Mazbata

Mazbata

Adından sıkça söz edilen mazbata nedir? Seçimlerde karşımıza en çok çıkan sorulardan bir tanesi mazbata nedir olmaktadır. Arapça kökene sahip olan bu kelime ile birlikte bu belge ile başta Cumhurbaşkanı olmak üzere belediye başkanları, Danıştay, Sayıştay ve Yargıtay üyeleri resmi olarak göreve başlayabilirler. Mazbata ne demek derseniz, devir teslim işleri sırasında kişiye yeni görevine başlangıç olarak bu belge verilir.

Bu kelime ile ilgili olarak yanlış bilinen ilk şey milletvekillerinin mazbata alması olayıdır. Milletvekillerine göreve başladıkların mazbata verilmez, yemin ettirilir. Tarihte ilk mazbatayı saltanat kaldırıldıktan sonra halife ilan edilen Abdülmecid efendi almıştır.

Ekrem İmamoğlu ve Mazbata Gerçeği

Son yapılan seçimlerin ardından biz bu kelimeyi en çok Ekrem İmamoğlu ile birlikte duyduk. Seçimlerin tekrar iptal edilmesine kadar geçen süreçte yaklaşık olarak 2 ay boyunca resmi bir şekilde görevine başlayamayan İmamoğlu, sonunda mazbatasını almayı başarmıştır.

İstanbul seçimlerinde YSK tarafından seçimin iptal edilmesi ile sonuçlanan bir süreç yaşanmış, tekrar seçimlere gidilmiştir. Bu seçimlerin ardından Ekrem İmamoğlu mazbata alabilmiş ve gecikmeli de olsa görevine başlayabilmiştir.

Hatırlanacağı üzere 23 Haziran seçimlerinde tüm İstanbul’da oyların %54,21’ini alan İmamoğlu tekrar seçilmiş ve bu sefer seçim iptali gibi gerekçeler ortaya çıkmamıştır. Binali Yıldırım ise %44,99 oy oranı ile birlikte seçimlerde galip gelememiştir. Oy sayıları bakımından ise 4 milyon 741 bin 868 sayıda oy alan İmamoğlu, 3 milyon 935 bin 453 oy alan rakibini saf dışı etmeyi başarmıştır. 26 Haziran 2019 tarihinde ise mazbatasını alarak resmi görevine start vermiştir. (Vikipedi)

Mazbatanın Önemi

Mazbata, yazımızda anlattığımız gibi göreve başlamasını temsil eder. İnsanlar bu belge ile birlikte resmi olarak görevlerine başlayabilmektedir. Mazbatanın önemi için şunları söyleyebiliriz.

  • Resmi olarak göreve başlama tarihiniz bu belgeyi almanız itibari ile olacaktır.
  • Bu tarihten itibaren görevinizin sorumlulukları gereği hareket etmelisiniz.
  • Olası bir görev sonrasında araştırmaya takıldığınızda mazbata alma tarihiniz göreve başladığınız tarih ve saat olarak kayıt edilir.
  • Görev süreciniz ile birlikte mazbatayı aldığınız ve teslim ettiğiniz günler başlar ve tamamlanır. Bu süreç içerisindeki her türlü olaydan dolayı yargılanabilirsiniz.
mazbata nedir

Mazbata online olarak alınabilecek bir şey değildir. Çok soru gelen bu durum ile ilgili olarak böyle bir açıklama yapma gereği hissettik. Ancak İmamoğlu ve diğer başkanların aldığı mazbataların kopyasını internet ortamlarında görebilmeniz mümkündür. Bu nedenle insanların en çok dikkat etmeleri gereken şey internette dolaşanın gerçek olmadığı ve bu belgenin satın alınmayacağı olmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Göreve başlama ve bitiş tarihlerinin net bir şekilde belli edilmesinde önemli bir rolü olan mazbatanın görev sonrasında herhangi bir şekilde geçmişe dönük olarak açılacak davalarda da büyük bir rolü bulunmaktadır. Göreviniz ile ilgili size danışılacağı zaman yaşanılan hadisenin sizin göreviniz sürecinde olup olmadığına muhakkak bakılmalıdır.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mazbata Ne Demektir?

Mazbata kelime kökeni olarak tutanak anlamına gelmektedir. Ancak gündemimize meclis mazbatası ya da başkanlık mazbatası olarak girmiştir. Bu anlamda ise belli bir yetkiyi kazanan kişiye verilen yetki tutanağı denilebilir.

Mazbata Ne Durumlarda Verilir?

Mazbata belirli durumlar için yetki kazanmış kişilerin, yetki kazanma durumlarını resmileştirmek adına kendilerine verilen tutanaklardır. Böylece yetki durumu resmileşir ve yürürlülüğe girer.

Mazbata Süreleri Geçici Midir?

Mazbatalar için sürelerin belirlenmesi durumu, yetkinin kendisiyle alakalıdır. Yani kazanılan yetki ne kadar geçerli ise verilen mazbata da bu minvalde geçerli kalacaktır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir