Meta Açıklaması Nedir?

Meta Açıklaması Nedir?

Meta açıklaması nedir? sorusunun cevabından önce farklı bir giriş yapmak istiyoruz. SEO son yıllarda muazzam bir evrim geçirdi ve bu dünyadaki dijital pazarlamacılar için büyük bir sorun haline geldi. Muhtemelen bunu çok kez duydunuz: arama motoru optimizasyonu (SEO) için meta açıklaması oluşturma söz konusu olduğunda, her zaman İLK kullanıcısı ve sonraki arama motoru için detay yazmanız çok önemlidir. Bir web sayfasının değerini artırmak için özgün içerik kullanmak nasıl değerini arttırıyorsa, meta açıklaması da o kadar önemli ve değerlidir. Ayrıca, arama motorlarına ve kullanıcılara yararlı sinyaller göndermek için bir web sayfasının arka ucuna ekleyebileceğiniz gizli HTML özellikleri ve meta veri ayrıntıları da vardır. Meta açıklama etiketleri, arama motoru sıralamaları için önemli olmasa da arama motoru sonuç sayfalarından (SERP’ler) kullanıcı tıklaması elde etmede son derece önemlidir.

Başlık etiketleri ve meta açıklamalar, web sitenizin sihirli bir şekilde arama motoru sonuçlarının en üstüne çıkmasına yardımcı olmaz. Google bunu 2007’de onayladı, bu yüzden bu efsaneyi en başından bilmeniz önemlidir. Ancak, bu iki öğe tıklama oranlarını artırabilir ve insanları rakiplerinizden birinin bağlantısı yerine sizin bağlantınızı tıklamaya ikna edebilir. Peki, site sahipleri neden başlık etiketlerini ve meta açıklamaları ihmal ediyorlar ve onları ikinci plana itiyorlar? Başlık etiketleri ve açıklamaları, arama motorlarına ve kullanıcılara sitenizin ne hakkında olduğunu söyler. Web sitenizin her sayfasındaki içeriği ve bir kullanıcının arama sorgusuyla nasıl ilişkili olduğunu açıklarlar. Ve, doğru kullanıldığında, arama motoru sonuçlarında reklamınızın bir “kanca” olarak hareket edebilir. Başlık etiketlerinin ve meta açıklamaların ne olduğunu, neden önemli olduklarını ve arama motoru sonuçlarındaki bağlantılarınızı tıklamak için daha fazla olasılık elde etmek için nasıl yazıldıklarını bilmiyorsanız, hepsini bu yazıda açıklayacağız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Dijital Pazarlama ve Kanalları

meta açıklaması

Başlık etiketleri ve meta açıklamalar nedir?

Başlık etiketleri ve meta description, bir web sayfasının başlığındaki HTML kodu parçalarıdır. Arama motorlarının bir sayfadaki içeriği anlamasına yardımcı olurlar. Bir sayfanın başlık etiketi ve meta açıklaması genellikle bu sayfa arama motoru sonuçlarında her görüntülendiğinde gösterilir. İyi yazılmış ve ilgi çekici meta etiketler, arama motoru sonuçlarından web sitenize tıklamak için daha fazla kullanıcıyı çekebilir. Başlık etiketi, bir web sayfasında bir sayfada bulunan içeriği özetleyen başlık öğesidir. Dört önemli yerde görünecektir:

 • Tarayıcılar,
 • Arama motoru sonuç sayfaları
 • Facebook
 • Twitter gibi harici siteler.

Akılda tutulması gereken önemli bir şey var. Arama motorları bir başlık etiketinin, o sayfanın ne hakkında olduğunu açıklayan alakalı anahtar kelimeler ve kelime öbekleri içermesini bekler. Dolayısıyla, oluşturduğunuz başlık sayfa için alakalı değilse Google bunun yerine farklı bir başlık göstermeyi seçebilir. Bunun olmasını istemezsiniz değil mi? Başlık etiketleri, sitenize tıklama olasılıklarını çekmek için harika bir fırsat olduğundan, bu sayfanın ne hakkında doğru, özlü ve ilgi çekici bir özet verdiğinden emin olun.

Meta Açıklama Neden Bu Kadar Önemli?

Meta açıklama etiketi, web sayfasında bulunan içeriğin kısa bir özeti olarak tasarlanmıştır. Başlık etiketi çok sınırlı olsa da, bir meta açıklama kullanıcılara ne sunduğunuzu söylemek için biraz daha fazla alan sağlar ve onlara sayfanızı tıklamaları için zorlayıcı bir neden sunmak için bir fırsattır.

Meta Açıklamasının Püf Noktaları

 • Güçlü sayfa başlıklarına sahip meta description yani meta açıklamalarını destekleyin.
 • Anahtar kelimeyi kullanın, ancak aşırı kullanmayın.
 • Anahtar kelimeyi başlığın önüne yakın yerleştirin.
 • Sadece arama motorlarına değil, okuyuculara odaklanın.
 • Avantajları ve değeri gösterin.
 • Alakalı olduğunda marka adınızı ekleyin.
 • Title yani konu ile ilgili özgün 50 ila 60 karakter yazın.
 • Her sayfa için benzersiz sayfa başlıkları yazın.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram SEO Nedir?

Meta Description Kaç Karakter Olmalı?

Meta description 130 ve 160 karakter arasında olmalıdır.

Meta Description Nasıl Olmalıdır?

Meta descripton her sayfaya özgü ve o sayfayı özetleyen bir bilgi açıklamasıdır.

Meta Description Önemi Nedir?

Meta description SEO açısından büyük önem taşımaktadır. Google’da üst sıralarda yer almak için kaliteli meta descriptionlar yazmalısınız.

Meta Description Anahtar Kelime İçermeli mi?

Meta description anahtar kelime içermelidir. Anahtar kelime içermeyen descriptionların başarılı olması çok zordur.

Kopya Metalar Zararlı mı?

Web siteleriniz içerinde kopya meta açıklamaları kullanmak SEO açısından çok zararlı olacaktır.

Yoast SEO ile Meta Yazılabilir mi?

Yoast SEO ile blog yazılarınıza kolaylıkla meta description eklemeleri yapabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: App Store Optimization (ASO) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 24 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir