri olan masonluk, akıllara beraberinde mason nedir gibi soruları da getirmektedir. Peki mason nedir? nasıl mason olunur? İsterseniz gelin beraber bu gizemli tanımı öğrenelim. Masonlar, yüzyıllar boyunca düzenin bir parçası olan tuhaf ayinlere, ritüellere ve geleneklere çekilen uzun süredir büyülenmiş yabancılardır.

300 yılı aşkın bir süredir masonlar dünyası gizli ve kesin olarak gizemli bir olay olmuştur. Masonluğun köklerinin ortaçağ ticaret loncalarına sahip olduğuna inanılıyor. BBC, bu profesyonel ve sosyal derneklerin, sık sık işe giden taş işçileri için özellikle önemli olduğunu söylüyor. Gizli el sıkışmaları, kod kelimeleri ve sembolleri üyeler arasında karşılıklı güveni artırmaya yardımcı oluyor ve masonluğa bugün bile hala koruduğu bir gizem havası veriyor.

1717’ye gelindiğinde, dört Londra kulübü, şimdi Birleşik Birleşik Büyük Köşkü (UGLE) olanı oluşturmak için birleştiğinde, masonluk, tüm mesleklere açık, daha genel bir kardeşlik örgütü haline geldi. UGLE’ye göre, İngiltere’de 200.000’den fazla Mason, Kuzey İrlanda, İrlanda ve İskoçya’da 150.000 ve dünya çapında yaklaşık altı milyon Mason var. Locaların çoğu, Anglo-Amerikan ya da “düzenli” masonluk olarak adlandırdıkları şeyi, herhangi bir mezhebin “Yüce Varlığına” inancı olan “iyi şöhret” insanlarına açık olarak uygularlar. Masonluğun üç temel ilkesi kardeşlik, gerçek (yüksek ahlaki standartlar) ve rahatlama ya da sadakadır. Sadece Birleşik Büyük Köşkü, 2018’de “haklı nedenler” için 48 milyon sterlin üzerinde para topladığını söylüyor.

mason nedir

En Ünlü Masonlar Kimlerdir?

Business Insider’a göre, ABD’de 45 cumhurbaşkanından 14’ü mason. Bunlar arasında ülkenin ilk cumhurbaşkanı George Washington, James Munroe, Andrew Jackson, Theodore Roosevelt, Franklin D. Roosevelt, Harry Truman ve Gerald Ford da vardı.

Kurucu baba Benjamin Franklin de büyük ustalık ile mezun oldu ve 1734’te Amerikan Duvarcılığı’nın ilk kitabını düzenledi ve yayınladı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Diğer bazı ünlü masonlar:

  • Geoge Canning,
  • Sir Winston Churchill,
  • Kral VII. Edward,
  • Rudyard Kipling,
  • John Wayne olarak gösterilebilir.

İngiltere aynı zamanda masonik liderlerden, yani eski başbakanlardan George Canning ve Sir Winston Churchill’den de payını aldı. Kral VII. Edward da tanınmış bir masondu.

Diğer ünlü üyeler arasında İngiliz yazarlar Rudyard Kipling ve Oscar aktörü, Hollywood oyuncusu John Wayne ve ABD komedyen Richard Pryor yer alıyor. Diğer ünlü masonları internet üzerinde yapacağınız basit bir araştırmayla kolaylıkla görebilirsiniz. Yaklaşık 200 yıl boyunca üyelik erkeklerle sınırlıydı, ancak bu, İngiltere’nin ilk kadın kulübünün 1908’de açıldığı 20. yüzyılın başlarında değişti. Kadınlar şu anda iki ayrı büyük locaya sahipler: Kadim Masonların Onurlu Kardeşliği ve Kadın Masonları Düzeni. Mason nedir tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mason Nedir?

Masonlar ile ilgili bir sürü gizem bulunmakta, blog yazımızı inceleyerek masonluk ve masonlar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Masonluk ve İlluminati farklı tarikatlar mıdır?

Mason ve illuminati farklı tarikatlardır. İki tarikatın üyeleri ve amaçları birbirinden tamamen farklıdır.

Türkiye’de masonlar var mı?

Türkiye’de birçok mason bulunmaktadır, Türkiye’de ve dünyada ki masonları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir