Mehmet Akif Ersoy

Mehmet Akif Ersoy

İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy 1873 yılında dünyaya gelmiştir. İlkokula başladığı dönemlerden itibaren Arapça öğrenmeye başlayan Mehmet Akif Ersoy bunun yanı sıra Farsça, Fransızca ve Türkçe dersleri konusunda da üstün başarı göstermiştir. Bunun yanı sıra Kuran’ı Kerim-i de 6 ay gibi kısa bir sürede ezberlemiştir. İstiklal Marşı’nı yazarak milletimize kazandırmış ve Türk milletinin mücadelesini yazdığı marşla tüm dünyaya göstermiştir. Sadece İstiklal Marşı’yla değil aynı zamanda yazdığı diğer eserleriyle de ün kazanmıştır. Bu yazımızda sizlere, Mehmet Akif Ersoy şiirleri ve Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı yazma hikayesini ve Mehmet Ersoy hayatı kısaca anlatıldı.

Mehmet Akif Ersoy Hayatı

Mehmet Akif Ersoy 20 Aralık 1873 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlkokul çağlarından itibaren dil öğrenmek konusunda büyük başarı göstermiştir. Mehmet Akif Ersoy veterinerlik konusunda eğitim almış ve ilk sivil veterinerlik okulunda eğitimini tamamlamıştır. Veterinerlik eğitimi gördüğü süreçte başarılı bir öğrencilik hayatı geçiren Mehmet Akif Ersoy okulunu birincilikle bitirmeyi başarmıştır. Mehmet Akif Ersoy hayatı boyunca veteriner hekimliğinin yanında öğretmenlik, hafızlık ve vaizlikte yapmıştır. 1913 yılına kadar veterinerlik mesleğini sürdürmüş olan Mehmet Akif Ersoy daha sonraları esas tutkusu olan yazarlığa ve şairliğe devam etmiştir. Yabancı dillere hâkim olması nedeniyle ayrıca çevirmenlikte yapmıştır. Bunun yanı sıra 1906 senesinde Edebiyat öğretmenliğine başlamıştır. Hayatı boyunca farklı meslekler yapmış olan milli şair Mehmet Akif Ersoy yazdığı onlarca eser ve İstiklal Marşı’yla Türk milletinin kalbinde ve kültüründe büyük yer edinmiştir.

mehmet akif ersoy hayatı

İstiklal Marşı’nın Yazılış Hikayesi

Kurtuluş Savaşı’nın sürdüğü dönemlerde milletin bağımsızlık mücadelesini anlatacak ve milli bir ruh oluşturması amacıyla bir milli marş yazılması Maarif Vekaleti tarafından önerildi. 1921 yılında bu amaçla bir yarışma düzenlendi. Yarışmaya Kazım Karabekir, İsak Ferrara, Hüseyin Suat Yalçın gibi tanınmış pek çok isimde katıldı. Ancak para ödüllü olan yarışmaya dönemin en ünlü şairleri arasında yer alan Mehmet Akif Ersoy katılmayı reddetti. Sebebiyse olaraksa milli ruhu ortaya koyacak bir marşın para karşılığında yazamayacak olmasıydı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Yarışma sonuçlandığında şiirlerin hiçbiri milli marş olmaya uygun görülmedi. Bunun üzerine Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nı kaleme aldı. Yazdığı eser herkes tarafından çok beğenildi ve milli marş olarak seçildi. Yarışma için ödül olarak verilen parada Darülmesai ismiyle anılan dönemin hayır kurumlarından birine verildi.

Mehmet Akif Ersoy Eserleri

Milli şair Mehmet Akif Ersoy yıllar boyunca şiir ve edebiyatla ilgilenmiştir. Yazdığı tel eser İstiklal Marşı değildir. Okunması gereken daha pek çok eseri bulunmaktadır. Mehmet Akif Ersoy şiirleri ve eserleri şunlardır;

  • Safahat (1911)
  • Süleymaniye Kürsüsünde (1912)
  • Hakkın Sesleri (1913)
  • Fatih Kürsüsünde (1914)
  • Hatıralar (1917)
  • Asım (1924)
  • Gölgeler (1933).

Mehmet Akif Ersoy hayatı hakkında tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy Kimdir?

Mehmet Akif Ersoy, Türkiye’nin en çok bilinen şairidir. Çünkü kendisi İstiklal Marşı’nın yazarıdır. Bu kutsal marşı yazması sebebiyle kendisine İstiklal Şairi ünvanıda verilmiştir. Aynı zamanda veterinerlik eğitimi almış ve veterinerlik hizmetide sağlamıştır.

İstiklal Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

İstiklal Marşı, kurtuluş savaşının kazanılmasının ardından, ülkenin yeniden kurulması ve ayağa kaldırılması yıllarında Mehmet Akif Ersoy tarafından 21 Mart 1921 tarihinde yazılmıştır. Marş ilk kez TBMM’de okunmuş ve defalarca alkışlanmıştır.

İstiklal Marşı’nın Önemi Nedir?

İstiklal Marşı, kurtuluş savaşının ve yeniden bağımsız bir ülke haline gelmenin bir göstergesi olarak yazılmıştır. Bu nedenle yapılan savaşların ve kazanılan zaferlerin kutlu bir göstergesi niteliğindedir. Şehitleri ve Gazileri onurlandırmak gibi bir gayesi de vardır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir