MCH

MCH

Kırmızı kan hücrelerindeki ortalama hemoglobin sayısı veren mch nedir sorusu kan değeri olarak ifade edilebilir. Akciğerlerden tüm vücuda oksijen taşıyan hemoglobin, mch değerleri açısından belirleyicidir. Protein olmasının yanı sıra hücrelerin oksijenle beslenmesi hemoglobinle olur. Bu çerçevede yeterli hemoglobin sayısının bulunması da vücut işleyişinin olmazsa olmazları arasındadır. Aksi durumda birçok farklı problem ortaya çıkabileceği gibi hastalıkların teşhisi noktasında da önemli bir veridir.

MCH Yüksekliği ve Düşüklüğü?

Yaş ve bazı özel durumlara göre mch normal değeri farklılık gösterir. Yetişkinlerde 26-34 pg arası normal olarak kabul edilirken bebeklerde bu oran çok daha yüksektir. 3 günlük yeni doğanlar için 31-37 pg aralığı ölçümleri yeterlidir. 1 aya kadar bebeklerde 28-40 pg normal değer kabul edilir. Hamilelik dönemlerinde 30-32 ve son üç ay içindeyse 29-32 pg normal aralıkları belirtir. Bu değerlerin üstünde ölçüm durumunda mch yüksekliği söz konusudur. Bu durumun en temel nedeni ise anemi olarak ifade edilen kansızlıktır. Marositik anemi yaygın görülür ve ana sebebi ise folik asit eksikliğidir. B12 desteği alınmasıyla bu durumun geçirilmesi mümkündür. Kan sayımı neticesinde mch düşüklüğü görülebilir. Ciddi düzeyde kan kaybının ortaya çıkması ya da demir eksikliğiyle birlikte crohn hastalığının bulunması da bu durumu tetikler. Ani bozulma durumları ve hemoglobin sayısının düşmesi mch düşüklüğü nedir sorusuna yanıt olur. Gerek yüksek çıkması gerek düşük olması birtakım tedavilerin uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Mch anemi etkisi ya da diğer durumlar için belirtiler; nefes darlığı, baş ağrısı ve devam edegelen halsizlik durumu gösterilebilir. Vücutta morarmaların başlaması ve cildin soluk renge sahip olması da yetersizliği gösterir.  (Vikipedi)

mch nedir

MCH Yükseklik Nedenleri

  • Tiroid bozukluğu ya da kan kanseri ve benzeri hastalıkların bulunması
  • Kemoterapi süreçlerinde olunması,
  • Yüksek doz östrojen ilaçların alınması,
  • Karaciğer özelinde hastalıkların olması,
  • Alkol kullanımı ya da hastalıkların enfeksiyon durumları çıkarması

MCH Yüksekliği ve MCH Düşüklüğü Tedavisi

Kan testiyle birlikte farklı testlerin yapılmasıyla çok daha sağlıklı bir şekilde mch ne demek ve nasıl tedavi edilir sorularına yanıt bulmak için teşhisler yapılmaktadır. Öncelikli olarak demir ve B6 desteği sağlanması ihtiyaçtır. Yüksek demir bulunan gıdaların tüketilmesi, bağırsakların temizlenmesi adına lifli ürünlerin tercih edilmesi ve yüksek kalsiyum alımının bırakılması mch değerlerinin normal seviyelerde olmasını sağlayacaktır. Bu çerçevede bakıldığında demir denilince ıspanak, fasulye, bezelye, kırmızı et ve kümes hayvanlarının etleri akla ilk gelenlerdendir. B6 alımı için ise tatlı patates, muz, tavuk eti, somon ve benzeri balıklar tüketilebilir. Beslenme konusunda titizlik gösterilmesiyle hemogram mch nedir ve nasıl normal seviyeye getirilir soruları da çözümlenir. Çok sık bir şekilde görülebilecek mch dengesizlik durumlarında tüm süreçler uzman doktor gözetiminde yapılmalıdır. Tüm tavsiyelere kişinin uyması son derece kritik.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

MCH Ne Demektir?

MCH, ortalama koppusküler hemoglabin anlamına gelmektedir. Tek bir kan hücresinde bulunan ortalama hemoglabin anlamına gelmektedir.

MCH’nin Önemi Nedir?

MCH, kandaki hemoglabin miktarını belirttiği için, değerleri çok önemlidir. Belirli seviyelerin altına düşmesi veya belirli seviyelerden fazla olması bazı hastalıklara belirti olabilir.

MCH Ölçümü Nasıl Yapılır?

MCH seviyesi tam kan ölçümü ile belirlenmektedir. Tam kan sayımı CBC anlamına gelir. Yani MCH ölçümü için CBC yapılmaktadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir