Melike İsminin Anlamı

Melike İsminin Anlamı

Melike isminin anlamı “Hükümdar karısı” olarak dilimizi geçmiştir. Güzel ve dikkat çekici bir olması dolayısıyla kızlara koyulmaktadır. Kökeni yani geldiği yer Arapça olan kelimenin rengi pembe olarak kabul edilmektedir. Melike ismi Kuran-ı Kerim’de geçen güzel isimlerden birisidir. İslam kökenli olmasından dolayı kız çocuklarına verilmesinde herhangi bir sakınca olmadığı da aktarılıyor.

Melike İsminin Sözlük Anlamı

Melike isminin sözlük anlamı çok farklı çağırışımlar yapmaktadır. Bu çağırışımlar nedeniyle farklı şekillere gelecek şekilde kız çocuklarına rahatça verilebilmektedir. Sizde aşağıda ki anlamlara göre yeni doğacak kız çocuğunuza bu ismi verebilirsiniz.

  • Kadın hükümdar
  • Hükümdar karısı
  • Kırmızı renge sahip güzel kokulu bir üzüm çeşidi
  • Padişah karısı

Gibi çok farklı sözlük anlamlarına sahiptir. Güçlü ve karakterli bir isim olarak görüleceği için kız çocuklarına verilmeye devam edilmektedir.

melike isminin anlamı

Melike İsminin İstatistikleri

Melike isminin istatistikleri arasında ilginç bilgiler vardır. Ülkemizde en çok kullanılan isimler arasında 155’inci sırada yer almaktadır. Türkiye’de bu isme sahip 115 binin üzerinde insan vardır. Bu isimlerin yaklaşık 20 bin tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. Ülkemizde her 708 kişiden birisine bu isim verilmektedir. İsmin harflerine alfabe sırasında göre sayı verilip, toplaması yapıldığında sonuç 69 yapmaktadır.

M:16 + E:6 + L:15 + İ:12 + K:14 + E:6 = 69

Melike İsminin Harf Analizi

Melike isminin harf analizi ile bu isme farklı bir acıdan da bakabilirsiniz. Toplam 6 harften oluşan ismin, hecelemesi “me:li:ke” şeklinde olmaktadır.

  • M: Başarılı, zeki, ticarette öne çıkmayı başaran birisidir.
  • E: Ruhsal yönden çok karışık duygulara sahiptir. Hem sevinci hem üzüntüyü aynı anda yaşarlar.
  • L: Sanatsal olarak ağır basarlar. Yeteneklidir ve bunu yansıtma konusunda sıkıntı yaşamazlar.
  • İ: Duygusallığı nedeniyle hem kolayca incinebilir aynı zamanda kolayca kırılabilirler. Bünyeleri çok hassastır.
  • K: Aşk ve iş hayatlarında başarılı bir karaktere sahiptir. Etrafında herkes tarafından tanınırlar.
  • E: Karmaşık dünyasının temelini duyguları oluşturur. Sevinci ve üzüntüyü aynı anda yaşar ama bir sıkıntı duymaz.

Melike İsminin Özellikleri

Melike isminin en özel özelliği “Melek” anlamına gelmesidir. Bu anlamı ifade etmese de insanlarda telaffuzu sırasında bu isim çağrışım yapmaktadır. Bu isme sahip çok sayıda ünlü isimde bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Melike Demirağ, Melike Güner, Melike Öcalan, Melike Mama Hatun’dur. Güzel ve güçlü anlama sahip olmasından dolayı birçok aile kız çocuklarına bu ismi vermeyi tercih eder.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Melike İsimli Ünlüler Kimlerdir?

Melike ismi ülkemizde ki yaygın isimler arasındadır. Bu isme sahip olan ünlüler; Melike Emiroğlı, Melike Altınbaran, Melike Bakırcıoğlu, Melike Demirağ, Melike Tarhan, Melike Güner’dir.

Melike Ne Demektir?

Melike ismi kelime olarak; savruk, cüretkâr, kadın hükümdar/kraliçe anlamlarını taşır. Bu konu hakkında tüm detaylı bilgilere ve fazlasına blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Melike İsmi Caiz mi?

Melike isminin caiz olup olmadığını anlamak için, ismin çağrıştırdığı anlamlara bakmak gerekir. Melike kelimesi herhangi bir kötü anlam içermemesinden ötürü bu ismin bebeklere verilmesinde sıkıntı bulunmaz.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir