Merve İsminin Anlamı

Merve İsminin Anlamı

Ülkemizde sık karşılaştığımız isimlerden bir tanesi olan Merve isminin anlamını sizler için derledik. Anne ve baba adayları yeni doğan çocukları için birçok farklı isim bakarlar, araştırırlar ve en sonunda bir isimde karar kılarlar. Ancak her anne baba adayının aklından geçen isimler vardır. Merve ismi uzun bir geçmişe sahip olan ancak popülaritesini hiç yitirmeyen isimlerin başında geliyor elbette. Bu sebepten dolayı da ebeveynlerin kapısını çaldığı isimlerden olmayı da başarıyor. Peki Merve ismini yeni doğan çocuğuna vermek isteyen ya da isi Merve olan herkesin merak ettiği Merve isminin anlamı nedir?sorusunun cevabına birlikte bakalım.

İslam alemi içerisinde cennette yükseklik kavramının karşılığı olan Merve ismi ayrıca Mekke yakınlarında yer alan Safa dağının karşısındaki kırmızı renkli tepenin de adıdır. Merve ile Safa tepeleri arasında 7 kez gidip gelen hacılar Sa’y vazifesini de yerine getirmiş olurlar. Merve ismi Kuran’ı Kerim’de de yer alır.

Arapça kökenli olan Merve isminin bir diğer anlamı ise çakıl taşıdır.

merve isminin anlamı

Merve İsminin Özellikleri Nelerdir?

Merve ismine sahip kişilerin genel olarak;

  • Duygusal bir yapıya sahip,
  • İçine kapanık, bununla birlikte üzüntü ve sevinci bir arada yaşamasını bilen,
  • Düşüncelerinde özgür ve aklına geleni yapmaktan çekinmeyen,
  • Karar vermekte zorlanan,
  • Mücadeleci oldukları söylenir.

Merve isminin diğer özelliklerine baktığımız zaman enerjik ve sağlıklı kişiler olduğunu görebiliriz. Maddi durumlarına çok dikkat eden kişilerdir ve güzel bir yaşam sürdürmeyi severler. Ayrıca hesapçı insanlardır.

Özgürlüklerine çok fazla düşkün olan kişilerdir ve kendi hayat çizgileri vardır. Her şeyi kararında yaşarlar. Yani ne bir eksik ne bir fazla. Yalnız başına vakit geçirmek yerine arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmeyi tercih eden kişilerdir. Karşılaştıkları olaylar karşısında soğukkanlı ve sağduyulu davranırlar. Karşılaştıkları durumlara farklı bakış açıları vardır ve olayları değişik yönleri ile ele alabilirler. Objektiftirler ve durum değerlendirmesi yaparken bu ölçütü kullanırlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Duygusal kişilerdir ve kendi iç dünyalarında yaşadıkları yoğun duyguyu dışarıya da vururlar. İş ahlakları oldukça yüksektir ve buna bağlı olarak bitmeyen bir enerji ile çalışmayı tercih ederler. Ancak fazla işkolik oldukları için özel hayat ve iş hayatını birbirinden ayırt etmekte zorlanırlar. Hisleri son derece kuvvetli kişilerdir ve bu durum karşısında bazen kendileri bile şaşkınlık içerisinde kalabilir. İdealleri olan ve o doğrultuda hayatlarına yön veren kişilerdir.

Merve isminin anlamı uzun yıllardır kullanılmakta ve sık tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise hem popülaritesi hem de Merve isminin anlamının oldukça güzel karşılıklara rivayet etmesidir.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Merve Ne Demektir?

Merve kelime olara; Çakıl taşı anlamına gelmektedir. Ayrıca Mekkede bulunan ve islamiyet açısından öneme sahip olan “Merve ile Safa tepeleri” bulunmaktadır.

Merve İsmi Caiz mi?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu isim islamiyet açısından önemli bir kelimeden gelmektedir. Bu nedenle yeni doğmuş olan bebeklere bu ismin verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Merve İsminin Kökeni Nedir?

Merve isminin kökleri islamiyete kadar dayanmaktadır. Yani bu isim arapça kökenli bir isimdir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir