Mektup Nasıl Yazılır?

Mektup Nasıl Yazılır?

Geçmişte en çok kullanılan iletişim aracı mektup nasıl yazılır? Teknolojinin her alanda müdahale ettiği hayatımızda çok kullanılmasa da mektup her zaman için işlevsel olmaya devam etmektedir. Elle yazılmış mektupların değeri bir başka olurken günümüzde farklı amaçlar doğrultusunda mektup yazmaya devam edilir. Özel mektuplar, iş mektupları, resmi mektuplar, edebi ya da açık mektuplar gibi türleri var olurken mektup nasıl yazılır sorusu da sorulagelir.

Mektup Nasıl Yazılır?

Beyaz ve çizgisiz kâğıda yazılacak mektuplarda belirli kurallar mevcuttur. Öncelikli olarak kağıdın genel anlamda tek yüzü kullanılır. Eğer çok daha uzun bir metin yazılacak ise birden fazla kağıt kullanımı daha iyi seçim olacaktır. Tükenmez ya da dolma kalemle mektuplar yazılır. Var olan mektup kağıdı çizgili ya da kareli olabileceği gibi çok fazla kullanımı ise önerilmemektedir. Ayrıca özel mektup kağıtları da tercih edilebilir. Farklı tasarımlara sahip olması ya da kokulu olması özellikleri arasındadır. Mektubun başında bir sıfat kullanılır. Sevgili arkadaşım, sadık dostum ve benzeri gibi… Sonrasında paragraf başı yapılırken yazılır ve çeşitli bölümler halinde tamamlanır. En az mektup kağıdı kadar önemli olan mektup zarfı ile ilgili de dikkat edilmesi gerekenlerin sayısı bir hayli fazladır. Mektubun tamamlanmasıyla birlikte en alt kısma imza atılabilir ya da belirli bir damga vurulabilir.

mektup nasıl yazılır

Mektup Zarfı Düzeni Nasıl Olur?

  • Mektup katlanarak zarfa yerleştirildikten sonra ağzı kapatılır.
  • Mektup zarfının sağ üst köşesine mektup pulu yapıştırılır.
  • Mektup zarfının sol üst köşesine gönderen kişinin adı soyadı ve adresi yazılır.
  • Mektup zarfının sağ alt köşesine alıcının adı ve soyadıyla adres bilgileri yazılmaktadır.

Mektup Türleri Nelerdir?

Son derece özel anlam ifade eden mektuplar, tanışık insanlar ve dostlar arasında gönderilmektedir. İsteğe bağlı yazılan özel mektuplar, çok daha samimidir. Bununla birlikte devlet kurumları arasında ya da devlet kurumlarıyla vatandaşlar arasında da mektup gönderimleri gerekli olabilmektedir. Böyle bir durumda gönderilen mektuplara resmi mektuplar denilir. Mektup nedir sorusuyla birlikte içerdiği mahiyet ve göndericiye göre de birçok açıdan farklı değerlendirilebilir. Daha farklı bir üslupla yazılan mektuplarda istekler ve şikayetler bildirilir. Talepler doğrultusunda resmi ve saygın bir dil kullanılır. Mektup türlerinden bir başkası olan iş mektupları, özel kurumlar arasındaki yazışmalardır. Açık mektup türlerinde ise herhangi bir görüş ve düşünce açıklanabilir. Kişi ya da kurum için oluşturulabileceği gibi doğrudan dergi  ve gazetelerde de açık mektuplar yayımlanabilir. Çok daha sanatlı bir dilin yer aldığı edebi mektuplar ise hem yazan kişi hem de içeriği açısından ayrılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Arkadaşa Mektup Nasıl Yazılır?

Daha samimi bir dille bir haber verilmesini ya da haber alınmasını sağlamak amacıyla yazılır. Karşıdaki kişiyle konuşuyormuş havası var olurken mektup nedir sorusuna da verilebilecek en güzel cevaplardandır. Sohbet havası gerçekleşen mektup yazımında hal hatır sorulur. Var olan gelişmelerden bilgiler aktarılır. Sonrasında kişiye yönelik merak edilen hususlar sorularak bir çeşit konuşma tamamlanır.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konul hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mektup Nedir?

Mektup, gerek resmi gerekse özel meseleler için yazılabilen, posta yoluyla alıcısına gönderilen bir mesajlaşma türüne verilen isimdir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte mektupların popülerliğide git gide azalmıştır.

Mektup Yazılırken Tarih Atılır mı?

Mektup yazılırken tarih yazmak resmi bir konu için zorunlu olsa da özel meseleler için zorunlu değildir. Ancak tarih yazmak tercih edilmektedir. Tarih mektubun sağ üst köşesine yazılmalıdır.

Mektup Yazarken Neye Dikkat Edilmelidir?

Mektup yazılırken en çok dikkat edilmesi gereken, gönderilecek olan adresin doğru olarak yazılmış olmasıdır. Aksi halde mektup gideceği adrese ulaşamaz ve kaybolabilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir