Meryem İsminin Anlamı

Meryem İsminin Anlamı

Meryem isminin anlamı nedir? Bugün dünyaya gözlerini açmak üzere olan bebeklerine Meryem ismini vermeyi düşünen ebeveynlerin “Meryem isminin anlamını, Meryem ismine sahip insanların karakter özelliklerini, Meryem isminin harf analizini ve Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediğini” konularında meraklarını gidermeye çalışacağız.

Meryem İsminin Anlamı Nedir?

Meryem ismi “Abid, ibadete düşkün insan” anlamına gelen İbranice kökenli bir isimdir. Meryem ismi ülkemizde çokça kullanılan kız isimlerinin arasında bulunmakta bunun nedeni ise büyük ölçüde Hz. İsa Peygamberin annesinin ismi olmasıdır. Ayrıca Meryem ismi halk arasında da ibadete düşkün kadın olarak bilinmektedir. Meryem ismi Türk Dil Kurumu Sözlüğünde bulunmamaktadır.  

Meryem İsminin Karakter Özellikleri Nelerdir?

Meryem ismine sahip insanların en büyük ortak özellikleri iş hayatlarında başarılı olmaları ve kelimenin tam anlamıyla iş kolik olmalarıdır. Özel ve iş hayatında bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiye sahiplerdir. Her zaman planlı ve programlı hareket ederler. Ancak bütün bu özelliklerinin yanı sıra sık sık kararsız kalırlar bu nedenle başarılarının arkasında kendi içlerinde doğru karar için büyük bir savaş verirler. Genel olarak çalışkanlıklarının karşılığını hayattan söke söke alan insanlardır.

meryem ne demek

Meryem İsminin Akrofonoloji’ ye Göre Harf Analizi

Şimdi son zamanlarda ebeveynlerin isim tercihinde karakter analizi yapmalarını sağlayan Akrofonoloji ile Meryem isminin harf analizini yapalım.

  • M harfi Akrofonoloji’ de “Ticareti zekaya sahip ve yüksek seviyeli bir zekaya sahip karakter, yani ticari faaliyetlerde başarılı ve hayatın her alanında zeki davranışlar sergileyen bir kişiliktir. ” anlamına gelmektedir.
  • E harfi Akrofonoloji’ de “Ruhsal karışıklığa sahip bir karakteri, yani sevinç ve üzüntülerini bir arada yaşayabilen ve zaman zaman ruhsal gelgitlere sahip bir kişiliktir.” anlamına gelmektedir.
  • R harfi Akrofonoloji’ de “Karar vermekte zorlanan, tereddütlü kişiliğe sahip bir karakteri, yani iş ve özel hayatında aldıkları kararları ince eleyip sık dokuyan bir kişiliktir. ” anlamına gelmektedir.
  • Y harfi Akrofonoloji’ de “Geçmişte yaşamış olduğu olayları, sevinçleri ve üzüntüleri kendi içlerinde sürekli olarak yaşayan, geçmişini hiç unutmayan, güçlü bir karakteri, yani hayatının her aşamasında geçmişinden ders çıkara bilen yaşadığı her şeyin bir anlamı olduğuna inanan bir kişiliktir. ” anlamına gelmektedir.

Meryem İsmi Kur’an-ı Kerim’de Geçiyor mu?

Hz. İsa Peygamberin annesi olan Hz. Meryem nedeniyle Kur’an-ı Kerim’ de çokça geçmektedir. Meryem ismi Bakara, Al- İmran, Nisa, Maide ve Tevbe surelerinde bulunmaktadır. Ayrıca Kur-an’ ı Kerim’ de 98 Ayetten oluşan 19.Sure Meryem Suresidir. Meryem Suresinin Mekke döneminde Hz. Muhammed Peygambere vahiy edildiğine inanılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Meryem İsimli Ünlüler Kimlerdir?

Meryem ismi ülkemizde çok yaygın bir şekilde kız çocuklarına verimekte olan bir isimdir. Bu isimdeki ünlüler; Meryem Uzerli.

Meryem Ne Demek?

Meryem kelime anlamı olarak; gezmeyi seven güçlü kadın gibi manalar içerir. Ayrıca gizemli kadın, kültür zenginliği olan kişi anlamlarında da kullanılır.

Meryem İsmi Caiz mi?

Meryem ismi din alimleri tarafından kız çocuklarına koyulmasında herhangi bir sıkıntı görülmeyen hatta tavsiye edilen bir isimdir. Bu isimde Kuran-ı Kerimde bir sure bile bulunmaktadır.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir