Melisa Çayı Faydaları

Melisa Çayı Faydaları

Otsu yapıya sahip olup hem Doğu hem de Batı medeniyetlerinde tüketilen melisa çayı ferahlatıcı yapıdadır. Kokusundan ötürü kolonya otu olarak da adlandırılırken tüylü yapraklara sahiptir. Ayrıca çok farklı karışımlarla bir araya getirilerek de tüketilen melisa çiçeği aromasıyla da eşsizdir. Sakinleştirici etkisinden dolayı tercihi yüksek olan melisa çayı faydaları da uzunca bir liste oluşturur.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Genellikle kurutulmuş şekilde çayı yapılırken melisa çiçeğinden salatalarda oluşturulabilir. Et ya da tavuk yemeklerine birkaç yaprak atılarak daha lezzetli hale gelmeleri de sağlanabilir. Melisa çayı için 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş melisa otu yeterli olurken tazesinin bulunması halinde 2 çay kaşığına yakın olmalıdır. 1 su bardağı suyun içine atılmasının ardından 10 dakika kadar demlenir. Ardından süzülerek tüketilir. Her ne kadar içerisine tatlandırıcı niyetiyle birtakım unsurlar atılsa da sade bir şekilde içilmesi çok daha iyi olacaktır. Kişinin kendi karışımlarını ortaya koyması ise zehirli bir hale gelmesine de neden olabilir. Bundan dolayı çok farklı unsurların melisa çayın içine atılması önerilmez. Günde ise maksimum 2 fincan kadar melisa çayı tüketilmesi uygundur. 10 günlük düzenli melisa çayı tüketimleri ise vücut için yeterli olacaktır. Fazlası ise yan etkilerin belirgin şekilde çıkacağını gösterir. Bundan dolayı en az bir haftalık aranın verilmesi vücudun kendine gelmesi açısından önem taşır.

melisa çayı faydaları

Melisa Çayı Ne İşe Yarar?

Antioksidan özelliğiyle toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan melisa çayı zayıflatır mı sorusuna yanıt olumlu olacaktır. Ancak tek başına kilo verdireceğini düşünmek yanlıştır. Yapılacak sporla birlikte uygun diyet programlarıyla melisa çayı destek görevindedir. Dozunda kullanılmasıyla melisa çayı ne işe yarar sorusuna çok ciddi kazanımlar söylenebilir. Var olan ağız içi ve dışı yaraların iyileşmesi, iltihaplanma durumlarının geçirilmesi noktasında iyi bir seçimdir. Ayrıca cilt ve saçlardaki egzama gibi sorunlara karşı da en etkili çözümleri sunar. Mantar oluşumlarını ortadan kaldırır. Mikropları öldürücü güce sahip olan melisa sayesinde böcek ısırıklarındaki kaşıntılar giderilir. Sedatif özellik dolayısıyla kişinin olaylara ve kişilere karşı çok daha sakin olması da sağlanır. Stres ve gerginlik dönemlerinde kullanımı bu yönüyle avantajdır. Sterse bağlı ortaya çıkan tüm durumlara karşı da rahatlatıcıdır. Sindirim sistemi çerçevesinde de düzenli olunmasını sağlar, sancıları geçirir ve bağırsakları rahatlatır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

  • Rahatlatıcı bir doğal ağrı kesici olup ateş düşürücü özelliğe sahiptir.
  • Tansiyonu dengeler, kalp sorunlarının önüne geçer.
  • Hafızayı güçlendiren yönü bulunan melisa çayı faydaları arasında cilt sağlığı da önemli yer tutar.
  • Sivilce ve akneleri ortadan kaldırabilir, daha parlak yüzleri hücre yenilemesiyle kazandırır.
  • Kilo verme süreçlerinin çok daha hızlı olmasını mümkün kılar.
  • Gaz sancılarında da melisa çayının faydaları görülebilirken grip, nezle gibi soğuk algınlığı durumlarında da yardımcıdır.

Melisa Çayı Zararları Nelerdir?

Diğer bitkisel gıdalara göre melisa çayı zararları çok daha fazladır. Günlük fazla tüketim olması, çok uzun süreler devamlı içilmesi halinde ciltte kızarıklıklar oluşur. Şişkinlik ve sonrasında da dökülmeler görülmektedir. Mide bulantısı ve alerjik reaksiyonların ortaya çıkması halinde ise mutlaka kullanımı kesilmelidir. Düzenli ilaç kullanan kişiler için önerilmemekle birlikte hamilelik boyunca da kullanımı risk taşır.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Melisa Çayı Ne Zaman Tüketilmelidir?

Melisa çayı, gün içerisinde akşam saatlerine doğru tüketilmeli veya sabahın ilk saatlerinde tüketilmelidir. Bu saatlerde tüketilen melisa çayı insan sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

Melisa çayı uyku problemi çeken kişiler için çok faydalı olacaktır. Uykuyu düzenleme özelliği vardır. Ayrıca soğuk algınlığına da iyi geldiği bilinmektedir.

Melisa Çayı Nerelerden Temin Edilebilir?

Melisa çayı ülkemizde marketlerde tek kullanımlık paketler halinde satılmaktadır. Ayrıca aktarlardan da kolay bir şekilde temin edilebilmektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir