MCV

MCV

CBC olarak da ifade edilen tam kan testinin bir parçası olduğu gibi, kan hücrelerin boyut ve hacminin ölçüldüğü mcv önemli bir süreci ifade eder. Gerek boyut gerek hacim açısından kan hücrelerinin her birinin incelenmesi söz konusudur. Yükseklik ya da düşüklük durumlarında müdahale edilirken vücut içi hastalıkların önlenmesi amaçlanır.

MCV Ne Demek?

Mean Corpuscular Volume olarak açılımı yapılmakla birlikte kan hücresi hacim ölçümü tanımı da mcv nedir sorusuna yanıt vermektedir. Bilindiği gibi kan içerisinde beyaz kan hücreleri ve kırmızı kan hücreleri yer alır. Oksijen taşınmasını yarayan kırmızı kan hücrelerinin mutlak surette doğru hacme sahip olması istenir. (Vikipedi)

MCV Değeri Nasıl Ölçülür, Normal Değerleri Ne?

Laboratuvar ortamında yapılacak testler sonucunda mcv yüksekliği tespit edilebilir. Kişinin anemik olup olmadığı anlaşılabileceği gibi aynı zamanda farklı problemlerde hastalık teşhislerini ortaya çıkarabilir. Yetişkin bireylerde kırmızı kan hücresi hacim aralığı 80-100 fL olarak belirtilmektedir. Yenidoğanlar için mcv değeri 106 fL olurken 3 aylık bebeklerde 95 fL seviyesindedir. 1 yaşından itibaren ise aralıklar başlar. 70-86 fL aralığı mcv normal değerlerini ifade eder. 3 ile 6 yaş aralığında 73-89 fL, ergenlik dönemi öncesinde ise 77-91 fL arasında değerler normaldir denilir.

mcv nedir

MCV Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir?

Kırmızı kan hücrelerinin standart düzeyden daha büyük olması halinde mcv yüksekliği tanısı konulur. Oldukça riskli olan bu durum neticesinde kan dağıtım sırasında kılcal damarlar kırılabilir. Vücut içi düzensizliklerin ortaya çıkması görülebileceği gibi mutlak surette alkol tüketimi kesilmelidir. B12 vitamin alımı yapılabilir. Sebze ağırlıklı beslenme ve düzenli spor faydalıdır. Bununla birlikte hamilelik dönemlerinde %50 oranında artış olabileceği de unutulmamalıdır. Bu süreçlerde mcv yüksekliği normal kabul edilirken demir alımı yapılmaması halinde ise düşüklük sorunuyla karşı karşıya gelinir.

MCV Yüksekliği Nedenleri

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

  • Karaciğer hastalıkları
  • B12 eksikliği olması
  • Devamlı olarak aşırı düzeyde alkol tüketilmesi
  • Vücut içi folik asit eksikliği kaynaklı anemi
  • Aplastik anemi rahatsızlığı
  • Kullanımı devam eden ilaçların yan etkileri

MCV Düşüklüğü Nedir, Neden Olur?

Kırmızı kan hücrelerinin normal ortalamadan düşük hacimli olması halinde mcv düşüklüğü tanımı yapılır. Böyle bir durumda taşınacak oksijen miktarı da azalır. Kişinin daha hızlı yorulması ve halsiz kalması bundan dolayıdır. Ayrıca devam eden üşüme hissi ve iştahsızlık halleri de bunu gösterir. Saç dökülmesi, tırnakların kırılması ve bazen ortaya çıkan baş ağrıları da belirtilerindendir. Anemi hastalıklarında da mcv düşüklüğü önemli bir etkendir. MCV düşüklüğünün en önemli sebeplerinden bir tanesi demir eksikliğidir. Kurşun zehirlenmesi, kan kaybı ve kronik hastalıklar sonucunda da yaşanabilmektedir. Ayrıca B6 vitamin eksikliği sonucunda da görülmektedir. Böyle bir durumda hemen kan yapıcı takviyeler alınabilir, düzenli beslenme periyotları uygulanabilir. Aksi durumda hipertansiyon ya da kalp yetmezliği gibi çok daha ciddi hastalıkların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

MCV Ne Demektir?

MCV, zaman zaman ortalama hücre hacmi olarakta adlandırılan, kan hücrelerinin her birinin ortalama boyutunu veya hacmini belirleyen bir kan testidir.

MCV’nin Önemi Nedir?

MCV testi, hemoglabin, beyaz kan hücresi sayısı ve trombosit düzeyleri hakkında bilgi veren bir kan testidir. Klasik kan testlerine göre daha detaylı bilgiler verebilmektedir. Bu nedenle kimi hastalıkların teşhisinde kullanılabilinir.

MCV Düşük Çıkarsa Ne Olur?

MCV testinde değerlerin düşük çıkması, kan değerlerinin küçük ve yetersiz olduğu anlamına gelecektir. Bu da temel anlamda insanda yorgunluğa neden olan şeylerin başında gelebilmektedir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir