Meta Etiketleri

Meta Etiketleri

Web sitesinde “head” etiketlerin içerisinde yer almakla birlikte özellikle SEO faaliyetleri açısından değerli olan meta etiketleri mutlak surette kullanılmalıdır. Başta Google olmak üzere çeşitli arama motorları robotlarının yapacakları taramalarda içerik ve sayfa hakkında bilgi alınmasında yardımcıdır. Belirli kriterlere sahip olması gerekli olurken özellikle SEO meta etiketleri denilince uyumluluk aranmalıdır.

SEO Uyumlu Meta Etiketleri

Öncelikli olarak meta etiketleri nedir sorusuna yanıt vermek daha isabetli olacaktır. Sitede yer alan içeriklerin belirli bir başlığı ve anahtar kelimeleri olmaktadır. Arama motorları özelinde gerçekleştirilen aramalarda web sitesinin çıkmasıyla başlık altında bir küçük açıklama kısmı yer alır. Burası meta açıklaması olmakla beraber belirli şartlara sahip olmasıyla sitenin çok daha üst sayfalarda çıkması mümkündür.

  • Meta Etiketleri Karakter Aralığı

İçerik hakkında verilen ilk bilgi olma özelliğine sahip meta etiketleri için sınırlandırma son derece önemlidir. Çok uzun olması halinde görüntülenmeyeceği için faydası kısıtlı olacaktır. 55 karakter ideal olmakla beraber özgün tarzda oluşturulması da lazımdır.

  • Anahtar Kelime Kullanımı

Aramalarda çok daha fazla sonuç alınması ve ziyaretçi kazanılması adına mutlaka içerisinde anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Böylelikle hedefli bir şekilde oluşturulması mümkün olan meta etiketleri SEO kazanımı açısından da değerlidir. Daha baş taraflarda anahtar kelimeler sıralanmalıdır.

  • Etkileyici Meta Etiketler

Web sitesinin kullanıcılar tarafından görünen yüzü olan meta etiketlerinin etkileyici bir dile sahip olması da önemlidir. Web site adı, marka geçirilebilir ve özgün dille tam olarak istenilenin verilmesi sağlanmalıdır. Yaratıcı olma durumu belki de SEO faaliyetleri içerisinde en başta html meta etiketleri oluştururken aranır.

meta etiketleri

Google Meta Tag Oluşturma

Web sayfalarında kullanılan HTML meta etiketler son derece değerli kabul edilirken heading etiketleri alt başlıkların sıralanmasını sağlar. H1 ile H6 arasında önem sırasında göre başlıklar listelenir. Burada önemli olan hususlar var olurken ana başlık için tek bir H1 kullanılır. Google algoritması özelinde sıralama faktörü olmasından ötürü bu şekilde yapılır. H1 ana başlığının oluşturulması sırasında anahtar kelime kullanımı olmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Alt kategoriler olarak ise H2 başlıkları vardır. Daha önemsiz olan alt başlıklarda H3 olmakla beraber html meta etiketler ekleme önemli bir SEO faaliyeti olup heading bunlar arasında en önemlisidir. Çokça kullanımı haricinde verimli olması adına belirtilen hususlara dikkat gösterilmesi de ayrıcalıklı kazanımları sağlar.

SEO Meta Etiketlerinde Rel Canonical Etiketi

Benzerlik durumlarının bir kopya niteliği taşımaması adına ise rel canonical html etiketi işaretleri kullanılır. Ancak burada kullanımı daha hassastır. Çünkü bu etiketleme sonrasında diğer web sitesinin daha değerli hale gelebilmesi de söz konusudur. Kopya durumlarının olması halinde bu etiketin kullanımıyla hepsinden önce orijinal sayfa Google aramalarında çıkarılacaktır. Bu durum hit kaybının önüne geçerken benzer URL adreslerin ortaya çıkmasından ötürü oluşacak zararları da engeller. Birçok site diğerlerinden kopya alımı yapmaktadır ve bu durumda aynı içerikler gösterilmektedir. Kopya sayfalarda rel canonical etiketi kullanımıyla içeriğin verebileceği zararlar ortadan kalkar.

Görsel Alt Etiketlerde SEO

Var olacak meta etiketleri kullanımı noktasında SEO uyumluluk aranmaya devam ederken görsel kullanımları da olabilmektedir. Sayfada bulunan her bir görselin aynı metine bağlı olmaması gerekir. Görsellerin açıklandığı alt etiketler yani meta açıklamaları özgün hazırlanmalıdır. Anahtar kelimelerin geçirilmesi ve görselin tam -net açıklamasına sahip olmalıdır. Sadece içerikler değil, görseller adına da SEO verimliliğine sahip html meta etiketleri kullanmaya devam ederek web site kalitesi yükseltilebilir. Sizlerde site içi SEO faaliyetleri çerçevesinde hemen bu işleyişlere başlayabilir, belirli düzen içinde oluşturabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir